Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Милоје Петровић Трнавац?
Одговори

Да. Може даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Један од ратних команданата "Гвозденог пука", рођен је у истом месту као и војвода Стеван Синђелић. О ком официру је реч?
Одговори

Је ли Војислав Гојковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Њет! Smile
Командовао је "Гвозденим пуком" на Солунском фронту, док није погинуо, децембра 1916. године.
Одговори

Онда Димитрије Милић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте, пуковник Димитрије Милић, село Војска, Ресавски срез.
Идемо даље...
Одговори

,, Мислим да се моји пилоти нису обрукали " написао је један официр у својој књизи. Која је књига и ко је аутор?
Ајте, ово је лако. Морам да бежим. Ако се неко појави терајте даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(11-02-2017, 05:34 PM)Бенито Пише:  
(11-02-2017, 01:12 PM)Vlad Alekš Пише:  2. Бенито је добро одговорио за Михиза. Ево још једног у вези са њим. Пре пар деценија се појавио књижевни пројекат "Српска књижевност у 100 књига". Предговор за једну Дучићеву књигу је написао један књижевни критичар и културни радник. Али авај, потпао је под немилост режима, па је ту критику потписао Михиз. Михиз је био поштен па је хонорар дао правом аутору. Ко је тајанствени критичар?
Под два , мислим да је у питању Жика Стојковић.

Јесте Жика Стојковић, Бог да му душу прости.

(11-02-2017, 06:42 PM)Милослав Самарџић Пише:  Под 1 треба да је византијска кухиња.

Јесте византијска. Или боље речено - ромејска кухиња. Smile
Када су Турци стигли у ове наше крајеве, они су били номадско племе, те су сходно томе имали и једноставну исхрану - млеко и месо. За префињену гастрономију неопходан је висок степен културе, а Ромеја је по том питању била број један цирка 1000 година. Турци су, уселивши се у Цариград, преузели и ромејску кухињу. Вероватно сада мисле да су све те посластице они измислили.

Ево једног питања из кинематографије.
Легенда вели да је Мартин Скорсезе, одгледавши филм једног српског редитеља, снимио свог култног "Таксисту" са Де Ниром у главној улози. Како се зове тај наш маргинализовани редитељ, чији је један филм био чак тридесетак година закључан у удбашком бункеру?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Јоца Јовановић.
Умри млад и здрав као ружа, или тако нешто. Био сам на премијери у Сава центру.
Одговори

(13-02-2017, 09:52 AM)Бенито Пише:  Јоца Јовановић.
Умри млад и здрав као ружа, или тако нешто. Био сам на премијери у Сава центру.

Јесте Јоца. Филм му се звао "Изразито ја". А овај који си гледао на премијери је "Млад и здрав као ружа". Мислим да је Јоца жив и да живи негде у Словенији.
Терај даље. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Остало је ово.

(12-02-2017, 10:53 PM)Живојин Мишић Пише:  ,, Мислим да се моји пилоти нису обрукали " написао је један официр у својој књизи. Која је књига и ко је аутор?
Ајте, ово је лако. Морам да бежим. Ако се неко појави терајте даље.

Како су Срби називали војног трубача?
Одговори

(12-02-2017, 10:53 PM)Живојин Мишић Пише:  ,, Мислим да се моји пилоти нису обрукали " написао је један официр у својој књизи. Која је књига и ко је аутор?
Ајте, ово је лако. Морам да бежим. Ако се неко појави терајте даље.
Ради се о команданту једног пука КЈ. Не можете промашити који је.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Божидар Костић?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 67 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним