Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Који наш град је имао највећу француску колонију? Изграђене су зграде и куће за њих, отворена је школа за њихову децу, итд. Било је око 200 Француза у том насељу.
Одговори

(04-08-2023, 12:49 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који наш град је имао највећу француску колонију? Изграђене су зграде и куће за њих, отворена је школа за њихову децу, итд. Било је око 200 Француза у том насељу.

Ниш
Одговори

Није, у Нишу је била италијанска колонија (градили пругу, део њих је остао).
Одговори

У Краљеву, крајем 1920-тих, када је прављена фабрика авиона.
Ко је пројектовао фабрику авиона у Краљеву?
Познати научник, сви знамо за њега.
Одговори

Милутин Миланковић

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(05-08-2023, 07:58 PM)sagus Пише:  Милутин Миланковић
Тако је.
Одговори

Ајде, отројчи у вези фабрике авиона у Краљеву.
Одговори

(06-08-2023, 10:26 AM)Бенито Пише:  Ајде, отројчи у вези фабрике авиона у Краљеву.

Ко је био најчувенији страни гост? Данас наравно историјска личност.
Одговори

(06-08-2023, 12:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(06-08-2023, 10:26 AM)Бенито Пише:  Ајде, отројчи у вези фабрике авиона у Краљеву.

Ко је био најчувенији страни гост? Данас наравно историјска личност.

Није, ваљда, долазио Дегол?
Одговори

Хајде да пробам да ''погодим''...на отварању фабрике био је присутан и Луј Бреге ( француски конструктор ) и по чијој су лиценци прављени авиони у фрабрици у Краљеву...

Обзиром да је била француска колонија у околини Краљева и да је у то време скоро цело Краљево говорило француски језик, ако није први одговор тачан онда можда Шарл де Гол

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Луј Бреге је тачан одговор.
Тада је био највећи светски конструктор, његова фабрика је била најбоља, а од свих је тада била најбоља ова у КВ, јер је била најновија.
Одговори

На једном скупу националиста, са или без наводника, један од дискутаната рекао је реченицу која је запањила младог интелектуалца и једног од вођа те групације. Наиме, угледни и дугогодишњи члан је, пред и до четири деценије млађим саборцима, гласно узвикнуо:
"Боли ме к.... за Србију!"
Ако занемаримо најнижи ниво употребе речника српског језика, као и сам смисао ове изјаве, ипак морамо нагласити да је овом приликом готово цитиран стих једног великог српског песника од пре више од 100 година.
Тај стих изрекао је сличну мисао, па иако је то био песнички језик, тадашњим читаоцима смисао је био исти као и горе поменута изјава.
Нећу питати који је стих у питању. Довољно је да погодите о ком славном и данас често рецитованом песнику се ради.
Одговори

Можда Владислав Петковић Дис

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(07-08-2023, 12:14 PM)sagus Пише:  Можда Владислав Петковић Дис

Браво, Сагусе. То је тачан одговор.
Извини што сам Ти заузео прилику да поставиш питање, јер си Ти тачно одговорио на Самарџићево питање. Сад имаш право на два питања.
ПС даћу мало опширнији одговор на питање које сам поставио
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 57 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним