Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(13-04-2022, 10:02 PM)Бенито Пише:  Хакам-баша представља оног који је уман рођен, рођен за арбитра, пресудитеља у световним државним пословима, а и предодређеног да га држава постави на ту функцију. Е сад, баш из ког реда се бирао, то не би знао, нисам оријенталиста.
Иначе, одлично питање - Браво!
ПС нема везе за почетак, али обичај је ко нови дође да одговори на неко питање, па се тако квалификује за постављање питања. 
У сваком случају, добро дошли на тему Квиз - српска историја.

Делимично тачно. Ово је специјал-специјала, нисам очекивао да ико буде бар ни толико близу. Хакам-Баша, - све-верски вођа и судија. Након жидовског само-наметања султану, поверена им је "брига" о благостању цркава у империји. Било је међу жидовима и оних које су турци постављали за судије, без обавезе да промене веру. То се некако не уклапа у ону теорију званичне верзије историје да нико ко није муслиман није могао да задржи веру а заузме високу државну позицију. За паре је у таквој држави - све могло. То говори о томе шта су и како су дошли у турску и шта су ту радили жидови. Водили главну реч, али ... иза султана. Не директно. То је модел који ће задржати и у Европи, касније.

А ми треба да научимо нешто из турског примера. Колико се та држава само смањила. Да нису били тако "лагани" на прихватању пара, можда би се и одржали, и унапредили, ко зна. 

Суноврат туске империје почиње са "великом хулом" Султана Сулејмана Законодавца. После њега су се стално, стално, стално смањивали, а ево, чини се да ће у нашем веку се видети како ће начисто и тотално пропасти. Мало људи зна за ту велику хулу Султана Сулејмана, из које се чита пропаст. Ако буде интересената поделићу оно што сам пронашао. Иначе је и он и велики му везир знао српски.

Што се тиче погађања ових појединости... морам да вежбам још... овде је изгледа много јака лига. Ја сам углавном изучавао оно што је тајно, замрачено и табу. Четници и њихова историја је једно од тога, али ... то сам знао праву истину од људи одавде, из Баната. Ко је у праву. Одмалена. Моје село су ослободили четници. После су дошли комунисти и ... почели да пописују немачку имовину. После су дошли колонисти.

У Банату (само јужном) иначе има два чудна обичаја. Први је да се керовима дају ИСКЉУЧИВО енглеска имена. Тек пратећи емисије Погледа, схватио сам зашто. Еј! то је мој крај овде. Други чудни обичај је да кад закукуриче петао, старе бабе су се смејале и викале петлу: "Ај, Тито, под корито!". 
 
Ето, то је можда кратко и мало, али... довољно. Без речи да ти отац, ђед, баба.. пренесу ту поруку. Довољно. Стварно су богати Банат, овај наш јужни а тужни довели на просјачки штап. Треба то истрпити па ништа не рећи, а пренети некако млађима да знају а да ни не знају да знају. Много волим зато моје банаћане.

Због пара је и Југославија пропала. Хоће ли и Србија пропасти због пара... видећемо...
Одговори

(13-04-2022, 04:04 PM)Почетник Пише:  @Vlad Alekš



сликар Игор Васиљев ?

Тако је, четниче Почетниче. У питању је српски сликар Игор Васиљев.
Слично Бранку Миљковићу, принцу српске поезије, Игор никада није постао краљ. Био је само принц српског сликарства. Обојица су живели брзо, умрли млади и били лепи лешеви. Само што је Игор био нешто млађи и мало лепши леш.
Следе детаљи из његове биографије, који нам ништа неће значити ако нисмо видели његове слике. Алексеј Васиљев, његов деда по оцу, био је пуковник, астроном и истраживач Сибира. Неки тврде да је открио нову звезду током својих истраживања. Доцније ће и његов унук постати звезда, али падалица, која ће осветлети српско и светско небо, а онда ће само нестати. То деда Алексеј тада није могао да зна, већ је морао прво да створи свог сина Алексеја и да сви заједно пребегну у Београд. Једног дана се Алексеј Алексејевич Васиљев заљубио у Валентину Коваљскају Јустинову, након чега је рођен Игор. Негде на сеновитом Сењаку. Игор им је био друго дете. Први син им је преминуо као беба. Ова појава је вероватно честа - након губитка првог детета, родитељима се рађа генијално друго дете. Таква деца као да имају дуплу памет, две душе, двоструку снагу. Погледати под Салвадор Дали. Игор је такође био ексцентрик. Хтео је све да доживи и преживи, као да је негде журио. На пример, као дечак у току рата препливавао је Саву до обале на којој је НДХ. Волео је да плеше са смрћу. Волео је да плеше и са животом, па се пре матуре оженио и добио ћерку Светлану. Тешко је похађати средњу школу док имате жену и ћеркицу, па су му родитељи ангажовали приватног професора. То је тада био најбољи могући избор - Михиз. У својим мемоарима "Аутобиографија о другима" Михиз наводи како је УДБА тражила од Игора да цинкари своје беле Русе. Други извори тврде како је био члан илегалне СДОЈ, са Пекићем. Било како било, одробијао је у Забели непуну годину. Кажу да је и тамо сликао, али авај, то се све негде загубило. После Забеле, уписује Ликовну академију, одакле су га избацили. Баш њега брига за то, он се дружи и слика са Пеђом Ристићем и Леонидом Шејком.
Није напунио ни 26 година када је кренуо возом у Раваницу. Наводно је испао из воза. Никада нећемо сазнати шта се заправо десило са њим, али једно сигурно знамо. Попут Јесењина, Игор Васиљев је остао вечно млад и вечно плав.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(14-04-2022, 10:16 AM)Vlad Alekš Пише:  
(13-04-2022, 04:04 PM)Почетник Пише:  @Vlad Alekš



сликар Игор Васиљев ?

Тако је, четниче Почетниче. У питању је српски сликар Игор Васиљев.
Слично Бранку Миљковићу, принцу српске поезије, Игор никада није постао краљ. Био је само принц српског сликарства. Обојица су живели брзо, умрли млади и били лепи лешеви. Само што је Игор био нешто млађи и мало лепши леш.
Следе детаљи из његове биографије, који нам ништа неће значити ако нисмо видели његове слике. Алексеј Васиљев, његов деда по оцу, био је пуковник, астроном и истраживач Сибира. Неки тврде да је открио нову звезду током својих истраживања. Доцније ће и његов унук постати звезда, али падалица, која ће осветлети српско и светско небо, а онда ће само нестати. То деда Алексеј тада није могао да зна, већ је морао прво да створи свог сина Алексеја и да сви заједно пребегну у Београд. Једног дана се Алексеј Алексејевич Васиљев заљубио у Валентину Коваљскају Јустинову, након чега је рођен Игор. Негде на сеновитом Сењаку. Игор им је био друго дете. Први син им је преминуо као беба. Ова појава је вероватно честа - након губитка првог детета, родитељима се рађа генијално друго дете. Таква деца као да имају дуплу памет, две душе, двоструку снагу. Погледати под Салвадор Дали. Игор је такође био ексцентрик. Хтео је све да доживи и преживи, као да је негде журио. На пример, као дечак у току рата препливавао је Саву до обале на којој је НДХ. Волео је да плеше са смрћу. Волео је да плеше и са животом, па се пре матуре оженио и добио ћерку Светлану. Тешко је похађати средњу школу док имате жену и ћеркицу, па су му родитељи ангажовали приватног професора. То је тада био најбољи могући избор - Михиз. У својим мемоарима "Аутобиографија о другима" Михиз наводи како је УДБА тражила од Игора да цинкари своје беле Русе. Други извори тврде како је био члан илегалне СДОЈ, са Пекићем. Било како било, одробијао је у Забели непуну годину. Кажу да је и тамо сликао, али авај, то се све негде загубило. После Забеле, уписује Ликовну академију, одакле су га избацили. Баш њега брига за то, он се дружи и слика са Пеђом Ристићем и Леонидом Шејком.
Није напунио ни 26 година када је кренуо возом у Раваницу. Наводно је испао из воза. Никада нећемо сазнати шта се заправо десило са њим, али једно сигурно знамо. Попут Јесењина, Игор Васиљев је остао вечно млад и вечно плав.

Испо из воза? Не би био први. Људи наши православни знају за ђаконе, чтеце, свештенике, монахе, људе црквене. И то им је углавном разумљиво, јер су видљиви, али има и невидљивих црквених људи. Мало људи се уопште сусрело са њима и зна за то. Ни монаси о томе не причају. Углавном прича иде тако, отишао да обиђе неку светињу и након тога "нестао". Господ га призво, и он... оде. 

И они се могу видети (неки од њих, понекад) у недељу кад је литургија. Не једу ништа сем причешћа. То су уједно и најсветији људи на овој земљи.

Ево данас се слави једна од тих "невидљивих" светитељки, Марија Египћанка слава јој и част код Господа и благословен да си што си ме подстакао да је споменем, и да да Бог нама грешнима да се спасемо молитвама за нас тих вредних а невидљивих људи!

Да варсксне Света Србија!
Одговори

Бата Петровић је снимио одличан документарац о Игору Васиљевић.
Могуће да му је УДБА "помогла" да испадне из воза, можда сазнамо када се отворе досијеа.
Одговори

(18-04-2022, 03:47 PM)Милослав Самарџић Пише:  Бата Петровић је снимио одличан документарац о Игору Васиљевић.
Могуће да му је УДБА "помогла" да испадне из воза, можда сазнамо када се отворе досијеа.

Одличан је наш брадоња Бата Петровић, и његов ФИКС Фокус, ако се добро сећам. Не сећам се да сам гледао филм о коме се каже. Хвала на референци, наћи ћу негде да погледам кад буде било прилике. Сад ми је први следећи "Опкољени", па полако. Не бих да идем сам, па ловим друштво да идемо да гледамо заједно.
Одговори

Према извештају наше штампе, колико пукова аустроугарске војске је скоро сасвим уништено у Бици на Церу?

И који су то пукови?
Одговори

Уништени су 91. и 102. пук из 8. (чешког) корпуса и 11. пук из 13. (хрватског) корпуса (то је по Степином извештају не знам шта су писале новине https://prvisvetskirat.rs/biblioteka/vel...jenja-nep/)
Одговори

Готово сасвим уништено је девет пукова.

Цитат:

"Колико сам до сада сазнао, од пукова који су
се борили против нас, ови су готово сасвим
уништени:

• шеснаести (вараждински) пук;
• седамдесет осми пук (пук генерала Раде
Грбе из Осека);
• педесет други пук (мађарски, из Печуја);
• четрдесет други пук (мађарски);
• четрдесет шести пук (мађарски);
• тридесет седми пук (румуни, ерцхерцога
Јосифа);
• седамдесет девети пук (из Оточца у Лики);
• двадесет шести пук;
• двадесет осми пук;

У некима од ових пукова остало је тако мало
војника, да ће се морати придати другим пуковима, у другима од њих остало је свега за
један батаљон људи."

https://www.andricevinstitut.org/wp-cont...8-2014.pdf

Извор: "СРПСКИ ФРОНТ 1914. У СРПСКОЈ ШТАМПИ", Приредио: Мр Иван Обрадовић, Историјске свеске бр. 8, Андрићев институт, август 2014, стр. 33
Одговори

Овај податак сам узео на основу онога што је аутор овог текста изнео на самом почетку чланка, на страници бр. 20:

"Информације, које су објављиване, долазиле су
из разних извора. Посредством Ратног пресбироа, новине су добијале саопштења Владе и
Врховне команде, али су и објављивале извјештаје страних дописника са фронта у Србији,
као што је извјештај француског дописника из
Србије Анри Барбиа објављен и у Политици и
у Правди од 12/25. августа 1914.

Додатни извор
информација су биле изјаве очевидаца, често
војника и официра који би своја запажања слали новинама, посебно Политици.

Овакви извјештаји представљају изузетно
вредне историјске изворе, који нам откривају не само ток битке, већ и какав је утисак
оставила ова величанствена побједа у српском
друштву, посебно у војсци."


Значи, нису битне новине, него одакле су стизали извештаји. А аутор је оценио да ови новински текстови јесу вредан историјски извор.

Наравно, Степин извештај је такође прворазредни историјски извор.
Одговори

Значи уништени су и пукови који су били у Шапцу ја сам мислио само они који су дошли преко Дрине.
Одговори

Значи уништени су и пукови који су били у Шапцу ја сам мислио само они који су дошли преко Дрине.
Одговори

Да, јесу. Кад сам прво видео текст у новинама, нисам знао како да окарактеришем извор.

Али, чим је аутор рекао да су наши листови добијали саопштења из Владе и Врховне команде, онда рекох да је ово вредно за Квиз Smile
Одговори

Ко је била особа која се сликала са удбашима, а јавности је то представљено као Никола Калабић?
Одговори

(26-04-2022, 02:03 PM)Бенито Пише:  Ко је била особа која се сликала са удбашима, а јавности је то представљено као Никола Калабић?

Делић, потпоручник озне.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 25 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним