Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(05-07-2022, 01:31 PM)Vlad Alekš Пише:  
(05-07-2022, 12:13 PM)Бенито Пише:  
(05-07-2022, 11:46 AM)Vlad Alekš Пише:  Кривудаве стазе историје спојиле су два човека. Један од њих је био заробљен, а други је на неки начин био иследник. Први, онај заробљени, будући да је био сведок многих бурних историјских догађаја, испричао је овом другом многе детаље из наше историје. Између осталог и овај - да су Милан Стојадиновић и Њ.В. Павле Карађорђевић организовали тровање патријарха Варнаве. Како се звао заробљеник, а како "иследник"?

Драги Јовановић и Крцун.

Погодио си временски период, оквирно и начелно. Smile
Обојица су били четници, свако на свој начин. Један је био на страни савезника, а други на страни окупатора, ако могу тако просто да се изразим.

Ево још малих помоћи.
"Иследник" је био тада релативно млад човек, доктор правних наука. Заробљени је већ био зашао у године, а добро се сећао свог четовања по Маћедонији. Заробљени је ликвидиран у мају 1944, вероватно на "Титов рођендан". "Иследник" је заглавио дугогодишњу робију, па је и он ликвидиран након изласка са исте.
Ето, све сам вам рекао.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Војин Андрић и Коста Пећанац.
Одговори

(06-07-2022, 12:31 PM)Бенито Пише:  Војин Андрић и Коста Пећанац.

Тако је.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Видео сам само један документ о Пећанчевој смрти и ту пише да је умро од срчане капи.
Одговори

(06-07-2022, 10:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  Видео сам само један документ о Пећанчевој смрти и ту пише да је умро од срчане капи.

Ја сам питање сачинио на основу књиге о Војину Андрићу у издању Погледа. Ако су слагали мене и ја лажем вас. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ко је био Србин који је личним ангажманом везао српску борбу из 1848 са Кримским ратом, неколико година доцније?
Одговори

(09-07-2022, 11:23 AM)Бенито Пише:  Ко је био Србин који је личним ангажманом везао српску борбу из 1848 са Кримским ратом, неколико година доцније?

Ђока Влајковић.
Одговори

Шта је то меропах?
Одговори

(10-07-2022, 10:05 AM)Бенито Пише:  Шта је то меропах?

Ваљда сељак из Душановог законика, или тако нешто.
Одговори

(10-07-2022, 10:05 AM)Бенито Пише:  Шта је то меропах?

Најбољи рад о томе.... https://www.google.com/url?sa=t&source=w...wMwpB_5PZc

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(10-07-2022, 10:21 AM)Шумадинац Пише:  
(10-07-2022, 10:05 AM)Бенито Пише:  Шта је то меропах?

Најбољи рад о томе.... https://www.google.com/url?sa=t&source=w...wMwpB_5PZc

Па, ајде својим речима...
Знам шта је писао Никола Радојчић. Ишао сам у школу.
Одговори

Меропах је сељак без икаквог свог земљишног поседа. Живео је са породицом на имању владара и на метосима манастира.
Његова деца су имала бољу и већу могућност образовања ако су били ближи манастира. То је разлог их је више живело на метосима, али и зашто су метоси толико били цењени у Срба.
Међутим, ни евентуално образовање детета није му омугоћавало да пређе из сталежа меропаха у властелу. Практично је једини пут за "успех у животу" детета меропаха био преко цркве, односно монашење и дуг пут служења Богу.
То је суштинска разлика између средњевековног и модерног уређења Срба. Србија модерног доба је практично отворила пут деци сељана, који су за разлику од меропаха имали свој земљишни посед, често основан на земљи некадашњег метоха, да се школују, па чак и у иностранству, да би после тога преко образовања постајали господа у том друштвеном систему. Они су и створили данашњу Србију, са свим њеним манама и врлинама.
Другим речима, систем властеле, манастира и метоха је био знатно темељнији и стабилнији државни систем, који није омогућавао велике и нагле напретке друштва, нити је имао потребе за тим. Савремени систем, после Америчке декларације о независности и Француске револуције, омогућио је сиротињи да покаже све што зна на највишем нивоу и да знатно унапреди друштво у научном смислу, и то у свим наукама, али је много нестабилнији јер је прогрес основна вредност, што доводи до нових друштвених идеја и самим тим много нестабилнијег државног система.
Одговори

Е, тако Шумадинац да одговориш на следеће питање, а не да ми постављаш ове слајдове....
Одговори

(10-07-2022, 10:21 AM)Шумадинац Пише:  
(10-07-2022, 10:05 AM)Бенито Пише:  Шта је то меропах?

Најбољи рад о томе.... https://www.google.com/url?sa=t&source=w...wMwpB_5PZc
 
Шта је ту најбоље на 16 страна покушава да објасни како је постала реч меропах и закључак је да нема појма
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 43 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним