Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(30-01-2017, 05:43 PM)Бенито Пише:  
(30-01-2017, 04:31 PM)Вукашин Петковић Пише:  На којој школи у ком граду и које године је поднаредник-ђак Никола М. Калабић, положио испит за резервног инжињеријског потпоручника?

(30-01-2017, 04:30 PM)Бенито Пише:  Добро, пошто нико неће, ево једног питања, па да почнемо испочетка.
Као и код оснивања већине других универзитета, тако је и Београдски Универзитет основан на сличан начин. Изабрани су професори који ће бити први ректорат. Њихов задатак је да се договоре које катедре и факултете треба основати или оснажити и да изаберу прве професоре на тим факултетима новооснованог БУ.
Питање:
Колико је било и како су се звали ти професори, тзв. еметериуси, који су основали Београдски Универзитет?
Ако се не варам, реч је о осам професора: Јован Цвијић, Јован Жујовић, Сима Лозанић, Михаило Петровић Алас, Андра Стевановић, Драгољуб Павловић, Милић Радовановић и Љубомир Јовановић.
Тачно.
Цвијић- географија
Жујовић- геологија
Лознић-хемија
Алас- математика
Стевановић- архитектура ( оснивач Техничког факултета)
Радовановић- економија
Јовановић и Павловић- историја
Дакле, четворица за друштвене науке, тројица за природне и један за техничке.
Мислио сам да питам нешто друго у вези овога, али се уплаших да није и ово превише тешко. Сачекаћу свој ред за следеће питање у вези овога.
Вукашине имаш предност у односу на Бранкета.
Питај.
А право?
С тим у вези, два питања:
- када је и где основан први српски универзитет и ко је био оснивач?
- када је и где основан први српски универзитет у ново доба и ко је био први ректор?
Одговори

Екстра питање. Smile
Који славни певач народне музике је пропевао четничке песме. Smile

Али одговорите пре него што погледате ово:

https://www.youtube.com/watch?v=OWYeypMkAh4
Одговори

Шта право?
Видиш да нема лекара, па то не значи да нема Медицинског факултета.
Двојица Андра Ђорђевић ( Крагујевац) и Николић су били познати професори Правног факултета још на Великој школи. Они су тада од ове осморице реизабрани за прве професоре Правног факултета БУ.

[quote='Вукашин Петковић' pid='63836' dateline='1485791571']
Ко је био командант Једанаестог пешадијског пука "Карађорђе" у Великом рату, Шумадијска дивизија је у питању, да помогнем, тридесетих година је заузимао један од битнијих положаја у војсци?
[/quote
Ајде нека неко одговори.
Интересантан сам знати има ли негде да се на њету нађе списак команданата свих 200 ( 204) пукова Српске војске на Видовдан 1914?
Одговори

(30-01-2017, 05:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  С тим у вези, два питања:
- када је и где основан први српски универзитет и ко је био оснивач?
- када је и где основан први српски универзитет у ново доба и ко је био први ректор?

1.Свети Сава на Хиландару вероватно . . .
2.Вероватно не мислите на Велику школу и Ивана Југовића,тако да остају Сремски Карловци,прва половина 18-тог века . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(30-01-2017, 05:56 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(30-01-2017, 05:43 PM)Бенито Пише:  
(30-01-2017, 04:31 PM)Вукашин Петковић Пише:  На којој школи у ком граду и које године је поднаредник-ђак Никола М. Калабић, положио испит за резервног инжињеријског потпоручника?

(30-01-2017, 04:30 PM)Бенито Пише:  Добро, пошто нико неће, ево једног питања, па да почнемо испочетка.
Као и код оснивања већине других универзитета, тако је и Београдски Универзитет основан на сличан начин. Изабрани су професори који ће бити први ректорат. Њихов задатак је да се договоре које катедре и факултете треба основати или оснажити и да изаберу прве професоре на тим факултетима новооснованог БУ.
Питање:
Колико је било и како су се звали ти професори, тзв. еметериуси, који су основали Београдски Универзитет?
Ако се не варам, реч је о осам професора: Јован Цвијић, Јован Жујовић, Сима Лозанић, Михаило Петровић Алас, Андра Стевановић, Драгољуб Павловић, Милић Радовановић и Љубомир Јовановић.
Тачно.
Цвијић- географија
Жујовић- геологија
Лознић-хемија
Алас- математика
Стевановић- архитектура ( оснивач Техничког факултета)
Радовановић- економија
Јовановић и Павловић- историја
Дакле, четворица за друштвене науке, тројица за природне и један за техничке.
Мислио сам да питам нешто друго у вези овога, али се уплаших да није и ово превише тешко. Сачекаћу свој ред за следеће питање у вези овога.
Вукашине имаш предност у односу на Бранкета.
Питај.
А право?
С тим у вези, два питања:
- када је и где основан први српски универзитет и ко је био оснивач?
- када је и где основан први српски универзитет у ново доба и ко је био први ректор?

Нешто се догодило или сам притиснуо погрешно дугме.
Ових осам је бирало.
Изабрали су др Андра Ђорђевић ( Крагујевац Smile) и др Андра Николића за редовне професоре Правног факултета БУ. У ствари, потврдили су им звање, пошто су они и дотад били професори Правног факултета Велике школе.
Тако исто за Медицину и Богословију, а и остале катедре.
Одговори

(30-01-2017, 05:52 PM)Вукашин Петковић Пише:  Ко је био командант Једанаестог пешадијског пука "Карађорђе" у Великом рату, Шумадијска дивизија је у питању, да помогнем, тридесетих година је заузимао један од битнијих положаја у војсци?
пуковник Војислав Томић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тачно Жућо, ти си на реду! Smile
Одговори

(30-01-2017, 06:24 PM)Вукашин Петковић Пише:  Тачно Жућо, ти си на реду! Smile
Нашао сам на нету. Немам појма шта је био после рата.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Међупитање, где на њету може да се нађе списак команданата свих пукова Српске војске на дан 28. јул 1914. године?

(30-01-2017, 05:25 PM)Николај Пише:  Кад би ову тему прочитали сви професори историје из Србије, две трећине би после тога схватило да нису за тај посао.

Укључи се мало.
Одговори

(30-01-2017, 06:26 PM)Живојин Мишић Пише:  
(30-01-2017, 06:24 PM)Вукашин Петковић Пише:  Тачно Жућо, ти си на реду! Smile
Нашао сам на нету. Немам појма шта је био после рата.
Био је командант Београда, дај следеће питање, док не дође Бранке.
Одговори

Усташе су за време ДСР, у Сребреници, порушиле споменик једном истакнутом војсковођи који је у том месту погинуо током Великог рата. О коме је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јел био четник?
Одговори

Јесте. Био је у једној од најбољих класа ВА. Можда сам се лоше изразио, није погинуо у борби него је убијен као заробљеник.

(30-01-2017, 04:30 PM)Бенито Пише:  Колико је било и како су се звали ти професори, тзв. еметериуси, који су основали Београдски Универзитет?
Емеритуси. Имао сам част да ми предаје један проф. са овим звањем ,пореклом из твоје околине.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Само што је тај по Болоњи, а то није исто.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 28 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним