Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Не. Божа Јаворац и његових 150 људи. Хвалили су га у новинама, када је ишао у БГ, али, интерно, дизала им се коса на глави.
Одговори

Колика је била бројност Пећанчевих четника? То сте питали, али нико није одговорио.
Одговори

Написао сам, 6.500, крајем 1941.
Одговори

(30-04-2021, 03:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  Написао сам, 6.500, крајем 1941.

У реду. Схватио сам да је Машан Ђуровић имао толико четника.
Одговори

Ево једног лакшег питања за Васкрс.....


"Кад су безбожни властодршци постројили у Краљеву 2200 грађана, разног узраста и пола, ненаоружаних и невиних, да их стрељају због 22 њихова војника погинула у борби са националним српским четницима, тада један богомољац, Драгослав, црквењак наше катедрале, стојећи у строју, узео је да мирно чита Нови завет. Приметивши да ће непријатељ убрзо да пуца из митраљеза, он затвори свету књигу и метну у недра, па онда викне из свега гласа:

„Не бојте се смрти, браћо, ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!“

На то из две хиљаде грла као из једнога разлеже се одговор као олуја:

ВАИСТИНУ ВОСКРЕСЕ!

У том плотуни загрмеше и 2200 хришћанских тела оборише на земљу, док 2200 душа узнесе се у небесну војску мученика за веру Христову. Јер макар да је неко од њих и грешан био, као разбојник на крсту, отишао је у Рај зато што је пред смрт признао и исповедио васкрсење Христово.

То су све моја духовна чеда, из моје тужне резиденције. Кам да сам и ја са њима с таквом славом отишао из овога света у бољи! Али судба Божија није то хтела. Него ме оставила да се мучим и преживљујем муке свога народа."


Ко је изговорио ове речи и када?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Требало би да је епископ Николај, у некој од послије ратних бесједа. Smile
Одговори

(02-05-2021, 03:52 PM)ХраброСрце Пише:  Требало би да је епископ Николај, у некој од послије ратних бесједа. Smile

Тако је Брејв! Његова беседа на Васкрс 1946. године у Чикагу

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Ајдемо на нови трилинг:
Ускоро ће бити навршене 153 године од атентата на књаза Михаила, који се завршио његовом смрћу. Колико је особа осуђено на смрт и погубљено због учешћа и саучесништва у убиставу књаза Михаила Обреновића?
Одговори

(03-05-2021, 08:54 PM)Бенито Пише:  Ајдемо на нови трилинг:
Ускоро ће бити навршене 153 године од атентата на књаза Михаила, који се завршио његовом смрћу. Колико је особа осуђено на смрт и погубљено због учешћа и саучесништва у убиставу књаза Михаила Обреновића?

То има на нету. Сигурно ти је то сам припрема за друго и трће питање.

У међувремену:
Који Дражин командант је, са својом јединицом, 10. јуна 1942. ослободио Фочу од усташа?
Одговори

(03-05-2021, 08:54 PM)Бенито Пише:  Ајдемо на нови трилинг:
Ускоро ће бити навршене 153 године од атентата на књаза Михаила, који се завршио његовом смрћу. Колико је особа осуђено на смрт и погубљено због учешћа и саучесништва у убиставу књаза Михаила Обреновића?

Двојица су осуђени и погубљени по пресуди Војног суда, четрнаесторица по пресуди београдског варошког суда у првом - летњем - поступку и један по пресуди београдског варошког суда у каснијем поступку, током јесени 1868. године.

Значи, седамнаесторица.
Одговори

Тако је.
Друго:
Из које фамилије је било највише ликвидираних од њих 17?
Одговори

Моји земљаци, Радовановићи. Четворица, чак.
Одговори

(03-05-2021, 09:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-05-2021, 08:54 PM)Бенито Пише:  Ајдемо на нови трилинг:
Ускоро ће бити навршене 153 године од атентата на књаза Михаила, који се завршио његовом смрћу. Колико је особа осуђено на смрт и погубљено због учешћа и саучесништва у убиставу књаза Михаила Обреновића?

То има на нету. Сигурно ти је то сам припрема за друго и трће питање.

У међувремену:
Који Дражин командант је, са својом јединицом, 10. јуна 1942. ослободио Фочу од усташа?

Баћовић и Остојић су водили напад. А ако мислиш ко је непосредно ушао у Фочу, онда су то били Дурмиторци Николе Бојовића.
Одговори

(03-05-2021, 10:54 PM)ХраброСрце Пише:  
(03-05-2021, 09:41 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-05-2021, 08:54 PM)Бенито Пише:  Ајдемо на нови трилинг:
Ускоро ће бити навршене 153 године од атентата на књаза Михаила, који се завршио његовом смрћу. Колико је особа осуђено на смрт и погубљено због учешћа и саучесништва у убиставу књаза Михаила Обреновића?

То има на нету. Сигурно ти је то сам припрема за друго и трће питање.

У међувремену:
Који Дражин командант је, са својом јединицом, 10. јуна 1942. ослободио Фочу од усташа?

Баћовић и Остојић су водили напад. А ако мислиш ко је непосредно ушао у Фочу, онда су то били Дурмиторци Николе Бојовића.
Не, они нису били ту тада. То што кажеш односи се на 19. август 1942.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним