Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(20-02-2017, 06:09 PM)Бенито Пише:  Колико исламских, а колико хришћанских породица је живело у Београду, почетком 19 века?
Пробајте бар оквирно.

Немам представу али да пробам. Око 40 хиљада становика, 10-ак хиљада Срба, 25 000 Турака. У то време у породици је имало преко 10 чланова.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Претерао си.
3000 исламских породица, 200 православних.
Мало смо заборавили епску поезију. А и она нам је остављала одређене историјске трагове.
Песма вели да је погинуло 60 војвода и хиљаде Турака, а онда је господар са госпођом скочио са бедема града.
Ко су они? Који је град у питању? Кад је то било?
Одговори

Смрт војводе Пријезде, град Сталаћ. Песма припада покосовском циклусу. Султан Мехмед, можда Мехмед Освајач, након пада Цариграда 1453.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Сукоб султана Мусе и деспота Стефана Лазаревића. Султан Мехмед први се састаје са Стефаном и побеђују Мусу код Новог брда. Зато је песник помешао султане.
Дакле, 1413. година, Муса је освојио Сталаћ
Ајде даље.
Одговори

Неки дан смо поменули Лашића. Од четничких команданата он и Дреновић ми падају на памет јер су страдали од савезничке авијације. Међутим, сетих се и једног партизанског. О коме је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

ИЛР
Одговори

Јеси сигуран да је он погинуо од стране савезника? Пре бих рекао да су Немци уплетени у то.

Шпански грађански, командант дивизије и корпуса,...

Ајде мало асоцијација. Познати херцеговачки комуниста и брат Титовог генерала број 2 су му били имењаци. Презивао се као познати ,савремени, српски глумац који је у браку са познатом глумицом.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Владо Ћетковић
Одговори

Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тројица интелектуалаца су најзаслужнији што су се у српској култури , 1991. године, појавила Сабрана дела Слободана Јовановића.
Први је професор Радован Самарџић, други тада доцент Душан Т Батаковић.
Ко је трећи?
Одговори

Живорад Стојковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ваистину!
Одговори

Шта повезује Тита и Данила Бату Стојковића?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Украли свињску главу?Smile
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним