Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(03-02-2021, 09:57 PM)Бенито Пише:  
(03-02-2021, 02:05 AM)Бенито Пише:  Ко је први превео "Горски Вијенац" на француски језик?
Др Дивна Вековић (1886-1944/45) рођена је у селу Лужац, код Берана. Описменила се у Ђурђевим Ступовима, па нижа гимназија у Скопљу и девојачка школа у на Цетињу, после које добија стипендију за студије у Француској. Дипломирала је медицину на Сорбони и тако постала прва жена лекар у Црној Гори.
Прва је превела је Горски Вијенац на француски језик.
Прва бабица и гинеколог Црне Горе. Члан Међународног Црвеног крста у Женеви. Написала речник француско-српски.
Од првог дана четниковања војводе Павла Ђуришића ставила се у службу Краља и Отаџбине. Била му је преводиоц за италијански и француски језик. Заједно са Павлом и осталим црногорским четницима и збегом кренула је за Босну. За њену смрт постоје три верзије: умрла је у Босни крајем 1944, убили су је комунисти на Зиданом мосту или је убијена у Јасеновцу.
Могуће је да је једина жена из групе Павла Ђуришића које су усташе заклале у Јасеновцу, крајем априла 1945. године.
Ако неко зна нешто о њеном крају, нека напише.
Нисам сигуран да ли је ово презиме Вековић нестало у Срба?
Адмирале, знаш ли Ти нешто о њеној судбини?
Одговори

Како се звао српски поднаредник који у Првом св. рату зароби бугарског потпуковника Манева који му за храброст поклони свога коња, сабљу и двоглед?
Одговори

Колико осовинских команданата дивизија је погинуло или заробљено у борбама у Другом светском рату на тлу Краљевине Југославије? Пре капитулације Намачке (тада су добили наређење од Савезника да се предају црвендаћима).
Одговори

(04-02-2021, 11:18 PM)Mitic Пише:  Како се звао српски поднаредник који у Првом св. рату зароби бугарског потпуковника Манева који му за храброст поклони свога коња, сабљу и двоглед?
Вероватно је нека, касније, позната личност из српске историје. Помози мало...
Одговори

(05-02-2021, 10:55 AM)Бенито Пише:  
(04-02-2021, 11:18 PM)Mitic Пише:  Како се звао српски поднаредник који у Првом св. рату зароби бугарског потпуковника Манева који му за храброст поклони свога коња, сабљу и двоглед?
Вероватно је нека, касније, позната личност из српске историје. Помози мало...

Сигурно је био познат током периода Краљевине, али не знам његову судбину.

У питању је Милош Алексић, поднаредник 2. пеш. пука.

То је сликовна грађа (Издање књижаре Рајковића и Ћуковића) са сајта Дигиталне библиотеке Матице Српске

http://digital.bms.rs/ebiblioteka/publications/view/849
Одговори

Видиш Ти који су то јунаци били. Поднаредник заробио потпуковника. Да не тражимо сада детаље, али вероватно је прешао у позадину непријатеља и то урадио. А за такав подухват потребна је врхунска храброст и способност.
Претпостављам да је ово било 1918. године, или 1916. код Битоља или 1915. године на подручју Власине. У сва три случаја то су биле најелитније војне јединице српске војске.
Занимљиво је да се Милослав одмах надовезао сличним питањем за период Другог светског рата. Претпостављам да таквог случаја није било.
Одговори

Да, подсетио ме Митић.
Да поднаредник зароби потпуковника, није ми познато. Потпоручник Милорад Васић заробио је домобранског потпуковника у Вишеграду.
А ово за команданте дивизија?
Одговори

(05-02-2021, 12:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, подсетио ме Митић.
Да поднаредник зароби потпуковника, није ми познато. Потпоручник Милорад Васић заробио је домобранског потпуковника у Вишеграду.
А ово за команданте дивизија?

Заробљен бугарски командант дивизије, како ми се чини
Одговори

(05-02-2021, 11:29 AM)Бенито Пише:  Видиш Ти који су то јунаци били. Поднаредник заробио потпуковника. Да не тражимо сада детаље, али вероватно је прешао у позадину непријатеља и то урадио. А за такав подухват потребна је врхунска храброст и способност.
Претпостављам да је ово било 1918. године, или 1916. код Битоља или 1915. године на подручју Власине. У сва три случаја то су биле најелитније војне јединице српске војске.
На Брегалници, 1913. године.
Одговори

(05-02-2021, 12:22 PM)Mitic Пише:  
(05-02-2021, 12:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, подсетио ме Митић.
Да поднаредник зароби потпуковника, није ми познато. Потпоручник Милорад Васић заробио је домобранског потпуковника у Вишеграду.
А ово за команданте дивизија?

Заробљен бугарски командант дивизије, како ми се чини

Да, заробили га четници Млавског корпуса. Још?
Одговори

(05-02-2021, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-02-2021, 12:22 PM)Mitic Пише:  
(05-02-2021, 12:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, подсетио ме Митић.
Да поднаредник зароби потпуковника, није ми познато. Потпоручник Милорад Васић заробио је домобранског потпуковника у Вишеграду.
А ово за команданте дивизија?

Заробљен бугарски командант дивизије, како ми се чини

Да, заробили га четници Млавског корпуса. Још?


Штетнер погинуо 1944. године у борби против Црвене армије
Одговори

Један немачки пуковник је 1942'. аутомобилом упао у партизанску заседу код Пожаревца.
Одговори

(05-02-2021, 06:21 PM)Mitic Пише:  
(05-02-2021, 05:11 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-02-2021, 12:22 PM)Mitic Пише:  
(05-02-2021, 12:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, подсетио ме Митић.
Да поднаредник зароби потпуковника, није ми познато. Потпоручник Милорад Васић заробио је домобранског потпуковника у Вишеграду.
А ово за команданте дивизија?

Заробљен бугарски командант дивизије, како ми се чини

Да, заробили га четници Млавског корпуса. Још?


Штетнер погинуо 1944. године у борби против Црвене армије
Командант 1. брдске, Валтер Штетнер, у ствари воде се као нестао. Нема доказа да је тада погинуо.
Још?
Одговори

(05-02-2021, 06:52 PM)пек. Пише:  Један немачки пуковник је 1942'. аутомобилом упао у партизанску заседу код Пожаревца.
Имали су Немци тада велику операцију против Млавског корпуса. Тај пуковник, мрзело га да спава у Петровцу, није му се свидело, пође у Пожаревац, аутом, и налети на пет партизана који су се ту мували... И после рата у том крају сви знају за тог Немца, а нико зашто је долазио тамо...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 52 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним