Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(04-04-2024, 11:23 AM)Милослав Самарџић Пише:  Ево док сам "у радњи" да напишем три одједном:

1. Како се звао краљ Стефан Дечански?
2. Колико је Турака погинуло у борбама, бојевима и биткама против Срба, од краља Милутина до 1912? Ово наравно оквирно.
3. Колико је српска војска имала топова 1813?


3. Нек одговор буде око 50 топова.

"Пред слом Устанка, 1813, коначно, у земљи је постојало 42 “военни лаки“(брдских, пољских и коњичких),те 336”лежећи“(позиционих, тврђавских) оруђа. По свему судећи, број пољских топова све време се кретао око 50. То не значи да у појединим фазама Устанкаон није био и већи. Током деветогодишњег ратовања,са променљивом срећом, међутим, знатан број топова је и пропадао".

https://oruzjeonline.com/2018/09/12/hayduk-top/

Извор: Бранко Богдановић, "Артиљерија у Првом српском устанку"
Одговори

(04-04-2024, 02:59 PM)пек. Пише:  
(04-04-2024, 11:23 AM)Милослав Самарџић Пише:  Ево док сам "у радњи" да напишем три одједном:

1. Како се звао краљ Стефан Дечански?
2. Колико је Турака погинуло у борбама, бојевима и биткама против Срба, од краља Милутина до 1912? Ово наравно оквирно.
3. Колико је српска војска имала топова 1813?


1. Урош

1. На основу логике, јер му се деда тако звао? Или има неки извор?
Одговори

(04-04-2024, 03:47 PM)Mitic Пише:  
(04-04-2024, 11:23 AM)Милослав Самарџић Пише:  Ево док сам "у радњи" да напишем три одједном:

1. Како се звао краљ Стефан Дечански?
2. Колико је Турака погинуло у борбама, бојевима и биткама против Срба, од краља Милутина до 1912? Ово наравно оквирно.
3. Колико је српска војска имала топова 1813?


3. Нек одговор буде око 50 топова.

"Пред слом Устанка, 1813, коначно, у земљи је постојало 42 “военни лаки“(брдских, пољских и коњичких),те 336”лежећи“(позиционих, тврђавских) оруђа. По свему судећи, број пољских топова све време се кретао око 50. То не значи да у појединим фазама Устанкаон није био и већи. Током деветогодишњег ратовања,са променљивом срећом, међутим, знатан број топова је и пропадао".

https://oruzjeonline.com/2018/09/12/hayduk-top/

Извор: Бранко Богдановић, "Артиљерија у Првом српском устанку"

3. Усваја се одговор око 400 топова. Сви се рачунају. Приликом ослобођења БГ на пример заплењено је колико се сећам 280 топова.
Одговори

(04-04-2024, 01:19 PM)Mitic Пише:  
(04-04-2024, 11:21 AM)Бенито Пише:  Треће питање из триптиха:
"Где су српске земље - ту су српски радикали!"
Који политичар је ово прво изговорио?

Војислав Шешељ.
"Ми не основано странку. Ми обнављамо рад највеће и најславније српске политичке странке. Ми то не чинимо да би владали. Ми смо то морали да учинимо. Познато је, а у овом тешком тренутку то је постало и неопходно, да су једино тамо где је постојала јака Радикална странка, Срби су успели да преживе. Где има радикала - ту има и Срба."
Ово је рекао др Вељко Губерина, на изборној Скупштини обновљене Народне радикалне странке.
На тој истој седници, потпредседник НРС постао је Томислав Николић из Крагујевца, који је доцније, инспирисан говором председника, говорио:
"Где су Срби - ту су и радикали."
По отимању дела Народне радикалне странке и њеног уједињења са Српским четничким покретом, и стварањем Српске радикалне странке, а што је један од најважнијих подухвата који је ДБ учинио у последњих тридесетак година, нови председник постао је Војислав Шешељ. 
Он је чуо Николића да ово говори и рекао му да то што говори нема баш много смисла. Николић се позивао на Губерину, али му је Шешељ тврдио да он то изгледа није добро запамтио. Што је било и тачно.
Наредио је Николићу да то убудуће промени у смислени слоган и да га консултује пре него што поново буде јавно изрекао.
Тек у сагласју са Шешељем, Николић је коначно дефинисао мисао:
"Где су српске земље - ту су српски радикали!"
Дакле, прави аутор ове синтагме је Томислав Николић. Убедљиво највише пута исту је изрекао Војислав Шешељ.
Одговори

2. Око 200 хиљада погинуло је Турака.
Одговори

(04-04-2024, 04:37 PM)Monarhist Пише:  2. Око 200 хиљада погинуло је Турака.

Око 300.000.
Прецизно су војни историчари сабрали губитке за Први српски устанак: 130.000 Турака и 37.000 Срба. Плус неухваћени губици, можда до десет посто.
Заправо знају се релативно прецизно и за наредна четири рата.
Много тежи задатак је побројати губитке од 1290. и неке до 1540, када је била последња битка под српском заставом.
Одговори

Милутин је био Стефан Урош други Дечански Стефан Урош трећи Душан Стефан Урош четврти а цар Урош Стефан Урош пети тако свуд пише.
Одговори

(04-04-2024, 04:24 PM)Бенито Пише:  
(04-04-2024, 01:19 PM)Mitic Пише:  
(04-04-2024, 11:21 AM)Бенито Пише:  Треће питање из триптиха:
"Где су српске земље - ту су српски радикали!"
Који политичар је ово прво изговорио?

Војислав Шешељ.

По отимању дела Народне радикалне странке и њеног уједињења са Српским четничким покретом, и стварањем Српске радикалне странке, а што је један од најважнијих подухвата који је ДБ учинио у последњих тридесетак година, нови председник постао је Војислав Шешељ.
Одлично питање и још бољи одговор.
Ово што је означено у тексту се можда може описати и као најважнији подухват тајне службе. То видимо ових дана и година, да не спомињем имена.
Причао ми је човек који је био присутан експлицитном чину отимања НРС-а. Он ми је устврдио да се финални чин десио у Крагујевцу. Тада је на неком конгресу (или како се већ звао тај састанак са великим бројем учесника) упала екипа брадатих људи са кокардама и надјачала групацију адвоката у оделима са лептир машнама. Ако је он слагао мене и ја лажем вас.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(05-04-2024, 07:31 AM)Vlad Alekš Пише:  
(04-04-2024, 04:24 PM)Бенито Пише:  
(04-04-2024, 01:19 PM)Mitic Пише:  
(04-04-2024, 11:21 AM)Бенито Пише:  Треће питање из триптиха:
"Где су српске земље - ту су српски радикали!"
Који политичар је ово прво изговорио?

Војислав Шешељ.

По отимању дела Народне радикалне странке и њеног уједињења са Српским четничким покретом, и стварањем Српске радикалне странке, а што је један од најважнијих подухвата који је ДБ учинио у последњих тридесетак година, нови председник постао је Војислав Шешељ.
Одлично питање и још бољи одговор.
Ово што је означено у тексту се можда може описати и као најважнији подухват тајне службе. То видимо ових дана и година, да не спомињем имена.
Причао ми је човек који је био присутан експлицитном чину отимања НРС-а. Он ми је устврдио да се финални чин десио у Крагујевцу. Тада је на неком конгресу (или како се већ звао тај састанак са великим бројем учесника) упала екипа брадатих људи са кокардама и надјачала групацију адвоката у оделима са лептир машнама. Ако је он слагао мене и ја лажем вас.

Добро Ти је причао. 
Када је обновљен рад Народне радикалне странке, обновитељи су желели да обнове и идеју оснивача странке да се не бира председник странке, него председник Главног одбора. Пошто је то по закону о политичким странкама из 1990. године било неизводљиво, јер је било постављено тако да је физички лице требало да буде представник правног лица, морали су да изаберу председника. Тако су изабрали др Вељка Губерину, који је и започео идеју око обнове странке, на место председника.
Међутим, пошто су Статут формирали на принципу јаког Главног одбора, место председника у овој странци било је најслабије од свих странака које су тада основане. НРС је имао седам потпредседника, из различитих области српских земаља. Странка је покривала, макар формално, територију већег дела Југославије. Свако од тих седам потпредседника имао је готово иста овлашћења као и председник.
Тако је удба створила тројанске коње, који су уништили НРС изнутра. Један од потпредседника Томислав Николић, који се и на том месту нашао под непознатим околностима, заказао је скупштину НРС у Крагујевцу, поводом жеље СЧП да се колективно учлани у НРС. Он је на имао право по Статуту НРС.
Скупштина је организована у хотелу Језеро у Крагујевцу. По Статуту НРС,  Главни одбор се допуњује новим чланом уколико нека политичка организација колективно уђе у НРС. Такође, ако се мења чланство Главног одбора може се аутоматски и заказати Скупштина и изгласати нови органи странке.
То су, наравно, биле само могућности. Али, када има добре воље... Smile
Истог дана, тог пролећа 1991. године, СЧП је постао колективни члан НРС, а његов председник Војислав Шешељ и члан ГО НРС; заказана је и одржана Скупштина НРС на којој је промењен само један орган странке, а то је председник. Чланови Скупштине НРС, од којих су већина били чланови СЧП, сменили су др Вељка Губерину, а на место председника поставили Војислава Шешеља.
Знајући унапред да ће ова играрија да им падне на Уставном суду, они одмах доносе и нову одлуку и на бази уједињења СЧП и НРС оснивају нову странку СРС - Српску радикалну странку, проглашавајући тако колективно учлањење СЧП у НРС као уједињење. 
Наравно, адвокати из НРС не прихватају овакве одлуке и покрећу правни процес у коме побеђују, после годину и по дана. Али, то за Шешеља није било битно. Он је, уз свесрдну помоћ удбе, преко коња званог НРС успео да постане председник једне грађанске политичке странке, да постане радикал и радикалски првак у истом дану, и преузме макар део политичке структуре коју су други направили.
Није прошло ни два месеца, догодила се смрт посланика Булатовића, па пошто су били већински избори 1990, морали су да се организују нови избори за народног посланика на тој изборној јединици, тј у Раковици. Ту је уследила нова акција удбе и све остало је наша тужна историја.
НРС формално и даље постоји.
Одговори

(05-04-2024, 04:58 AM)пек. Пише:  Милутин је био Стефан Урош други Дечански Стефан Урош трећи Душан Стефан Урош четврти а цар Урош Стефан Урош пети тако свуд пише.

Да, али ствар је у томе што си за све наведене навео по три имена, међу којима по једно крштено: Милутин, Душан, Урош...
Како је Дечанском било крштено име?
Одговори

Можда Немања
Одговори

Мислио сам да поставим питање, али нема везе. Ионако једва чекам да чујем крштено име Стефана Дечанског.

Према сећањима Чедомиља Мијатовића, ево како су краљица Наталија и будућа краљица Драга сазнале у неком облику шта ће се десити 1903.

"Постоји један необичан догађај из времена када је Драга Машин била дворска дама краљице Наталије. Причу је поверљиво, неким интимним пријатељима, испричала Mademoiselle Тзана Ђорђевић, која је неко време у Бијарицу боравила као Demoiselle d’honneur kraljice краљице Наталије. Једног дана (не знам тачно које године, између 1890. и 1897.) краљица је отишла у Париз да посети своју сестру, принцезу Гику, и повела са собом обе своје даме. Пре повратка из Париза отишла је, у пратњи госпође Драге и госпођице Тзане, да види и консултује се са чувеном париском видовњакињом, госпођом Тебом (Madame Thebes).

Шта је ова видовита жена рекла краљици није познато, осим следећег: „Ваше Величанство чува у грудима змију отровницу, која ће вам једног дана задати смртну рану“. Госпођици Тзани прорекла је да се никада неће удати (и она се још увек није удала). Драги Машин је прорекла: “Амбициозна си и маћеш велику каријеру, удаћеш се за највишу личност у твојој земљи; али свом мужу ћеш донети само пропаст и са њим ћеш пропасти и ти.” После венчања краља Александра са Драгом Машин, ова изванредна прича појавила се у једном од српских новина и, наравно, направила велику сензацију. И краљица Драга и краљ Александар били су видно изнервирани, а како је Драга сумњала да је госпођица Тзана Ђорђевић то саопштила штампи, јадна госпођица Тзана је позвана пред шефа београдске полиције, да докаже зашто не би требала да буде кажњена због индискреције, која је узнемирила краљевску породицу, као и саме грађане. Госпођица Ђорђевић је затражила и добила дозволу да види краљицу, и доказала јој да је невина.

https://aknjige.com/blog/kraljica-draga-...vica/2021/
Одговори

(05-04-2024, 03:12 PM)пек. Пише:  Можда Немања

Можда.  Баја
Али истина је да није утврђено како се звао, па су му дали име по задужбини - Дечански.
Типујем на име Милутин, дедино.
Одговори

(05-04-2024, 04:45 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(05-04-2024, 03:12 PM)пек. Пише:  Можда Немања

Можда.  Баја
Али истина је да није утврђено како се звао, па су му дали име по задужбини - Дечански.
Типујем на име Милутин, дедино.
Дедино?  Баја
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 55 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним