Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

" Мој се гроб знаде од Косова..."
Нисмо га помињали у квизу, а ради се о једној од најсветлијих фигура српске интелигенције 19 века.
Ко је стално понављао пред инима реченицу с почетка поста?
Одговори

Odgovor je bio na moje pitanje u vezi Andrije Jevremovica. Zna li neko da li je ostavio memoare za sobom?

Stefan Mitrov Ljubisa?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тачно​, даље.
Одговори

Ово није тешко.

Познати официр, док је био дете, доживео је ,, судар са овном ". Ово није било нимало безазлено али се на крају, срећом, добро завршило. ,, Рогоња је изгубио а дечак победио и постао славан ". О ком официру је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ово сам читао као клинац. Да није војвода Мишић?
Одговори

(04-04-2017, 10:45 AM)Бенито Пише:  Ово сам читао као клинац. Да није војвода Мишић?

Врло си близу. Очекивао сам да ово буде први одговор јер знамо да је Мишић, као дете, чувао стоку. За њега се везује онај догађај кад му је стока побегла код комшије и начинила ,, зијан ".

Чин си погодио, само још име. Немаш велики избор.Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Па, Петар Бојовић. Ова двојица друга нису сељачка деца.
Одговори

(04-04-2017, 10:59 AM)Бенито Пише:  Па, Петар Бојовић. Ова двојица друга нису сељачка деца.

Не. Сад си још ближи одговору.Smile

Само да напоменем. Негде пише да је био бик у питању а негде ован. И ја сам давно читао о овоме али сам био сигуран да је ту писало ован... Сад на нету нађем да је бик. Углавном, рогоња је у питању.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Степа? Ај напиши, знаш да нећу тражити сигурно.
Одговори

(04-04-2017, 05:08 PM)Бенито Пише:  Степа? Ај напиши, знаш да нећу тражити сигурно.

Да. Није Кумодраж увек било градско насеље.Smile

Ајде следеће.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(04-04-2017, 05:52 PM)Перун Пише:  
(04-04-2017, 05:08 PM)Бенито Пише:  Степа? Ај напиши, знаш да нећу тражити сигурно.

Да. Није Кумодраж увек било градско насеље.Smile

Ајде следеће.

Није ни сад. Ако те интересује, наиђи једно поподне да ти покажем професора историје Југославије на Филозофском факултету како оре њиву.

Нудили су му и сам престо. Одговорио је јасно:" Господине, да ли схватате да сам ја Србин?"
Његови потомци, и породични и политички, немају ни приближно мишљење.
Ко је он?
Одговори

Што да не. Има их доста у мом крају са факултетом и њивом у исто време. Сам сам један од њих. То је поштен посао и не треба га се стидети.

Ево још једно од мене.

Помињали смо Уједињену омладину српску... Док је она деловала, будући, краљ Петар није се налазио у нашој земљи. Будући краљ прихватио је њихов програм и залагао се за њега. Преко кога је ступио у додир са њима?

(04-04-2017, 07:26 PM)Перун Пише:  Што да не. Има их доста у мом крају са факултетом и њивом у исто време. Сам сам један од њих. То је поштен посао и не треба га се стидети.

Ево још једно од мене.

Помињали смо Уједињену омладину српску... Док је она деловала, будући, краљ Петар није се налазио у нашој земљи. Будући краљ прихватио је њихов програм и залагао се за њега. Преко кога је ступио у додир са њима?

Прво да одговоримо на Бенитово.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(04-04-2017, 07:03 PM)Бенито Пише:  Нудили су му и сам престо. Одговорио је јасно:" Господине, да ли схватате да сам ја Србин?"
Његови потомци, и породични и политички, немају ни приближно мишљење.
Ко је он?

Михаило Петровић Његош?
Одговори

Тако је.

(04-04-2017, 07:26 PM)Перун Пише:  Што да не. Има их доста у мом крају са факултетом и њивом у исто време. Сам сам један од њих. То је поштен посао и не треба га се стидети.

Ево још једно од мене.

Помињали смо Уједињену омладину српску... Док је она деловала, будући, краљ Петар није се налазио у нашој земљи. Будући краљ прихватио је њихов програм и залагао се за њега. Преко кога је ступио у додир са њима?

(04-04-2017, 07:26 PM)Перун Пише:  Што да не. Има их доста у мом крају са факултетом и њивом у исто време. Сам сам један од њих. То је поштен посао и не треба га се стидети.

Ево још једно од мене.

Помињали смо Уједињену омладину српску... Док је она деловала, будући, краљ Петар није се налазио у нашој земљи. Будући краљ прихватио је њихов програм и залагао се за њега. Преко кога је ступио у додир са њима?

Прво да одговоримо на Бенитово.

Други је проблем, а не обрада земље. Нашао си, баш, са ким ћеш о томе.
Петар Карађорђевић је ступио у контакт са Уједињеном омладином српском преко Црне Горе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 17 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним