Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Значи није да нису род. Нађите само слику Блажа Ђукановића прије рата и слику Миловог брата Аца. Има доста подударности.
Одговори

Навршава се тачно осам деценија од бацања комшија различите вере у јаме Херцеговине.
У колико херцеговачких јама су муслимани и Хрвати бацали Србе, а у колико јама су потом српски устаници побацали муслимане?
Одговори

(06-07-2021, 03:40 PM)Mitic Пише:  А посредник у преговорима око предаје је требало да буде Драгиша Цветковић који је тражио контакте са бугарским политичарима. Такође се у тексту напомиње да је Цветковић са више угледних грађана Ниша давао високе новчане прилоге за што бољи рад четничке организације.

А и историчар Небојша Озимић је писао о томе како је Цветковић помагао четнике.

Динчић је упућенији и боље ће да нам објасни Smile

Иронија судбине јесте да је главни Дражин човек (из Врховне команде) за те разговоре у Нишу, Белој Паланци и Пироту (са Бугарима-противницима цара Бориса и Хитлера), као и са самим Драгишом Цветковићем (Гавра Тодоровић - четничко обавештајно-конспиративно име) био потомак главног и одговорног уредника листа "Информер". Иначе, био је адвокат.
Одговори

(05-07-2021, 09:11 PM)Црнотравац Пише:  
(05-07-2021, 07:32 PM)Александар Динчић Пише:  Није штаб одреда смењен због тога већ зато што је људство било неспособно да пресече пругу између Ниша и Прокупља, тако да су из Ниша стигла појачања (четници К.Пећанца, недићевци и Бугари) и опколили одред на Пасјачи. Одред је потпуно настрадао и зато је дошло до те смене.

Господине Динчићу, молим Вас прокоментаришите однос комуниста према Бугарима током јануара 1942. Офанзива Бугара је почела првих дана фебруара. Штаб је смењен, а многи избачени из КПЈ због "капитуланства" (тако га сами комунисти крштавају), што је, сем кокетирања са Бугарима, обухватало и распуштање чета, повлачење без борбе, неспособност у руковођењу борбом...

Врло кратко да не тролујем. Још приликом доласка 1. бугарског окупационог корпуса на територију немачког војног заповедника, партизани су покушали неким прогласима да придобију бугарске војнике, симпатизере црвене Москве. Офанзива је почела у фебруару, али су прве антипартизанске акције забележене у јануару 1942. године. Тек у марту су се придружили четници К.Пећанца и он је отприлике тада изгубио сваку подршку. Све су могли да му опросте, али да иде са Бугарима против устаника, па звали се они и партизани - то не.
Одговори

(12-07-2021, 09:17 PM)Александар Динчић Пише:  
(06-07-2021, 03:40 PM)Mitic Пише:  А посредник у преговорима око предаје је требало да буде Драгиша Цветковић који је тражио контакте са бугарским политичарима. Такође се у тексту напомиње да је Цветковић са више угледних грађана Ниша давао високе новчане прилоге за што бољи рад четничке организације.

А и историчар Небојша Озимић је писао о томе како је Цветковић помагао четнике.

Динчић је упућенији и боље ће да нам објасни Smile

Иронија судбине јесте да је главни Дражин човек (из Врховне команде) за те разговоре у Нишу, Белој Паланци и Пироту (са Бугарима-противницима цара Бориса и Хитлера), као и са самим Драгишом Цветковићем (Гавра Тодоровић - четничко обавештајно-конспиративно име) био потомак главног и одговорног уредника листа "Информер". Иначе, био је адвокат.
Па, ваљда предак, а не потомак. Баја
Вучићевоћ је из Шареника, а тамо тешко да је био неки адвокат.
Одговори

(12-07-2021, 01:19 PM)Бенито Пише:  Навршава се тачно осам деценија од бацања комшија различите вере у јаме Херцеговине.
У колико херцеговачких јама су муслимани и Хрвати бацали Србе, а у колико јама су потом српски устаници побацали муслимане?

Нешто ми је у глави бројка из неког чланка 174??? А с друге стране вјероватно 0.
Одговори

(13-07-2021, 02:58 AM)ХраброСрце Пише:  
(12-07-2021, 01:19 PM)Бенито Пише:  Навршава се тачно осам деценија од бацања комшија различите вере у јаме Херцеговине.
У колико херцеговачких јама су муслимани и Хрвати бацали Србе, а у колико јама су потом српски устаници побацали муслимане?

Нешто ми је у глави бројка из неког чланка 174??? А с друге стране вјероватно 0.
Право Ти кажем, очекивао сам већи број одговора... Ни мени то није баш најјасније. Наиме, треба разликовати број јама у које су Србе бацале усташе и оне у које су Србе бацали комунисти.
Углавном, СПЦ или боље речено Захумско-херцеговачка епархија је означила 14 таквих јама где су лежале или још увек леже кости српских мученика...
Муслимани-Бошњаци се позивају на 5 јама у које су српски устаници бацали муслимане, као освету за српске жртве.
Одговори

(08-07-2021, 01:53 PM)Милослав Самарџић Пише:  То сам баш хтео да те питам, да не знаш нешто више о том наводном самоубиству?

Не знам ништа о том наводном самоубиству Адама Прибићевића. О њему иначе знам врло мало. Највише информација сам покупио из неке књиге покојног Федора Рајића - "O tempora, o mores", коју је и посветио Адаму. Њих двојица су, са Пером Булатом, уређивали Глас канадских Срба. Тако да је Федор био јако близак са Адамом у последњим годинама његовог боравка на овоме свету. Поставља се питање: колико је Адам био опасан по Титов режим? Када је извршио наводно самоубиство, Адам је био доста стар - имао је 77 година, али авај, по Федоровом сведочењу био је изузетно крепак и активан. Ако се погледа тираж ГКС, те новине су штампане у убедљиво највећем броју примерака што се тиче српске емиграције. На пример, Стојадиновићева "Застава" је штампана у тиражу од 500 примерака, Љотићева "Искра" од 2000, дочим ГКС - 20 000 примерака.
Да скратим, иако нигде нисам прочитао да је ликвидиран, ја осећам да га је ипак сустигла удбашка рука, која је и исценирала самоубиство.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(13-07-2021, 06:49 AM)Бенито Пише:  
(13-07-2021, 02:58 AM)ХраброСрце Пише:  
(12-07-2021, 01:19 PM)Бенито Пише:  Навршава се тачно осам деценија од бацања комшија различите вере у јаме Херцеговине.
У колико херцеговачких јама су муслимани и Хрвати бацали Србе, а у колико јама су потом српски устаници побацали муслимане?

Нешто ми је у глави бројка из неког чланка 174??? А с друге стране вјероватно 0.
Право Ти кажем, очекивао сам већи број одговора... Ни мени то није баш најјасније. Наиме, треба разликовати број јама у које су Србе бацале усташе и оне у које су Србе бацали комунисти.
Углавном, СПЦ или боље речено Захумско-херцеговачка епархија је означила 14 таквих јама где су лежале или још увек леже кости српских мученика...
Муслимани-Бошњаци се позивају на 5 јама у које су српски устаници бацали муслимане, као освету за српске жртве.


Кад сам прочитао питање, морам да признам да ме је питање сасекло и остао сам затечен и укопан у месту, јер тако је то кад не знам одговор на фундаментална питања која су суштински најбитнија у историји.

Али, један публициста из Лике је пописивао јаме у којима су бацани Срби.

Да цитирам из једног текста:

"Publicista Dane Lastavica je nakon dugogodišnjeg istraživanja izvršio popis jama-bezdana, bunara, septičkih jama i drugih provalija NDH u koje je bacan srpski narod 1941-1945 i 1991. godine. Prema njegovim podacima na teritoriji NDH je bilo 328 prirodnih jama i 80 bunara, septičkih jama i sličnih provalija (ukupno 408) u koje je ubijan i bacan srpski narod [1]."

[1] D. Lastavica, Bezdane jame NDH ždernjače srpskog naroda 1941-...?,Fond za istraživanje ratnog zločina genocida, Beograd, 2008.,str.233



Извор за овај текст је на следећем линку на порталу Јадовно

http://jadovno.com/arhiva/en-lat-352/art...luda1.html

http://jadovno.com/arhiva/jadovno-slana-...bluda.html
Одговори

Питао сам само за Херцеговину. За сада да се задржимо на том питању.
Одговори

Видиш, онда сам ја можда отишао на број јама укупно, или на територији тзв. НДХ. То да је епархија ЗХ обиљежила 14,сигурно да је тако, и то су вјероватно масовне јаме. Херцеговина је крашки поредио - Јаме од комуниста колико знам нису обиљежене?! А ове јаме што их наводе муслимани нису ми познате. Мада ако су их навели - сигурно да постоје.
Одговори

Најпознатија јама у коју су усташе бациле Србе у Херцеговини је, без сумње, Корићка јама у коју су бачени Корићки мученици.
Која је најпознатија јама у коју су српски устаници из освете бацили херцеговачке муслимане?
Одговори

(12-07-2021, 09:47 PM)Бенито Пише:  Па, ваљда предак, а не потомак. Баја
Вучићевоћ је из Шареника, а тамо тешко да је био неки адвокат.

Да, предак. Замолићу Мићу Адмирала, човека који има највећу базу података о равногорцима да потврди или одбаци да је адвокат Александар Вучићевић (четничко конспиративно име "Шварц"), са службом у Смедеревској Паланци, предак Драгана Ј. Вучићевића.
Одговори

(13-07-2021, 09:21 PM)Александар Динчић Пише:  
(12-07-2021, 09:47 PM)Бенито Пише:  Па, ваљда предак, а не потомак. Баја
Вучићевоћ је из Шареника, а тамо тешко да је био неки адвокат.

Да, предак. Замолићу Мићу Адмирала, човека који има највећу базу података о равногорцима да потврди или одбаци да је адвокат Александар Вучићевић (четничко конспиративно име "Шварц"), са службом у Смедеревској Паланци, предак Драгана Ј. Вучићевића.
Он је мени рекао да му је деда био ''обичан'' четник у Драгачеву, који је дочекао 1990-те, заплакао кад му је унук донео ''Погледе'' први пут. Није ми помињао тог адвоката, а верујем да би, да му је рођак. Деда му није сигурно.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 39 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним