Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?
Одговори

(11-04-2022, 05:02 PM)Бенито Пише:  Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?

Нисам историчар, али могу да погледам. Smile
Када сам покушао да дам мало опсежнији одговор на своје питање у вези са Капетан Мишом, трудио сам се да његову појаву укратко сагледам у целини, колико сам био у стању. Парафразирајмо Пупинове мемоаре - " Од сирочета са дунавске аде до краља соли". И у свакој прилици треба себи и свету да поставимо оно најважније питање - шта је било после? Ту су два кључна питања. Једно је крајње метафизичко - да ли је Капетан Миша прошао кроз "иглене уши" до царства небеског? Друго питање је посве приземно и од овога света - а шта је било са његовим капиталом?!
И ту се јавља, претпостављам, највећи проблем. Дакле, што се тиче најбогатијих Срба - ко је отео капитал од њихових наследника или од њихових задужбина? Неко нам наскаче на кокошке, а није у питању петао.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(11-04-2022, 05:02 PM)Бенито Пише:  Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?

Мени се чини, овако одокативно   Баја , да би Срби, када би се правила листа најбогатијих Срба у историји, угледали да у је у српској модерној историји, у последњих 220 година, у време Краљевине Југославије било највише богаташа. По мојој некој процени 6 или 7 од 10. А, када би се укључио и средњи век, вероватно би најмање четворица задржала тај статус.
Онда би ваљда Срби схватили шта су све комунисти покрали и опљачкали и опет се на крају распали.
Одговори

(12-04-2022, 09:20 AM)Бенито Пише:  
(11-04-2022, 05:02 PM)Бенито Пише:  Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?

Мени се чини, овако одокативно   Баја , да би Срби, када би се правила листа најбогатијих Срба у историји, угледали да у је у српској модерној историји, у последњих 220 година, у време Краљевине Југославије било највише богаташа. По мојој некој процени 6 или 7 од 10. А, када би се укључио и средњи век, вероватно би најмање четворица задржала тај статус.
Онда би ваљда Срби схватили шта су све комунисти покрали и опљачкали и опет се на крају распали.

Ја сам, наиван, мислио да се неке ствари подразумевају. Smile
Идеологија комунизма је управо и заступала укидање класних разлика и преливање целокупног капитала код само једног и јединог капиталисте - државе. Дакле, по теорији и књигама у комунизму и није смело бити крупних богаташа. Сви смо били једнаки по папирима, оверено печатом. Smile
А логично је и то да у краљевини Југославији, као последњој фази капиталистичког и буржоаског развоја Срба, буде и највише богаташа. То је такозвана акумулација капитала, за коју је неопходан фактор - протицање времена. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Бенито Пише:Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?
Ради више ствари. Прва, зато што је у стара времена разметати се преимућством - била срамота. Друго, зато што су тада људи знали оно што данас људи не знају, да је истинско богатсво, имати љубав у срцу, срећну породицу, слободну домовину.

Што се тиче самог капетан Мише, његова титула "капетан" није била војничка, него административна. Уствари, говори о томе да се ради о "обор-кнезу" (старија титула за исту функцију). Данас би рекли Срески начелник. Како се обогатио? Имао монопол над трговином сољу? (преко везе, другим речима, исто ко и данас, што су се удружили да "ербују" државу што кажу овде код мене у Банату). Так'и баш и не воле млого публицитет, ако знаш на шта мислим... а могу да спрече било коју књигу... ил' новину...

У време турско, у Сербестану (мала дигресија: на турском "сербест" значи - слободан, што означава уствари војну крајину, где живе слободњаци који не плаћају порез, тако су Рашки потомци живели и у Мађарској, и у Турској, и у Украјини (данашњој), након укидања војне границе (из историје Баната). "сербест пјаца" тур. "слободно тржиште". турски извори нас увек означавају као "рус". Русум - значи руски. "русум" кад се брзо говори дође се до онога "ршум" ("неред", уствари означава "српски ред", који ни они сами не разумевају шта је). Пежоративно, али истинито. То о нама кажу и Немци овде у Банату. "Јохан, сад си у Немачку кућу, и немој да држиш ред као у српске куће што је". У по дана у по ноћи мораш да знаш где ти шта стоји. Кад дођем и дрекнем: "Јохан, гиб габел" ("дај виле", на немачком) ти жмурећи да можеш, у мраку да их погодиш.") кнезови су се бирали, и то је титула која је углавном била и наследна. Наследна као и било који други "породични бизнис". Могао се и изгубити. Титула није давала пуно "ћара и користи", више је зависила од части, чојства и поштења, најситнији кнез се звао "кмет" (као данашњи председник месне заједнице), а сви виши су имали више удела у турској државној власти. Били су, чудно је рећи, али - бирани.

Бирање у Србији укида Кнез Милош, који почиње да поставља кнезове. Тако је постављен и "обор-кнез" односно капетан-Миша. Од Кнеза Милоша се до многих дана ово задржало. Србија је јачала тиме, а "демократија" је била и под турцима као и сад под црвеним жидовима, или пређашњим масонским, црним жидовима.

Гусари су људи који чувају гуске. (банаћани, другим речима)
Козари (или козаци) они који чувају козе (било је и таквих).

Е, сад, пази овако: има историчара који су писали, само су били љути противници сваког режима и живи и мртви. зато мораш да копаш да би дошао до њих. Тек од скорог времена  у читавом свету, не само код нас, се имућност сматра за значјност и врлину.

Ако случајно налети овде на неко аутентично штиво, на било ком језику о "ајанима" (туски тајкуни који су смрсили конце јаничарима) нек проследи. Ето и ја јурим нешто, па можда неко што овде чита - зна нешто, да ми проследи информацију.

Поздрав свима
Одговори

Обор-Кнез није само административна него и племићка титула. Заправо, то и јесте примарно племићка титула, као и титула Кнеза, Војводе, Сердара и Кмета. Не рачунајући војну аристократију, дакле официре по аутоматизму.
Одговори

(12-04-2022, 09:43 PM)Змај_Баћушка Пише:  
Бенито Пише:Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?
Ради више ствари. Прва, зато што је у стара времена разметати се преимућством - била срамота. Друго, зато што су тада људи знали оно што данас људи не знају, да је истинско богатсво, имати љубав у срцу, срећну породицу, слободну домовину.

Што се тиче самог капетан Мише, његова титула "капетан" није била војничка, него административна. Уствари, говори о томе да се ради о "обор-кнезу" (старија титула за исту функцију). Данас би рекли Срески начелник. Како се обогатио? Имао монопол над трговином сољу? (преко везе, другим речима, исто ко и данас, што су се удружили да "ербују" државу што кажу овде код мене у Банату). Так'и баш и не воле млого публицитет, ако знаш на шта мислим... а могу да спрече било коју књигу... ил' новину...

У време турско, у Сербестану (мала дигресија: на турском "сербест" значи - слободан, што означава уствари војну крајину, где живе слободњаци који не плаћају порез, тако су Рашки потомци живели и у Мађарској, и у Турској, и у Украјини (данашњој), након укидања војне границе (из историје Баната). "сербест пјаца" тур. "слободно тржиште". турски извори нас увек означавају као "рус". Русум - значи руски. "русум" кад се брзо говори дође се до онога "ршум" ("неред", уствари означава "српски ред", који ни они сами не разумевају шта је). Пежоративно, али истинито. То о нама кажу и Немци овде у Банату. "Јохан, сад си у Немачку кућу, и немој да држиш ред као у српске куће што је". У по дана у по ноћи мораш да знаш где ти шта стоји. Кад дођем и дрекнем: "Јохан, гиб габел" ("дај виле", на немачком) ти жмурећи да можеш, у мраку да их погодиш.") кнезови су се бирали, и то је титула која је углавном била и наследна. Наследна као и било који други "породични бизнис". Могао се и изгубити. Титула није давала пуно "ћара и користи", више је зависила од части, чојства и поштења, најситнији кнез се звао "кмет" (као данашњи председник месне заједнице), а сви виши су имали више удела у турској државној власти. Били су, чудно је рећи, али - бирани.

Бирање у Србији укида Кнез Милош, који почиње да поставља кнезове. Тако је постављен и "обор-кнез" односно капетан-Миша. Од Кнеза Милоша се до многих дана ово задржало. Србија је јачала тиме, а "демократија" је била и под турцима као и сад под црвеним жидовима, или пређашњим масонским, црним жидовима.

Гусари су људи који чувају гуске. (банаћани, другим речима)
Козари (или козаци) они који чувају козе (било је и таквих).

Е, сад, пази овако: има историчара који су писали, само су били љути противници сваког режима и живи и мртви. зато мораш да копаш да би дошао до њих. Тек од скорог времена  у читавом свету, не само код нас, се имућност сматра за значјност и врлину.

Ако случајно налети овде на неко аутентично штиво, на било ком језику о "ајанима" (туски тајкуни који су смрсили конце јаничарима) нек проследи. Ето и ја јурим нешто, па можда неко што овде чита - зна нешто, да ми проследи информацију.

Поздрав свима

Добродошли Милане! Како који Милан? Па Парошки Милане. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(12-04-2022, 11:01 PM)Monarhist Пише:  Обор-Кнез није само административна него и племићка титула. Заправо, то и јесте примарно племићка титула, као и титула Кнеза, Војводе, Сердара и Кмета. Не рачунајући војну аристократију, дакле официре по аутоматизму.

Не слажем се. Племић се не постаје "по договору" "ако неког изаберемо", нево овако: 
1. Краљ се настаје "не по вољи народној" као Хрушчов, него "по милости Божијој" као Немањићи, и наши краљеви Обреновићи, Милан и Александар
2. Племићи се "бирају одозго" такође, али Краљем, монархом, након чега се њихова лоза "оплемењује". Краљ их "бира" и рукополаже. Државом се влада "у име краља", дакле одозго а не одоздо, "у име народа"
3. Племићи се или рађају у племићству или постају племићи неком врстом "еманципације" од слугу неке племићке лозе. Тако се у средњовековној Европи од кувара могло прећи у племиће, након што кувар ("шеф кувара, не било ко") ислужи много година без замерки свог Господара.
4. Турски систем и социјализам и демократија имају много сличности. Турци су имали "интернационализам", "радничка права", "социјално осигурање", итд... Имали су на знаку свом и петокраку звезду чак. 

Кад смо код турака и петокраке звезде само да и овде, ако дозволите, упутим пар речи.

Турци ни сами не знају да им "оно" није полумесец. Ко мало познаје астрономију, нек провери. То је знак и ознака "помрачења Сунца". (Сунце је одозго, и симболише Божји примат). У та доба ("помрачења") постоји моменат кад је најсветлија звезда на небу, управо Венера, која се означава са петократком Звездом, и симболише самог ђавола. Њихова владавина у свету баш и означава "половичну веру" и "стварни сатанизам".

Код комуниста већ више нема ни у траговима Сунца, ("оно што подсећа на полумесец је уствари био непомрачени крак Сунца за заласку помрачења"), него само петокрака звезда (ђаво и луцифер). 

Ко познаје оно што ради "дубока УДБА" зна да се клањају ђаволу. То они држе у тајности и од својих колега. 

У Панчеву постоји оно што зову: "четврти сектор", или "један од центара УДБАе". Банаћани имају великих проблема од тих "црних сатанистичких секти" које никако не могу да улове, пронађу, истребе. 

Међутим, поједини који су били увучени у те њихове свињарије кажу да су главни у тим "окупљањима", високи чиновници из тог сектора безбедности. 

Проблем наш народни (и Банатски) са УДБА-ом није политичке, него верске природе. 

Овај народ ако се мало не продрма, и не крене да трчи унапред а не уназад, - готов је!
Одговори

Пробаћу да обуздам скрибоманију Милана Парошког, нашег варошког, новим питањем. Smile
Родитељи су му дошли из Русије. Он је рођен и одрастао у нашој држави. Када се замомчио доста се промангупирао, па је заглавио робију. Један извор тврди да је био у Забели због чланства у СДОЈ-у, а други због непристајања да цинкари руску белу емиграцију. Било како било, он се бавио својом уметношћу све док није релативно млад "преминуо". Кажу да је испао из воза, што је, најблаже речено, дискутабилно. О коме је реч?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

@Vlad Alekš



сликар Игор Васиљев ?
Одговори

(11-04-2022, 10:02 AM)Vlad Alekš Пише:  
(08-04-2022, 02:15 PM)Vlad Alekš Пише:  Тешко је поредити одређене појаве у истим, а камоли у различитим епохама. На пример, то важи нарочито за материјално богатство. Како разумно упоредити овај тип богатства цара Душана, кнеза Милоша, Пупина или Цептера и Мишковића!? Али, ако се ипак упустимо у такву авантуру, питање гласи - ко је најбогатији Србин свих времена?

Будући да нико, на основу тврдње једног од угледних администратора, то није истражио темељно, мораћемо да се препустимо импровизацијама.
У праву сте, то је био краљ Милутин.
Моје мишљење је другачије. Када бих морао да изаберем само једног од најимућнијих, то би био Михајло Анастасијевић - капетан Миша.
Kако се смемо дрзнути па упоређивати иметак једног медиавелистичког краља са имовином једног сирочета са дунавске аде?! Капетан Миша је испунио, по угледу на амерички сан, овај наш - српски сан. Наиме, у одређеним периодима историје Србија је била на другом месту по приливу странаца, одмах након Америке. Српски сан су остварили многи, од цинцарских чобана из села Клисура, па све до Чеха Бајлонија. И њих треба да етикетирамо као српске богаташе, иако нису били етнички Срби. Елем, вратимо се са ове дигресије на Капетан Мишу.
Он је поседовао сопствену флоту од 74 брода, 23 стоваришта, као и око 10.000 људи у служби. Све му је ово било потребно из простог разлога - поседовао је трговачку компанију. Експорт-импорт, а реч је кратка - со. У поседу је имао и велика пољопривредна газдинства на територији данашње Руминије. Тврди се да су му штале за коње имале под од мермера. Да станемо овде, доста је набрајања. Иако је био вероватно најбогатији човек на Балкану у своје време, ипак није био задовољан. Имао је амбицију да му ћерка постане барем краљица. Сазидао је зграду која је требало да постане једног дана двор, али авај, постала је нешто сасвим друго.
Све у свему, његово богатство се процењује на око 18.000.000. дуката. Ако је данашња вредност дуката 100 евра, припростом рачуницом се долази до милијарду и осамсто милиона евра. А у то његово време ФЕД није штампао новац као тоалет папир.
Његови потомци су, иако то делује немогуће, потрошили сав иметак. Несуђена краљица је, на пример, живела у центру Париза. Трошило се и по немачким бањама. Не зна се ни њено гробно место јер је сахрањена у заједничку гробницу.
То је то што се тиче потомака. А што се тиче Капетан Мише, заиста не знам да ли је лагано прошао кроз "иглене уши".

Леп текст, браво ВладАлекш. Јасно се види да ко скупља пра' и сам постаје пра' и бива одуван ветром к'о пра'.
Одговори

(13-04-2022, 07:15 AM)Vlad Alekš Пише:  
(12-04-2022, 09:43 PM)Змај_Баћушка Пише:  
Бенито Пише:Ми смо ово питање имали давно на Квизу српска историја, где смо и помињали капетан Мишу као једног од најбогатијих Срба свих времена.
Али, када ме већ понукао Влад, а навео сам горе да никада наши историчари нису урадили упоредну научну анализу овог питања, следи логично питање:
Зашто српски историчари, иако су се бавили морем ефемерних тема, никада нису урадили озбиљну научну анализу ко су били најбогатији Срби свих времена?
Ради више ствари. Прва, зато што је у стара времена разметати се преимућством - била срамота. Друго, зато што су тада људи знали оно што данас људи не знају, да је истинско богатсво, имати љубав у срцу, срећну породицу, слободну домовину.

Што се тиче самог капетан Мише, његова титула "капетан" није била војничка, него административна. Уствари, говори о томе да се ради о "обор-кнезу" (старија титула за исту функцију). Данас би рекли Срески начелник. Како се обогатио? Имао монопол над трговином сољу? (преко везе, другим речима, исто ко и данас, што су се удружили да "ербују" државу што кажу овде код мене у Банату). Так'и баш и не воле млого публицитет, ако знаш на шта мислим... а могу да спрече било коју књигу... ил' новину...

У време турско, у Сербестану (мала дигресија: на турском "сербест" значи - слободан, што означава уствари војну крајину, где живе слободњаци који не плаћају порез, тако су Рашки потомци живели и у Мађарској, и у Турској, и у Украјини (данашњој), након укидања војне границе (из историје Баната). "сербест пјаца" тур. "слободно тржиште". турски извори нас увек означавају као "рус". Русум - значи руски. "русум" кад се брзо говори дође се до онога "ршум" ("неред", уствари означава "српски ред", који ни они сами не разумевају шта је). Пежоративно, али истинито. То о нама кажу и Немци овде у Банату. "Јохан, сад си у Немачку кућу, и немој да држиш ред као у српске куће што је". У по дана у по ноћи мораш да знаш где ти шта стоји. Кад дођем и дрекнем: "Јохан, гиб габел" ("дај виле", на немачком) ти жмурећи да можеш, у мраку да их погодиш.") кнезови су се бирали, и то је титула која је углавном била и наследна. Наследна као и било који други "породични бизнис". Могао се и изгубити. Титула није давала пуно "ћара и користи", више је зависила од части, чојства и поштења, најситнији кнез се звао "кмет" (као данашњи председник месне заједнице), а сви виши су имали више удела у турској државној власти. Били су, чудно је рећи, али - бирани.

Бирање у Србији укида Кнез Милош, који почиње да поставља кнезове. Тако је постављен и "обор-кнез" односно капетан-Миша. Од Кнеза Милоша се до многих дана ово задржало. Србија је јачала тиме, а "демократија" је била и под турцима као и сад под црвеним жидовима, или пређашњим масонским, црним жидовима.

Гусари су људи који чувају гуске. (банаћани, другим речима)
Козари (или козаци) они који чувају козе (било је и таквих).

Е, сад, пази овако: има историчара који су писали, само су били љути противници сваког режима и живи и мртви. зато мораш да копаш да би дошао до њих. Тек од скорог времена  у читавом свету, не само код нас, се имућност сматра за значјност и врлину.

Ако случајно налети овде на неко аутентично штиво, на било ком језику о "ајанима" (туски тајкуни који су смрсили конце јаничарима) нек проследи. Ето и ја јурим нешто, па можда неко што овде чита - зна нешто, да ми проследи информацију.

Поздрав свима

Добродошли Милане! Како који Милан? Па Парошки Милане. Smile

Еј, нема везе, Милан-не-Милан, зови ме и Лонцом, знаш како кажу. 

Него нешто се мислим.. ето а и ти си то, јел, спомен'о...деране... 

Как'а је разлика измед' Америчког и Српског - дрима?

Амерички дрим је оно, кућа, стан, жена, деца, посо. Јел? то је оно шта би воло сваки д'има. 

А српки дрим ти је мало друкше, да не кажем наопако од тога. Има Бели Дрим, имаш Црни Дрим. Оба српска дрима су на Косову. Ти амери имају један дрим, а ми - Срби -два. И оба су нам на Косову. И најцрњи српски кошмари (Црни Дрим) и најбеље српске наде (Бели Дрим).

И шиптари имају свој дрим, а да би имали свој Дрим,морају прво да завате воду из српског дрима, и то оба. И то не мало, него морају оба да прогутају уцело, иначе - ништа од њиног дрима.
Одговори

Него, ево да покушам да поставим питање из Српске историје из Отоманског (замраченог) периода. Шта значи "Хакам-Баша", и ко је то био, из чијих редова се бирао, и какву је функцију представљао у отоманској турској?

Да би се уопште разумела српска историја, отомански период је кључан за разумевање свега данас - у глобалу -... и ко нам је пријатељ и ко нам највише ради о глави. Драго ми је, видим да овде баш има активних хоби-историчара. Много тога овде сам прочитао шта нисам знао. Зато и ја рекох, ајд да бацим ових пар редова, то знам слабо ко зна (а битно је за разумевање).

И то би било то, ајд одјављујем се, мало сам почео да претерујем са постовима.
Одговори

Хакам-баша представља оног који је уман рођен, рођен за арбитра, пресудитеља у световним државним пословима, а и предодређеног да га држава постави на ту функцију. Е сад, баш из ког реда се бирао, то не би знао, нисам оријенталиста.
Иначе, одлично питање - Браво!
ПС нема везе за почетак, али обичај је ко нови дође да одговори на неко питање, па се тако квалификује за постављање питања. 
У сваком случају, добро дошли на тему Квиз - српска историја.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 60 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним