Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ајде ко год хоће.
Одговори

Evo da postavim pitanje.
Svi znamo da su psole AR u Aleksandriju stigli podmornica "Nebojša",2 torpedna čamca kalse "Orjen" i nekoliko hidroaviona.
Pitanje glasi:
Koliko je hidroaviona 17. aprila poletelo za Aleksandriju,a koliko ih je stiglo ? (ne tražim nazive,već samo ukupan broj,da pojasnim)

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(15-02-2017, 02:35 PM)Живојин Мишић Пише:  Раде Јоровић је родом из Горачића. То је опевао у песми ,, Жене воле официре ".

Зар није "У венама мојим има, крви Мишић Живојина"?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

..
Одговори

(15-02-2017, 04:01 PM)Николај Пише:  
(15-02-2017, 02:35 PM)Живојин Мишић Пише:  Раде Јоровић је родом из Горачића. То је опевао у песми ,, Жене воле официре ".
Зар није "У венама мојим има, крви Мишић Живојина"?
Песма се зове ,, Жене воле официре ". Стих иде:
,, За мене се жене лепе, потомак сам славног Степе,
У венама мојим има, крви Мишић Живојина
".

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Значи за сваки случај је ставио обојицу као претке Smile

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(15-02-2017, 04:32 PM)Николај Пише:  Значи за сваки случај је ставио обојицу као претке Smile
Ко зна колико је њих пало на ту песму. Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-02-2017, 03:43 PM)Andrejevic Пише:  Koliko je hidroaviona 17. aprila poletelo za Aleksandriju,a koliko ih je stiglo ? (ne tražim nazive,već samo ukupan broj,da pojasnim)
Је ли мислиш на краља и владу са никшићког аеродрома? Прво су одлетели за Грчку па за Египат. Не зна нико одговор. Да не успоравамо квиз, одговори (ако знаш и колико чланова је било) и постави следеће.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-02-2017, 01:03 PM)Бенито Пише:  То је, наравно, фамилија Гарашанин. Последњи велики изданак те куће био је археолог проф др Милутин Гарашанин, који је умро 2002. године.
Није, можда, случајно што симболично, па и данас на Сретење, испуњавам један мини завет, баш помињући Гарашанине.
Тај мини завет сам дао власнику овог сајта, да ћемо са овом темом стићи до стоте странице. Он у то није веровао, па ће га то коштати једне добре кафе у хотелу "Србадија" у Крагујевцу.Smile
Успели смо у овом кратком курсу српске историје да поменемо све најзначајније наше владаре средњег и новог века и савременог доба, као и све вође политичких странака, најзначајније научне и културне величине, многе војсковође, најбитније догађаје....
Користим прилику да се захвалим свима вама који сте се укључили и помогли да ова тема буде овако занимљива и интензивна. Уједно, честитам вам свима Сретење, тај наш изузетни празник.
Српска историја је неисцрпна ризница. На жалост, обавезе ми не допуштају да оволико интензивно будем на сајту, али то не значи да се искључујем. Надам се да ћете наставити у истом ритму.
Онда има још једна фамилија - Кнежевићи. Др Јован Кнежевић из Београда је њихов потомак, а у Америци је један Кнежевић доскора био жив, био је познати професор. Њихов предак је био истакнути првак у Првом српском устанку.
Свака част за квиз!
Частим кад се видимо.
Одговори

(15-02-2017, 03:43 PM)Andrejevic Пише:  Evo da postavim pitanje.
Svi znamo da su psole AR u Aleksandriju stigli podmornica "Nebojša",2 torpedna čamca kalse "Orjen" i nekoliko hidroaviona.
Pitanje glasi:
Koliko je hidroaviona 17. aprila poletelo za Aleksandriju,a koliko ih je stiglo ? (ne tražim nazive,već samo ukupan broj,da pojasnim)

Ајде да те испоштујем за прво питање, иако не знам тачан одговор.
Одлетело је шест авиона, а два су остала у Грчкој због неког квара. У Александрију су долетела четири авиона.
Одговори

(15-02-2017, 07:27 PM)Живојин Мишић Пише:  
(15-02-2017, 03:43 PM)Andrejevic Пише:  Koliko je hidroaviona 17. aprila poletelo za Aleksandriju,a koliko ih je stiglo ? (ne tražim nazive,već samo ukupan broj,da pojasnim)
Је ли мислиш на краља и владу са никшићког аеродрома? Прво су одлетели за Грчку па за Египат. Не зна нико одговор. Да не успоравамо квиз, одговори (ако знаш и колико чланова је било) и постави следеће.
Ne,mislio sam samo na hidroavione(mislim da je kralj prebegao u avionu sa kopna,ne u hidroavionu)koji su prebegli 17. aprila.
Poletelo ih je 14,ali je u Egipat stiglo samo 9 hidroaviona.Što se tiče posade,mislim da je svaki hidroavion imao 3 člana posade,ali ne znam sudbinu ovih koji su pali u more,jer nisu svi poginuli,a neki su prešli u druge hidroavione,jer je jedan bio baš star,ali o tome ću detaljnije pisati kasnije,kada završim prvobitne postove koje planiram da objavim u nekim temama.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Питање???
Ко хоће, изволите!
Одговори

(15-02-2017, 09:16 PM)Бенито Пише:  Питање???
Ко хоће, изволите!
Ајде на брзину једно пошто сам у гужви. Више лично мишљење него питање.
Шта мислите између којих двојице војвода су били најлошији односи?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-02-2017, 09:54 PM)Живојин Мишић Пише:  Ајде на брзину једно пошто сам у гужви. Више лично мишљење него питање.
Шта мислите између којих двојице војвода су били најлошији односи?
Nisam baš siguran,ali znam da se vojvoda Petar Bojovć i vojvoda Živojin Mišić nisu najbolje slagali(ali su se ipak vrlo mnogo poštovali,to govore njihove izjave jedan o drugome koje su davali u različitim periodima).

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 2 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним