Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Да, бугарска окупациона управа је спроводила геноцид, може се рећи. И свака част за питање.

Бугари су правили спискове, кренули са интернацијом неподобних па су после кренули да убијају свештенике и учитеље, јер су они били брана насилној бугаризацији. (Пример из породичне историје, мој деда је као дете био одведен у логор за присилни рад у Бугарској током Другог св. рата. На крају је пуштен).

Ево, има један рад у вези са бугарским масовним злочинима у Врању током Првог св. рата и да цитирам неке делове:

"Од­би­ја­ње Вра­ња­на­ца да се бу­га­ри­зу­ју је има­ло стравич­не по­сле­ди­це. Са­мо у пр­вих 6 ме­се­ци оку­па­ци­је, Бу­га­ри
су уби­ли у врањ­ском кра­ју око 4.000 гра­ђа­на, ме­ђу ко­ји­ма је би­ло око 500 ин­те­лек­ту­а­ла­ца. 23 На­си­ље бу­гар­ских оку­па­то­ра је из­вр­ша­ва­но у три фа­зе: 24

1. Пр­ва фа­за је под­ра­зу­ме­ва­ла уни­ште­ње ин­те­ли­ген­ције и углед­них љу­ди.
2. Дру­га фа­за се за­сни­ва­ла на уни­ште­њу же­на, ко­је су
пре­ма бу­гар­ској пер­цеп­ци­ји сма­тра­не ве­о­ма опа­сним не­прија­те­љи­ма (ве­ро­ват­но из раз­ло­га што су де­цу учи­ле ма­тер­њем
је­зи­ку и вас­пи­та­ва­ле у срп­ском на­ци­о­нал­ном ду­ху).25 Бу­га­ри
су “по­себ­но опа­сним” сма­тра­ли же­не из врањ­ског и то­пличког кра­ја и сто­га су им за­бра­њи­ва­ли да се сло­бод­но кре­ћу и
пу­ту­ју. То су мо­гле чи­ни­ти је­ди­но уко­ли­ко су би­ле спрем­не
да пу­ту­ју са бу­гар­ским кул­тур­ним дру­штвом, што је подра­зу­ме­ва­ло да се до­бро­вољ­но бу­га­ри­зу­ју и од­рек­ну срп­ског
по­ре­кла.
3. По­след­ња, тре­ћа фа­за је те­жи­ла уни­ште­њу све­га онога што је би­ло си­но­ним за срп­ско на­ци­о­нал­но би­ће.


..........

Да би ус­пе­ли у сво­јим фа­ши­со­ид­ним иде­ја­ма бу­гар­ски
оку­па­то­ри су мо­ра­ли да про­ме­не свест аутох­то­ног срп­ског
ста­нов­ни­штва у Вра­њу. Ка­ко им је то ишло ве­о­ма те­шко,
опре­де­ли­ли су се за раз­не ва­ри­јан­те кул­тур­ног ге­но­ци­да.
Јед­на од за­бра­на ко­ја је од­мах уве­де­на при­ли­ком оку­па­ци­је
Вра­ња је­сте – за­бра­на упо­тре­бе срп­ског је­зи­ка. Вра­њан­ци су
мо­ра­ли не са­мо да под­но­се до­ку­мен­та на бу­гар­ском је­зи­ку,
већ им је би­ло за­бра­ње­но да ко­му­ни­ци­ра­ју на ма­тер­њем, тј.
срп­ском је­зи­ку. Јед­на од тих бес­кру­пу­ло­зних ме­ра у окви­ру
спро­во­ђе­ња кул­тур­ног ге­но­ци­да је би­ло спа­љи­ва­ње срп­ских
књи­га28 , што је учи­ње­но на­ред­бом Глав­ног шта­ба Бу­гар­ске,
3. ма­ја 1916. го­ди­не. Ка­ко ис­ти­че Јо­ван Ха­џи Ва­си­ље­вић у
сво­јим за­пи­си­ма, де­ца у Вра­њу су ва­ди­ла сво­је књи­ге из ватре,
иако су им бу­гар­ски вој­ни­ци пре­ти­ли си­лом.29

.......


Уни­ште­ње на­ци­о­нал­ног иден­ти­те­та ни­је мо­гло да се
из­вр­ши док год је по­сто­јао јак ути­цај срп­ске пра­во­слав­не цркве,
ко­ја је ве­ко­ви­ма би­ла ду­хов­ни сто­жер срп­ског на­ро­да.
Да би на­мет­ну­ли ути­цај бу­гар­ске цр­кве, оку­па­то­ри су мо­рали
нај­пре да се об­ра­чу­на­ју са срп­ским кле­ром. То су ра­ди­ли
на ве­о­ма пер­фи­дан на­чин, вр­ше­ћи тај­не ег­зе­ку­ци­је (ка­ко не
би иза­зва­ли ре­волт код ста­нов­ни­штва) и де­пор­ту­ју­ћи срп­ске
све­ште­ни­ке у за­ро­бље­нич­ке ло­го­ре у Бу­гар­ској, из ко­јих се
ве­ћи­на ни­ка­да ни­је вра­ти­ла. Пре­ма по­да­ци­ма Ме­ђу­са­ве­зничке ко­ми­си­је
ко­ју су са­чи­ња­ва­ла 3 Ср­ба, Фран­цуз Бо­на­си­је и
Ен­глез Х. Б. Мен, у Ју­жној Ср­би­ји је уби­је­но укуп­но 150 свеште­них ли­ца. 32
Са­мо у врањ­ском окру­гу је од 1915. до 1916.
го­ди­не уби­је­но 42 све­ште­ни­ка.33
Мно­га све­ште­на ли­ца су поку­ша­ла са­мо­у­би­ство, ка­ко не би оти­шла у бу­гар­ске ло­го­ре
у ко­ји­ма их је че­ка­ла нај­го­ра тор­ту­ра.
При­пад­ни­ци пра­вослав­ног срп­ског кле­ра су од­во­ђе­ни у Бу­гар­ску пре­ко вла­синских пла­ни­на,
хо­да­ју­ћи 7-10 да­на. У за­тво­ре­ни­штву су мно­ги
умр­ли од пе­га­вог ти­фу­са и оста­лих за­ра­зних бо­ле­сти, услед
не­хи­ги­јен­ских усло­ва.

..........

Ге­но­цид­не на­ме­ре бу­гар­ских осва­ја­ча се ви­де нај­експли­цит­ни­је из тај­ног до­ку­мен­та ко­ји је до­нет 29. ма­ја 1918.
го­ди­не под на­зи­вом “Ин­струк­ци­ја вој­не ин­спек­ци­је Мо­равске обла­сти”. У овом до­ку­мен­ту се из­ме­ђу оста­лог на­во­ди и
сле­де­ће: “Да би се спро­ве­ла бу­га­ри­за­ци­ја ове обла­сти, треба прет­ход­но уни­шти­ти све што је срп­ско, па ће се та­ко на
ру­ше­ви­на­ма ср­би­зма из­гра­ђи­ва­ти бу­га­ри­зам”.35
“Опа­сност” од срп­ских же­на је на­гла­ше­на у овом до­ку­мен­ту јер су биле оква­ли­фи­ко­ва­не као “нај­зна­чај­ни­ји и нај­же­шћи шо­ви­нисти”.36

.........

Бу­га­ри су ко­ри­сти­ли раз­не ме­то­де му­че­ња: ве­ша­ње за
ру­ке и но­ге, па­ље­ње сла­ме ис­под гла­ве, чу­па­ње же­на­ма дој­ки
кле­шти­ма, спу­шта­ње жр­та­ва у бу­нар где би и уми­ра­ли у најго­рим му­ка­ма…По­себ­но се ра­ди­ло на пси­хич­ком ка­жња­вању
ци­вил­ног ста­нов­ни­штва. Сми­шља­не су најг­ну­сни­је ме­тоде за му­че­ње, по­пут при­мо­ра­ва­ња же­на у цр­ни­ни да игра­ју
уз му­зи­ку на гро­бо­ви­ма сво­јих нај­ми­ли­јих, под прет­њом да
ће би­ти уби­јен и оста­так по­ро­ди­це уко­ли­ко не по­слу­ша­ју
на­ред­бу.50 Си­ло­ва­ња ко­ја су би­ла ма­сов­на и ко­ја су нај­че­шће
из­вр­ша­ва­ли бу­гар­ски чи­нов­ни­ци и офи­ци­ри, мо­же­мо уврсти­ти у пси­хо­фи­зич­ки об­лик тор­ту­ре. С об­зи­ром да оку­пато­ри ни­су ма­ри­ли ни за жи­во­те оних нај­не­ви­ни­јих, а то су
сва­ка­ко де­ца, си­ло­ва­на су и де­ца од 12 го­ди­на. 51 Не­рет­ко су
се си­ло­ва­ла де­ца пред мај­ка­ма и обрат­но. За уби­ја­ње срп­ског
жи­вља бу­гар­ски оку­па­то­ри су пре­те­жно ко­ри­сти­ли ба­јо­не­те,
али је би­ло и ди­вљач­ких об­ли­ка по­ли­тич­ких уби­ста­ва, попут ку­ва­ња у ка­за­ну. 52

https://ips.ac.rs/publications/teror-bug...skog-rata/

Извор: Марија Ђорић, "ТЕ­РОР БУ­ГАР­СКИХ ОКУ­ПАТОРА У ВРАЊ­СКОМ КРА­ЈУ ЗА ВРЕМЕ ПРВОГ СВЕТ­СКОГ РА­ТА", НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕС, Година XI, vol. 23, Број 2/2015, стр. 181-200
Одговори

Да. Просто је невероватно да тако један православaн народ чини суседном православном народу такве гадости. Скоро у свим ратовима. Интересантна је сличност са Хрватима, ко да су исте крви.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(24-09-2021, 09:13 AM)Шумадинац Пише:  Да. Просто је невероватно да тако један православaн народ чини суседном православном народу такве гадости. Скоро у свим ратовима. Интересантна је сличност са Хрватима, ко да су исте крви.


Дефинитивно постоји сличност у методу и начину извршења злочина. И да, Бугари су православни народ који су то чинили другом православном народу.

Ко зна, можда су Бугари и Хрвати исте крви или су можда усташе проучавале шта су све Бугари радили током Првог св. рата.
Одговори

У Србију су слали само оне који мрзе Србе оне друге су слали на солунски фронт. И у северној Србији су исто радили са свештеницима и учитељима. По ономе што пише Арчибалд Рајс о бугарским злочинима у пожаревачком крају изгледа да су овде Бугари највише убијали у влашким селима. Из села Рановца је у првом светском рату погинуло више људе него из Пожаревца.
Одговори

Ваљда Бенито није заборавио на треће питање из трилинга Smile
Одговори

Која је највећа битка у историји у којој су Срби победили Хрвате?
Одговори

(27-09-2021, 12:45 PM)Бенито Пише:  Која је највећа битка у историји у којој су Срби победили Хрвате?

Церска...
Одговори

Колубарска
Одговори

Ова два одговора ћемо схватити као шалу...
Дакле, Хрвати под именом и презименом, са својим официрима, и изразито већинским својим људством...
Одговори

Управо..... јер у 1. св. рату осим Хрвата било је и много Срба на другој страни. Одговор се сигурно крије у 2. св. рату. Мада, могуће је и у 90 - им....

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(27-09-2021, 05:26 PM)Бенито Пише:  Ова два одговора ћемо схватити као шалу...
Дакле, Хрвати под именом и презименом, са својим официрима, и изразито већинским својим људством...

Битка за Вуковар или Пробој коридора. С тим да мислим да је по броју ангажованог људства са обје стране Вуковар можда био већа битка.
Одговори

Е, видиш: у Вуковару, пак, Срби нису били под крштеним именом.
Дакле, битка за коридор спада у једну од највећих битака између Срба и Хрвата у историји у којој су Срби победили.
Али, мислим да је ово више питање за Милослава, јер треба упоредити највећу битку између четника и усташа за време рата.
Одговори

Поента овог трилинга била је да увидимо да су највећи сукоби са Турцима и Немцима, нашим највећим непријатељима у историји, били неупоредиво већи него сукоби са Хрватима, који су се показали као највеће убице српског народа у историји.
Разлози су вишеслојни и условљени историјским кретањима, али је свакако изузетно занимљиво да народ који има тако изразитог противника нема са тим народом највеће ратне битке, односно да постоји низ других народа са којима су Срби, без сумње као жртве, имали много више битака, односно више су им се супротставили него што су то учинили према Хрватима.
Ради се о изузетно занимљивом историјском феномену који ни изблиза није довољно научно обрађен.
Одговори

Ипак је већа Битка за Грачац, јануара 1943: Тзв. Народноослободилачка војска Хрватске против ДЧД и Експедиционог корпуса. Било је скоро 15.000 учесника.
Изузев командног кадра, скоро сви у редовима нападача били су Срби.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 4 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним