Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Пре 70 година имала је, вероватно, између 300 и 400 ученика.
Пре 30 година, можда је имала око 30...
Сада има око десет, а следеће ће имати око 20.
Претпостављам да си хтео да нам саопштиш како пада комунизам и има приватне иницијативе и капитализма у одређеном месту, тако долазе млади и ту оснивају породице.
Одговори

(25-05-2021, 08:36 PM)Бенито Пише:  Пре 70 година имала је, вероватно, између 300 и 400 ученика.
Пре 30 година, можда је имала око 30...
Сада има око десет, а следеће ће имати око 20.
Претпостављам да си хтео да нам саопштиш како пада комунизам и има приватне иницијативе и капитализма у одређеном месту, тако долазе млади и ту оснивају породице.

Нисам, него јуче смо седели испред продавнице, а преко пута је школа...Баја
ТИ у Коштунићима ћемо снимити неку сцену, коначно смо нашли све локације, око 40.
Погодио си за некад.
Али ниси за данас.
Има само два ђака. И угасили би је, али се испоставило да ће следеће године имати шест ђака. Нису дошли млади од некуд, сви родитељи су мештани.
Нисам очекивао ове бројке, јер има фабрика хране у Коштунићима (30-так запослених), онда еко село, повеће (плус једно такође велико које не ради, али продато је и прорадиће ускоро), онда још два домаћинства специјализована за сеоски туризам и то на високом нивоу, и најзад повећи апартмани Весковић.
Дакле споља делује да има доста људи, али... не знам шта је. Претпостављам да ће бити боље када их повежу са ауто-путом, сада је прилаз очајан. Биће на 15-20 минута од ауто-пута, тј. од Такова.
А Прањани имају око 80 ђака у осмогодишњој школи, у коју иду деца из четири села. Опет, премало, јер када идеш кроз Прањане, такође делује да има много више људи. Они су и доста већи од Коштунића. Суседна су села.
Природа је феноменална. Директор фотографије за наш филм одушевио се пејзажима.
Одговори

Не мораш мени описивати. Био сам ту 100 пута...
Путеви и повезаност нису довољно добри, али нису очајни... Мислим, ако упоредиш неке друге крајеве и села у Србији.
Одговори

Ма где нису очајни... Престали смо да идемо на Таково, него около, на Чачак...
Одговори

Па, од Чачка и велим... Иначе, требали су Коштунићи и да буду у општини чачанској, јер су Чачку много ближи него Милановцу.
Одговори

Да поставим и ја једно питање:
У ком српском селу су комунисти од цркве направили "јавну кућу", да би другови и другарице имали где да се друже до јутра? Читава конструкција се срушила, било је тешко рањених. Искрено, жао ми је ако је ико преживео.
Одговори

Црнотравац, добродошао на Погледе.
Док неко не одговори на ово Црнотравчево питање, ево још једног о Црњанском.
Милош Црњански је боравио у Риму, да би, након избијања ДСР, био евакуисан преко Шпаније и Португалије у Лондон, негде тамо у лето 1941. Све је то било красно, спасио је свој живот и слободу, али авај, ствари су му остале у Риму. Ко је пребацио Милошеве ствари из Рима у Лондон, по окончању рата?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Људи из наше дипломатске мисије у Ватикану?
Пошто је ту неко остао, неки Словенци мислим.
Одговори

(26-05-2021, 11:57 PM)Црнотравац Пише:  Да поставим и ја једно питање:
У ком српском селу су комунисти од цркве направили "јавну кућу", да би другови и другарице имали где да се друже до јутра? Читава конструкција се срушила, било је тешко рањених. Искрено, жао ми је ако је ико преживео.
Први пут чујем за овакав случај. Обично су оснивали политичке школе комунизма у оквирима манастира или су затварали овце или козе у црквама из периода средњег века.
Али, да су у оквиру саме светиње правили куплерај, за такво лудило још нисам чуо... Можда Динчић нешто зна о поменутом случају?
Одговори

(27-05-2021, 10:08 AM)Милослав Самарџић Пише:  Људи из наше дипломатске мисије у Ватикану?
Пошто је ту неко остао, неки Словенци мислим.

Нису Словенци.
Ево мале помоћи. У питању је један "расни Југословен". Ако ме сећање не вара, рекао си ми пре пар година да си га чак и лично упознао. Био је власник великог броја бродова... Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ване Ивановић ...
Одговори

(27-05-2021, 01:10 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ване Ивановић ...

Тако је.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(26-05-2021, 11:57 PM)Црнотравац Пише:  Да поставим и ја једно питање:
У ком српском селу су комунисти од цркве направили "јавну кућу", да би другови и другарице имали где да се друже до јутра? Читава конструкција се срушила, било је тешко рањених. Искрено, жао ми је ако је ико преживео.

Реч је о цркви у Дрежници, српском селу у Горском Котару, током јесени и зиме
1942/43. Ко има јак стомак може да погледа детаље у мемоарима Вељка Ковачевића (Ратна сјећања, Војноиздавачки и новински центар, Београд, 1989). Овај протомонтенегрин је послат међу Србе да их, глумећи Србина, потпуно залуди. Нажалост, успео је.

...Под притиском црква је стављена на располагање омладини. Рат је, невоље су велике, али млади нису заборавили младост, ни своје потребе. Негдје су се морали окупљати, играти, забављати, па бога ми и заљубљивати, што се за ту посљедњу годину дана дешавало више него икад раније...
...И ево прве ноћи и - свечаног отварања омладинског дома у партизанском смислу. Која стотина младића и дјевојака, уз музику и пјесму, заиграла је пуном снагом. Орило се све до зоре. Тресли су се и под и црква...
...Све до једне ноћи почетком 1943. године. Једна помамна игра, једно младалачко надметање, а онда... Лом... И загрмјела је конструкција и заједно са играчима сурвала се као у провалију. Крш, јауци, запомагање. Измијешали се дрвенарија и људска тијела. Поломљених руку, ногу, ребара, разбијених глава, повријеђених кичми је напретек. Ипак, неком лудом срећом нико није погинуо. Међу најтеже повријеђенима је Милка Куфрин, секретар СКОЈ-а Хрватске, ватрена и неустрашива омладинка. Она је повриједила кичму, коју никад неће потпуно излијечити...
Одговори

Секта...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним