Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Терзић је био Љотићевац. За Бандеру претпостављам да је Масаловић. Њих двојице сам се прво сетио. Знаш ли још некога? Ајде следеће.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мислио сам на правог Бандеру.Ваистину! Не могу ти даље ништа рећи, одма ћеш се досетити.
Може даље?

Велимир Вемић је актер једне велике афере. Због њега је "страдао" један официр.
О којој се афери ради и које су биле последице?
Одговори

Види мене будале. Мислио сам за време рата. Може и он, на прво место.
2. Масаловић
3. Терзић
Вемићу је, као члану Црне руке, суђено на Солунском процесу. Превише је оцрнео Аписа.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не то, ту су се многи Аписови другови брукали.
Друга је тема. Понукало ме ово питање за четничке одреде. Он је, заправо, тада деградиран.
Али , зашто и о чему се ради?
Одговори

Е то стварно не знам. Можда неко повлачење које је имало за последицу погибју Танкосића или Вука.

Пре бих рекао Сива стена и војвода Вук. Тада је Вемић већ био на процесу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, није то Ајде, сачекаћу пар минута, можда неко зна.
Одговори

Да не мислиш на оне повике из ћелије непосредно пре атентата кад се неколико официра драло Живео престолонаследник ?
Одговори

Пре бих рекао нека афера пре рата. Нема везе са Солунским процесом. Ајде дај нешто да нас асоцира на официра који је страдао.
Да није нешто око мајског преврата? Цинцар- Марковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мајор Велимир Вемић је 1912. године, за време Кумановске битке, убио непослушног војника. Због тога је допао војног затвора.
Касније, пред почетак Првог светског рата, министар војни био је црнорукац ђенерал Милош Божановић. Он предлаже војни буџет који није прошао у скупштини, јер је опозиција тада била јака. То је био узрок, али прави повод за смену Божановића,било је то што је помиловао Вемића и послао га за команданта поменутог четничког одреда. У то време, и краљ Петар сматра да је прави тренутак да прерогативе монарха преда у руке престолонаследника.
Дакле, црнорукци су успели да изведу друга из тамнице, али га не враћају на стару, него на тежу дужност. Ту су узроци Вемићевог понашања у Солуну према Апису.
Ајде, ко хоће, може даље.
Одговори

Шта би , братијо? Тишина? Није живот што и пољем прећи. А некмоли наша компликована прошлост.
Ајде онда нешто за сутра.
Који српски ђенерали нису дочекали ослобођење Краљевине Србије 1918. године?
Одговори

Vukoman Aracic, Ilija Gojkovic, Nikodije Stefanovic i Antonije Bogicevic
Одговори

И, нормално, војвода Радомир Путник.
Знао сам да ћеш ти ово из прве.
Твој је ред, сад или изјутра.
Одговори

(07-02-2017, 09:00 PM)Живојин Мишић Пише:  
(07-02-2017, 08:37 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тачан одговор.
За ''јесу'' требало би да носи њих 50% плус 1.
А носило је око 0,5%. Вероватно и Немаца толико, јер се нису бријали њихови подморничари, онда 1. брдска се слабо бријала на Кавказу, итд.
Када би гледали команданте из самог врха организације (команданти корпуса и појединачних делова ВК) било би преко 80 %.
Ко ми сад пада на памет да није носио браду:
Кондор, Трифуновић, Лашић, Весић, Нешко,
Ма не. Нису нпр. у Источној Србији официри носили браде, у Јужној Србији, или у Босни, сем изузетно. Нису ни у шумадијским корпусима, сем повремено Аца Милошевић и још неколицина. У Јастребачком корпусу нико није имао браду, рекао бих на прву ни у Топличком, Варваринском, итд.
Одговори

Која је последња историјски значајна победа Бугара на бојном пољу?
Није директно из српске историје, али индиректно јесте.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 65 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним