Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(09-07-2023, 09:57 PM)Бенито Пише:  Друго:
А зашто је др Милорад Драшковић једини Србин који је два пута тада прешао Албанију?
Влада га је именовала за заступника министра војног, па је у том својству отишао да обезбеди пролаз, изабере маршруту и тако даље....
Потом се вратио да све то саопшти Влади, Ђенералштабу и Регенту, па је заједно са њима поново прешао Албанију.
Одговори

И трећи питање у вези ове теме:
Зашто је Милорад Драшковић био тих 18 дана заступник министра војног?
Одговори

(11-07-2023, 12:13 PM)Бенито Пише:  И трећи питање у вези ове теме:
Зашто је Милорад Драшковић био тих 18 дана заступник министра војног?

Пуковник Радивоје Бојовић, министар војни, упућен је у јужни део земље да оформи тзв "трећу колону" , која је по плану требало да се директно извуче према Грчкој. Он је ту колону и оформио, али је због настале ситуације, та колона кренула према Косову.
Због изузетно тешких услова, испреплепетаности јединица бугарске војске и народа, изгубила се веза војске са министром војним. У једном тренутку, помислило се, чак, да је министар војни погинуо или заробљен, па је Влада именовала заступника министра војног. На то место постављен је др Милорад Драшковић, тадашњи министар грађевина.
Тако је испало да он буде главни организатор преласка српске војске, Владе и избеглица преко Албаније и Црне Горе.
Одговори

Један велики писац рекао је једном скрибоману да се чува једне идеје, једног начина размишљања.
Скрибоман није укапирао шта му је речено - за његов комунизам - па је то објавио у дневницима.
Ко је писац, а ко скрибоман?
Одговори

(12-07-2023, 08:01 PM)Милослав Самарџић Пише:  Један велики писац рекао је једном скрибоману да се чува једне идеје, једног начина размишљања.
Скрибоман није укапирао шта му је речено - за његов комунизам - па је то објавио у дневницима.
Ко је писац, а ко скрибоман?

Писац је Милош Црњански.
Скрибоман је Добрица Ћосић.
Одговори

Иво Андрић, а за калемара си у праву.

Чини ми се било, али имам додатак:
- Ко је био највиши Дражин официр и колико је био висок?
- Коме познатом глумцу је он био стриц?
Одговори

(12-07-2023, 10:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Иво Андрић, а за калемара си у праву.

Чини ми се било, али имам додатак:
- Ко је био највиши Дражин официр и колико је био висок?
- Коме познатом глумцу је он био стриц?

Мајор Јанкетић, можда једно два метра.
Да није Миши, мада je њему наводно породица била партизанска?
Одговори

(13-07-2023, 12:45 AM)Monarhist Пише:  
(12-07-2023, 10:24 PM)Милослав Самарџић Пише:  Иво Андрић, а за калемара си у праву.

Чини ми се било, али имам додатак:
- Ко је био највиши Дражин официр и колико је био висок?
- Коме познатом глумцу је он био стриц?

Мајор Јанкетић, можда једно два метра.
Да није Миши, мада je њему наводно породица била партизанска?

Тако је, 2,13.
Да, стриц Мише Јанкетића.
Како и где је страдао његов отац, Миљанов брат?
Одговори

Ако је ово тачно пренето из интервјуа Мише Јанкетића

У месту Бабову мога оца и шачицу партизана заробе четници. Спроведу их у затвор у Шеховиће, у исту ону кућу где је мајка била затворена, одатле у Kолашин.”

"Успео је отац да побегне, прошверцовали су га за немачки логор у Солуну. Ту су му Грци организовали бекство, постао је командант њихове партизанске јединице да би га једног јутра млади, неуки шеснаестогодишњи Грк прострелио чистивши оружје…”

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Према сведочењу њихових рођака, заробљен је као четник, кад и други Ђуришићеви четници, и одведен у немачки логор у Грчкој, где је преминуо.
Према истраживању историчара Божидара Јеловца из Пљеваља, Мишину мајку ухапсио је Гестапо, и стрељао, а тетка му је као детету ''напунила уши''.
Одговори

Прво:
Последња воља ког српског владара није испоштована приликом постављања његовог наследника?
Одговори

(14-07-2023, 05:21 PM)Бенито Пише:  Прво:
Последња воља ког српског владара није испоштована приликом постављања његовог наследника?

Можда краља Милана Обреновића?
Одговори

(14-07-2023, 05:21 PM)Бенито Пише:  Прво:
Последња воља ког српског владара није испоштована приликом постављања његовог наследника?

Кнеза Михаила?
Одговори

Гледате у погрешном правцу.
Средњи век је у питању.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 47 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним