Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(22-06-2021, 10:08 AM)Шумадинац Пише:  
(22-06-2021, 07:36 AM)Vlad Alekš Пише:  Ко је први у свету израчунао вредност температуре на Марсу?

Др. Милутин Миланковић у свом научном раду "Испитивања о клими планете Марса"

Тако је.
Геније је уз помоћ оловке и папира израчунао све могуће вредности температура на Марсу, да би, између осталог, устврдио да је средња температура читаве планете -17 степени по Целзијусу. Не знам како му је то пошло за руком. Кога интересује може да ишчита цео рад на линку:
http://legati.matf.bg.ac.rs/milankovic/f...a_1916.pdf
Доцнија мерења су потврдила тачност ових Миланковићевих прорачуна.

Ево још једног питања.
Ког професора Правног факултета у Београду је на вишегодишњу робију осудио његов бивши студент?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Цитат:Ево још једног питања.
Ког професора Правног факултета у Београду је на вишегодишњу робију осудио његов бивши студент?

Милош Минић Стевана Мољевића?
Одговори

(22-06-2021, 12:28 PM)ХраброСрце Пише:  
Цитат:Ево још једног питања.
Ког професора Правног факултета у Београду је на вишегодишњу робију осудио његов бивши студент?

Милош Минић Стевана Мољевића?

Колико ја знам, Мољевић није предавао на Правном у Београду.

(22-06-2021, 01:37 PM)Vlad Alekš Пише:  
(22-06-2021, 12:28 PM)ХраброСрце Пише:  
Цитат:Ево још једног питања.
Ког професора Правног факултета у Београду је на вишегодишњу робију осудио његов бивши студент?

Милош Минић Стевана Мољевића?

Колико ја знам, Мољевић није предавао на Правном у Београду.

Мала помоћ:
Погодио си период историје, то јест, чак и годину суђења. Али, то није тај процес. Осуђени није ни подржавао Дражин покрет, напротив.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Да није професор Драгољуб Јовановић?
Одговори

Две државе у средњем веку имале су једно време исто име.
Које?
Одговори

(22-06-2021, 12:26 AM)ХраброСрце Пише:  
(21-06-2021, 11:01 PM)Бенито Пише:  Јесу ли ови Бобани из тих Бобана?

Бобани су дубравачко залеђе, брда између Поповог Поља и дубровачке општине, чини их више села. Некад требињска општина, данас општина Равно у ФБиХ. Да ли презиме Бобан има везе са њима, не знам. Могуће.
Иначе, у задњем рату читав тај крај је поново страдао, био је линија раздвајања са Хрватима, брда су још пуна мина и могу се видјети бункери ровови који су ту остали. Иначе су њихове јединице запосједале та брда више пута и ако хоћемо да будемо злонамерни, може се са правног становишта говорити о агресији Хрватске на БиХ.
Сад си ме навео на још једно питање. Бобанска чета Требињске бригаде ВРС показала изузетну храброст и одликован је више пута, а дала је и једног четничког војводу. Како се звао овај јунак и неустрашиви борац?

Да не остане неодговорено. У питању је војвода Неђељко Неђо Видаковић, храбар и омиљен командант, погинуо 1994. код Коњица. У њиховом селу Шћеница, припадници ХВ су минирали цркву и оставили окачену шаховницу, ако се не варам, војводин брат је кренуо да је скине и погинуо том приликом. Уназад 15так година било је освећење реновиране цркве, био је владика Григорије, па сам запамтио пјесму о војводи (пјевао лично владика) : "Од Требиња до бобанских међа, све је војска Видаковић Неђа. Око груди сјајни реденици - не бојте се долазе четници!"
Одговори

Недељко Неђо Видаковић је један од великих јунака рата 1991-95, који је био на оној висини коју су зацртали наши преци. Један од оних који је оправдао титулу четничког војводе.
Знао сам одговор, али сам пустио да видим да ли ће неко други пробати.
Брејв, Хвала на овом подсећању на војводу Неђа!
Одговори

(22-06-2021, 02:34 PM)Ђорђе Пише:  Да није професор Драгољуб Јовановић?

Јесте, он је у питању.
Након говора који је одржао у скупштини 1946. године, професор Јовановић, вођа "левих земљорадника", осуђен је на 9 година робије. Комунистима је тај говор био проблематичан јер је Јовановић у њему изнео своје ставове у вези са двопартијским социјализмом. Наиме, осим за постојање КПЈ, то јест радничке партије, он се залагао и за постојање сељачке партије. Комунцима није одговарао никакав политички плурализам, па ни такав уврнути социјалистичко-двопартијски, те су му у судски процес убацили и неку шпијунажу због сарадње са странцима.
У судском већу, или како се то већ тада звало, био је и Милорад Миле Милатовић, некадашњи Јовановићев студент, са улогом истражног судије. Да би апсурд био још већи, Јовановић га је као адвокат бесплатно бранио на суду пре Другог светског рата, због илегалне комунистичке активности.
Професор је одробијао свих 9 година у Сремској Митровици, а студент је имао завидну дипломатску каријеру, радећи као амбасадор у Пољској и Канади, уписавши се тако у историју бешчашћа.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(22-06-2021, 09:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Две државе у средњем веку имале су једно време исто име.
Које?

Србија и Чешка?
Одговори

(22-06-2021, 09:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Две државе у средњем веку имале су једно време исто име.
Које?

Србија и Русија. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(23-06-2021, 08:22 AM)Vlad Alekš Пише:  
(22-06-2021, 09:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Две државе у средњем веку имале су једно време исто име.
Које?

Србија и Русија. Smile

Вруће...
Одговори

Рашка и Расија?

Као Српска и Србија сада Баја
Одговори

(23-06-2021, 08:22 AM)Vlad Alekš Пише:  
(22-06-2021, 09:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  Две државе у средњем веку имале су једно време исто име.
Које?

Србија и Русија. Smile
Тако је. Србија се звала Расија и Русија се звала Расија. Наравно као и сада, ми кажемо Русија, а на руском је Расија.
Занимљиво је да се ово веома ретко налази у историографији. Наишао сам читајући неки чланак Реље Новаковића.

Ново питање:
Када је српска војска увела снајперске јединице?
Одговори

(23-06-2021, 09:27 PM)Почетник Пише:  Рашка и Расија?

Као Српска и Србија сада Баја
Ми сада кажемо Рашка, онда је била Расија.
Додуше, можда је било и Рашка неко време, и Рас, било би добро да неко напише рад о називима Србије кроз историју.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 42 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним