Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Нисам чуо за Милоша. Ајте даље. Прикључићу се вечерас.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ево од мене.
Неколико година прије Берлинског конгреса кнез Милан је схватио да је Србија у све тежој политичкој ситуацији, и да би Срби због преговора Беча и Русија могли остати без државе и аутономије. Он је послао једног човјека у мисију како би нашао савезника у Русима.
Кога је послао кнез?
На који начин је кнез покушао да придобије Русе на српску страну?
Да ли је имао успјеха?
Одговори

(15-03-2017, 02:50 AM)Бенито Пише:  Поручник Урош Катанић , погинуо као командант Моравичке бригаде, октобра 1943. године, у борби против муслимана у селу Фиуљ.
Поручник Живорад Катанић, командант Трнавске бригаде, погинуо у борби против комуниста на Копаонику, у августу 1944. године.
Наредник Милош Катанић, командант Ариљске бригаде, убијен од комуниста, непознато где, али не пре 1946. године.
И, тачно је, капетан Марко Музикравић, командант Гружанске бригаде, рођен је, такође, у Бечњу. Погинуо је на Зеленгори у борби против комуниста, маја 1945. године.
Музикравић није погинуо на Зеленгори. Касније је умро у Херцеговини од тзв. повратног тифуса.
Одговори

(15-03-2017, 06:10 PM)Романија Пише:  Ево од мене.
Неколико година прије Берлинског конгреса кнез Милан је схватио да је Србија у све тежој политичкој ситуацији, и да би Срби због преговора Беча и Русија могли остати без државе и аутономије. Он је послао једног човјека у мисију како би нашао савезника у Русима.
Кога је послао кнез?
На који начин је кнез покушао да придобије Русе на српску страну?
Да ли је имао успјеха?

Ајде мало помогни да данас бар једно одговоримо. Вуле, дај питање док се Романија не појави.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Руси су тај кнезов приједлог глатко одбили, чак су га и понизили донекле.
Иначе тај приједлог се веома често остваривао у историји.
Одговори

(15-03-2017, 11:07 PM)Романија Пише:  Руси су тај кнезов приједлог глатко одбили, чак су га и понизили донекле.
Иначе тај приједлог се веома често остваривао у историји.

Наравно да су одбили. То ми није ни представљало проблем. Помогни нешто око преговарача.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(15-03-2017, 06:10 PM)Романија Пише:  Ево од мене.
Неколико година прије Берлинског конгреса кнез Милан је схватио да је Србија у све тежој политичкој ситуацији, и да би Срби због преговора Беча и Русија могли остати без државе и аутономије. Он је послао једног човјека у мисију како би нашао савезника у Русима.
Кога је послао кнез?
На који начин је кнез покушао да придобије Русе на српску страну?
Да ли је имао успјеха?

Једино ми на памет пада Стојан Новаковић.

Ево поново једног питања из књижевности.
Ко је аутор најдуже (у просеку) реченице и најдужег (апсолутно) романа у историји српске књижевности?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Био је политичар наравно. Велики противник Јована Ристића. Ристић је сматрао да треба водити политику националног интереса а овај да треба давати уступке великим силама. Био је велики пријатељ Илији Гарашанину. Данас улице по Србији носе његово име. Његови мемоари као и многа писма се користе као извори.
Мноне руско-српске преговоре је он водио.
Имао је везе у Лондону, Петрограду а посебно у Паризу.

Обављао је и важне функције у Србији, ал не могу баш рећи које, јер би било онда прелако.
Одговори

Jovan Marinovic? Ako je tacno nastavite dalje.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да Smile
Ајд погоди и друго питање, много је лакше
Одговори

Ево поново једног питања из књижевности.
Ко је аутор најдуже (у просеку) реченице и најдужег (апсолутно) романа у историји српске књижевности?
[/quote]
Је ли роман једна књига, или има наставке.
Ћосић?
Одговори

(16-03-2017, 04:08 PM)Романија Пише:  Ајд погоди и друго питање, много је лакше.

Не знам шта Русији можеш да понудиш а да то нема. Једино да Милан буде зет Александру II Николајевичу. Излазак на море нисмо имали (једино преко Дунава).

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не баш зет, ал си погодио суштину. Кнез је понудио да ожени неку руску принцезу (чак и принцезу "другог реда" тј. неку мање важну). Руси не само да су то одбили, него су рекли да кнез нема допуштење да ожени ниједну Рускињу, чак ни сељанку обичну.
Питај даље.

(16-03-2017, 10:51 AM)Vlad Alekš Пише:  
(15-03-2017, 06:10 PM)Романија Пише:  Ево од мене.
Неколико година прије Берлинског конгреса кнез Милан је схватио да је Србија у све тежој политичкој ситуацији, и да би Срби због преговора Беча и Русија могли остати без државе и аутономије. Он је послао једног човјека у мисију како би нашао савезника у Русима.
Кога је послао кнез?
На који начин је кнез покушао да придобије Русе на српску страну?
Да ли је имао успјеха?

Једино ми на памет пада Стојан Новаковић.

Ево поново једног питања из књижевности.
Ко је аутор најдуже (у просеку) реченице и најдужег (апсолутно) романа у историји српске књижевности?

Црњански и Сеобе?
Одговори

Запоставили смо жене много (мислим на квиз)Smile.

Која позната Српкиња је, финансијски, помогала настанак четничке организације, за борбе у Старој Србији, почетком 20-ог века?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним