Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(21-03-2021, 12:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-03-2021, 04:14 AM)Бенито Пише:  
(20-03-2021, 11:31 AM)Милослав Самарџић Пише:  У серији ''Александар од Југославије'', која је историјска грешка у вези дувана?
То питај ове који гледају ту серију.
Сви су гледали прву епизоду.
Како сви код мене постоје само телекомове телевизије
Одговори

Да ли је и Бањалука крајем маја 1944. године доживела бомбардовање слично тепих бомбардовању?
Одговори

(21-03-2021, 01:03 PM)Милослав Самарџић Пише:  Грешка је у томе што чак и собарице кажу да се краљ - у ствари престолонаследник - трује дуваном.
Док се тада сматрало да је дуван као храна, додатак исхрани, да није штетан дакле по здравље, већ користан. Лекари су рекламирали дуван све до 1960-тих.

Бора Тодоровић у мемоарима Последњи рапорт описује сцене из логора када завлада несташица дувана и како су пушачи после тих сцена потпуно пали у његовим очима. А није ни раније одобравао ту ружну навику.
Одговори

Ко је прва српска списатељица која је писала о сопственим хомосексуалним осећањима?
Одговори

(21-03-2021, 09:01 PM)Mitic Пише:  Да ли је и Бањалука крајем маја 1944. године доживела бомбардовање слично тепих бомбардовању?

По свему судећи, Бањалука је 29. и 31. маја 1944. доживела систем тепих бомбардовања.

У савезничком бомбардовању Бањалуке 29. маја 1944. погинуо је 131 човек, а у току бомбардовања Бањалуке 31. маја 1944. погинуло је 12 људи. Процене се крећу око 200 погинулих за 29. мај.

Како због начина извођења тако и због последица које су произвели, у поменута два случаја се ни уз најбољу вољу не могу дефинисати тактички циљеви савезничког ваздухопловства. У оба случаја реч је о бомбардовању града а не тактичких циљева у њему.


http://uarrs-arhivisti.org/Upload/Udruze...ARRS_3.pdf


Извор: Зоран С. Мачкић, "ВАЗДУШНА БОМБАРДОВАЊА БАЊАЛУКЕ У ДРУГОМ СВЈЕТСКОМ РАТУ 1941–1945.", Гласник Удружења архивских радника Републике Српске, год. III, број 3, 2011., стр. 255-311
Одговори

Које две особе су биле најдуже на робији као политички осуђеници у комунистичкој Југославији.
И аутоматски уопште у нашој историји.
Одговори

Ђура Ђуровић и Стеван Мољевић.
ПС ово сам написао из прве, вероватно није тачно
Одговори

Мислим да је професор богословије Сава Банковић један од најдужих политичких осуђеника у Брозовој Југославији.

Срђан Цветковић је издао његову књигу.

А Драгић Јоксимовић колико беше служио?
Одговори

У праву си за проту Саву Банковића.
Јоксимовић је релативно брзо преминуо.
Одговори

(22-03-2021, 10:39 PM)Бенито Пише:  Ђура Ђуровић и Стеван Мољевић.
ПС ово сам написао из прве, вероватно није тачно

Ђуровић је први, да.
Ко је други?
Није прота Банковић.
Одговори

(20-03-2021, 09:58 AM)Mitic Пише:  
(19-03-2021, 09:46 AM)Vlad Alekš Пише:  Док Самарџић не буде одговорио на своје филмско питање, ево још једног.
Недавно сам поново гледао један старији југословенски филм. Био сам изненађен луцидношћу дијалога и одушевљен сценариом уопште. Помислио сам - сценариста је геније. Када сам проверио име тог човека, збунио сам се још више. Писало је Борислав Петровић. Ко је био тај човек и зашто је остао анониман све ове године?

Ово би требало да је Пекић

Тако је, Митићу соколе.
Пекић је након изласка са робије почео да ради у филмској индустрији Југославије, али авај, није смео да се потписује својим именом. Имао је разне псеудониме, а овај поменути је користио, између осталог, да потпише сценарио за филм "Дан четрнаести".

(21-03-2021, 12:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-03-2021, 04:14 AM)Бенито Пише:  
(20-03-2021, 11:31 AM)Милослав Самарџић Пише:  У серији ''Александар од Југославије'', која је историјска грешка у вези дувана?
То питај ове који гледају ту серију.
Сви су гледали прву епизоду.

Нису сви гледали прву епизоду. Smile

(22-03-2021, 10:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  Које две особе су биле најдуже на робији као политички осуђеници у комунистичкој Југославији.
И аутоматски уопште у нашој историји.

Осим Ђуре Ђуровића, који је већ споменут, и који је робијао од "ослобођења" са прекидима до своје смрти, то јест до 1980. и неке, то је и један Шиптар. Не могу да се сетим имена, па да ме убијеш. А није Азем Власи. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

БНије Шиптар, Србин је у питању.
Одговори

Врањешевић?
Одговори

(22-03-2021, 09:43 PM)Бенито Пише:  Ко је прва српска списатељица која је писала о сопственим хомосексуалним осећањима?

Лепосава Мијушковић?

http://www.knjizenstvo.rs/sr/casopisi/20...#gsc.tab=0
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 50 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним