Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(23-03-2021, 01:13 PM)Бенито Пише:  Врањешевић?

Тако је, браво!
Одговори

Када је умро он?
Одговори

Ево једног питања у вези са подацима које је изнео Срђан Цветковић.

Колико је укупно било политичких затвореника у Краљевини Југославији?

А колико је било политичких затвореника у Брозовој Југославији за десетак година након рата?
Одговори

Ево одмах да Ти одговорим:
Хрватска и данас има невладину организацију, коју помажу сви, а зове се "Удруга политичких затвореника у Титовој Југославији", а која је пописала 100 хиљада Хрвата који су били политички затвореници у време СФРЈ. Обашка што су они ту утрпали и оне који су суђени за тешка кривична дела.
У Србији је такво удружење основао управо др Ђура Ђуровић, који је због тога поново ухапшен и осуђен на још 10 година робије, "због непријатељског деловања".
Укупно је у СФРЈ било не мање од 700-800 хиљада политичких затвореника, а политичких процеса не мање од два милиона.
Одговори

(23-03-2021, 02:24 PM)Бенито Пише:  Када је умро он?

Нешто пре Ђуре Ђуровића. И њега су хапсили други пут.
Одговори

(23-03-2021, 04:34 PM)Mitic Пише:  Ево једног питања у вези са подацима које је изнео Срђан Цветковић.

Колико је укупно било политичких затвореника у Краљевини Југославији?

А колико је било политичких затвореника у Брозовој Југославији за десетак година након рата?
У КЈ ваљда није ни било политичких, усташе, комунисти и ВМРО хапшени су због тероризма, а не због слободе говора и сл.
Одговори

Слажем се да су усташе, комунисти и вмроовци хапшени због тероризма, а користио сам термине које је користио Срђан Цветковић. Не знам зашто је тако радио, ваљда је све сводио на политику или је правио нека поређења.

По њему, око 6500 политичких затвореника је било у Краљевини, а након рата само за десетак година у Брозовој Југославији, било је између 250 хиљада и 300 хиљада политичких затвореника.

Погледати од 07:00

https://www.youtube.com/watch?v=_fWGpuzTeV4
Одговори

(22-03-2021, 09:43 PM)Бенито Пише:  Ко је прва српска списатељица која је писала о сопственим хомосексуалним осећањима?
Лепосава Мијушковић.
Одговори

(23-03-2021, 08:56 PM)Бенито Пише:  
(22-03-2021, 09:43 PM)Бенито Пише:  Ко је прва српска списатељица која је писала о сопственим хомосексуалним осећањима?
Лепосава Мијушковић.


Одлично, чекали смо одговор. Сигурно ниси видео, али одговорих на претходној страници Smile


(23-03-2021, 01:34 PM)Mitic Пише:  
(22-03-2021, 09:43 PM)Бенито Пише:  Ко је прва српска списатељица која је писала о сопственим хомосексуалним осећањима?

Лепосава Мијушковић?

http://www.knjizenstvo.rs/sr/casopisi/20...#gsc.tab=0
Одговори

(23-03-2021, 05:07 PM)Mitic Пише:  Слажем се да су усташе, комунисти и вмроовци хапшени због тероризма, а користио сам термине које је користио Срђан Цветковић. Не знам зашто је тако радио, ваљда је све сводио на политику или је правио нека поређења.

По њему, око 6500 политичких затвореника је било у Краљевини, а након рата само за десетак година у Брозовој Југославији, било је између 250 хиљада и 300 хиљада политичких затвореника.

Погледати од 07:00

https://www.youtube.com/watch?v=_fWGpuzTeV4

Мешају они те термине због релативизације комунистичких злочина, или можда нехотице, ко ће га знати.
Дефинитивно, у демократским државама не робија се због политике, нема политичких затвореника.
Те цифре за комунисте вероватно су тачне за заведене ухапшенике. Иначе било их је много више.
Одговори

Нисам видео, моја грешка.
Одговори

Да ли су припадници ЈВ извршили неки масовни злочин над припадницима СДС? (Дакле, не у борби, него над заробљеним припадницима)
Одговори

(23-03-2021, 12:51 PM)Милослав Самарџић Пише:  БНије Шиптар, Србин је у питању.

Ево, пронађох на интернету податке.

У питању је Адем Демаћи. Био је у затвору 3 пута: 1958-1961, 1964-1974, 1975-1990. Дакле, све у збиру 28 година.

Ђура Ђуровић: "Провео је у југословенским комунистичким затворима 20 година, девет месеци и двадесет и пет дана као политички затвореник. По дужини проведеној у затворима комунистичке Југославије спада у прва три осуђеника."

Треба проверити колико је ово тачно, јер се на интернету свашта пише. Smile

(23-03-2021, 04:50 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(23-03-2021, 04:34 PM)Mitic Пише:  Ево једног питања у вези са подацима које је изнео Срђан Цветковић.

Колико је укупно било политичких затвореника у Краљевини Југославији?

А колико је било политичких затвореника у Брозовој Југославији за десетак година након рата?
У КЈ ваљда није ни било политичких, усташе, комунисти и ВМРО хапшени су због тероризма, а не због слободе говора и сл.

Ово што си написао је баш дискутабилно.
Ево, даћу пар примера, па ко хоће и може - нека разјасни.
Драгољуб Јовановић, такозвани "леви земљорадник", био је у краљевини два пута у затвору. Први пут - за време живота краља Александра, у току Шестојануарске диктатуре. Други пут - за време Стојадиновићеве владе. Колико ја знам, иако се понашао чудно за мој укус, он није био терориста.
Антон Корошец, словеначки политичар, у току Шестојануарске диктатуре био је заточен у католичком самостану на неком јадранском острву. О томе пише Стојадиновић у својим мемоарима. Није био терориста, то је било чисто политичко заточење.
И на крају, сам Милан Стојадиновић је био заточен неколико месеци, пре него је испоручен Енглезима и испраћен на Маурицијус да тражи Ђиласове новце. А Стојадиновић је био терориста, баш као што сам ја Мајкл Џордан.

(23-03-2021, 10:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  Дефинитивно, у демократским државама не робија се због политике, нема политичких затвореника.

Ово је, такође, врло дискутабилно.
То је можда тачно само за Масарикову Чехословачку.
Ево најбољег примера. На шта вам личи циркус у "случају Асанж". Он је прво ухапшен у Шведској, јер је наводно силовао две Швеђанке. Силовање се састојало у томе што је био договор да у току сексуалног односа Асанж има кондом, а он га је, наводно, супротно договору, скинуо раније. Да ли је то демократија?

Или афера Драјфус. Човек је био у затвору из чисто политичких разлога, и то баш у колевци модерне левичарске демократије - у Француској.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Влад, у праву си, свака част!
Ипак за политичке у КЈ можемо рећи да су изузеци и да никако не може да се прави паралела са СФРЈ.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним