Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

1. Најмање три болнице - групе рањеника или реконвалесцената које су Немци поубијали комунистима?
2. Најмање три болнице - групе рањеника или реконвалесцената које су комунисти поубијали четницима?
3. Име барем једног рањеног или болесног четника који је пао у руке комунистима и преживео?
4. Има барем једног рањеног или болесног четника који је пао у руке усташама и преживео?
Одговори

(24-03-2017, 05:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који официр је прележао запаљење плућа и никада се није опоравио (касније преминуо од тифуса)?

Је ли Живан Лазовић?

(24-03-2017, 05:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  1. Најмање три болнице - групе рањеника или реконвалесцената које су Немци поубијали комунистима?

1. Златибор после Ужичке републике
2. Сутјеска
3. Козара 42.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да, Лазовић,
За Козару не знам, али вероватно је тачно. Планина Деветак је један од примера.
Одговори

(24-03-2017, 08:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, Лазовић,
За Козару не знам, али вероватно је тачно. Планина Деветак је један од примера.

Је ли и Цветић преминуо од тифуса или је погинуо на Зеленгори? Тачно је за Козару, то је она операција 42.

(24-03-2017, 05:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  4. Има барем једног рањеног или болесног четника који је пао у руке усташама и преживео?

Рачунају ли се они који су пали у руке усташама па, након тога, постали рањени?

Након Лијевча поља већина је била, бар мало, оболела или рањена. Пример преживелих Бубрешко и Куреш.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не рачунају се.
У ствари на ово питање је тешко одговорити, ово зна само ко је читао књиге Миленка Максимовића. Јер, у целом рату жив се вратио само један рањени Србин који је пао у руке усташама. У књизи је наведено његово име.

А питања 2 и 3?
Одговори

(24-03-2017, 05:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  4. Има барем једног рањеног или болесног четника који је пао у руке усташама и преживео?

Од Везировог до Зиданог Моста? Манојло Вековић? 2. бих можда знао али, тренутно, не могу да се сетим.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(24-03-2017, 08:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, Лазовић,
За Козару не знам, али вероватно је тачно. Планина Деветак је један од примера.

Не знам за то, кад је то било?
Одговори

Децембра 1943.
Одговори

(24-03-2017, 01:20 PM)Брада Пише:  
(23-03-2017, 09:00 PM)Бенито Пише:  Брадо, имаш право на још једно питање.

Па ево стоји ово:
-у другој деценији 18 вијека је основан још један Манастир у Славонији, као метох Манастира Ораховица; који је то Манастир?
А може и сљедеће:
Један од првих забиљежених отпора Срба на простору данашње хрватске католичењу и насиљу десио се половином 18 вијека.
Које тачно године, гдје и зашто и како се звала буна и ко јој је вођа?
Ово је једно од најбољих питања у квизу које смо имали до сада.
Замолио би Браду да одговори.

(24-03-2017, 01:20 PM)Брада Пише:  
(23-03-2017, 09:00 PM)Бенито Пише:  Брадо, имаш право на још једно питање.

Па ево стоји ово:
-у другој деценији 18 вијека је основан још један Манастир у Славонији, као метох Манастира Ораховица; који је то Манастир?
А може и сљедеће:
Један од првих забиљежених отпора Срба на простору данашње хрватске католичењу и насиљу десио се половином 18 вијека.
Које тачно године, гдје и зашто и како се звала буна и ко јој је вођа?
Ово је једно од најбољих питања у квизу које смо имали до сада.
Замолио би Браду да одговори.
Одговори

Ево једно док се Брада појави. Моли се Самарџић да не одговара на питање.

Познати српски тренер и четнички командант носе исто име. Које име је у питању?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(25-03-2017, 10:12 PM)Бенито Пише:  Замолио би Браду да одговори.

Прво је манастир посвећен Светом Георгију у Слатинском Дреновцу на планини Папук, постојао је од 1719 до 1778 или 1782. Укинут је директним декретом Царице Марије терезије, јер је "пријетила" опасност да Срби у А-У добију још једну Свету Гору, поред Фрушке. Храм је посље служио као сеоска црква, али је служба настављана по "манастирски" са јутрењима у 2 сата ујутро и сл.

Друго је Северинска Буна из 1755 године, име је добила по мјесту Северин, водио ју је Србин, Бјеловарац, Љубојевић Петар. Узрок је био што је из Загреба са каптола дошло до преузимања и отимања Српског Манастира у Марчи. Буна је окончања а народ је на збору одлучио да ће се прије одрећи свог манастира него га трпити као унијатски.
Одговори

(26-03-2017, 11:20 AM)Перун Пише:  Ево једно док се Брада појави. Моли се Самарџић да не одговара на питање.

Познати српски тренер и четнички командант носе исто име. Које име је у питању?
А можда су и рођаци, с обзиром да су из истог места, могао би да провериш, то је тамо код тебе...
Одговори

Upravo radim na tome.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Милован Рајевац Еркан и Милован Рајевац, фудбалски тренер.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 16 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним