Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(06-02-2017, 11:47 PM)Живојин Мишић Пише:  У праву си. Фора је што се држава не ствара преко ноћи и исто тако и не пропада. Може се рећи да је пропаст Турске (што се тиче Балкана и нас Срба) везан за устанке почетком 19-ог века. Касније Турске ратове и Балксански. Њихови унутрашњи проблеми су знатно раније почели. Нису тада устаници били јачи ,него раније, већ су увидели да турска власт слаби и да је ,, земан дош'o ваља војевати".

Који је твој одговор Живојине ?
Одговори

Када су Руси почели да их дељу, почео је крај. Поготово, од кад су признали Русију као заштитницу хришћана у Отоманској империји. Дакле, од 1774. године.
Одговори

(06-02-2017, 11:49 PM)Бенито Пише:  Када су Руси почели да их дељу, почео је крај. Поготово, од кад су признали Русију као заштитницу хришћана у Отоманској империји. Дакле, од 1774. године.

Тачно тако. Не знам шта расправљају ти оријенталисти. 18 век.

Извол'те гос'ин поручниче.
Одговори

Што се тиче Србије непосредно пред Први српски устанак. У осталим крајевима и раније.
Сад Бенито да нас намучиш.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(06-02-2017, 11:51 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(06-02-2017, 11:49 PM)Бенито Пише:  Када су Руси почели да их дељу, почео је крај. Поготово, од кад су признали Русију као заштитницу хришћана у Отоманској империји. Дакле, од 1774. године.

Тачно тако. Не знам шта расправљају ти оријенталисти. 18 век.

Извол'те гос'ин поручниче.

Неки то стављају још у време Сулејмана. А неки код друге опсаде Беча, и тако даље.
Ајде једно у вези Сулејмана.
Шта везује Стефана Првовенчаног и султана Сулејмана?
Одговори

Има ли везе са неким градом? Само знам да није Хурем.Кез

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Има везе са њима лично и њиховим положајем.

(07-02-2017, 12:09 AM)Бенито Пише:  Има везе са њима лично и њиховим положајем.

Ајде, ово је, можда, мало теже.
Стефан Првовенчани је први странац носиоц титуле севастократора у историји Византије.
Сулејман је , условно говорећи, последњи носиоц те титуле. Условно, зато што севастократор на старогрчком значи Величанствени.
Ајде, Живојине, ниси одавно поставио питање.

(07-02-2017, 12:09 AM)Бенито Пише:  Има везе са њима лично и њиховим положајем.

Ајде, ово је, можда, мало теже.
Стефан Првовенчани је први странац носиоц титуле севастократора у историји Византије.
Сулејман је , условно говорећи, последњи носиоц те титуле. Условно, зато што севастократор на старогрчком значи Величанствени.
Ајде, Живојине, ниси одавно поставио питање.
Одговори

Никад не бих погодио.
Ево нешто слично али доста лакше.
У бици код Велбужда искоришћена је тактика коју је ,доста година раније, успешно искористио један велики војсковођа. Направите поређење ове две битке и војсковођа.
Битка код Велбужда- ?
Душан- ?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Битка код Иса, Александар Македонски
Одговори

(07-02-2017, 12:52 AM)Вукашин Петковић Пише:  Битка код Иса, Александар Македонски
Доста савршенија тактика у односу на битку која ће уследити после код Гаугамела. Велбужд бих пре упоредио са Гаугамелом. Оштар напад коњице на центар где је био Дарије.
Ајде следеће.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Један рођени Јагодинац, био је председник Друштва народа, ко је он?
Одговори

Момчило Нинчић. Ајде ти још једно. Ниси одавно.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Венчани кум четничког војводе Косте Пећанца, ликвидиран је након доласка комуниста на власт, ко је он, иначе позната је личност?
Одговори

Григорије Божовић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 23 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним