Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Јесу Кочић или Мокрањац? Ако нису дај неки користан податак да нас асоцира на некога. Овако, све изокола, тешко је погодити.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Био је највећи опонент једном краљу.
Одговори

Ала пичите Smile
у вези бомбе Чабриновићеве, опште је познато да је бацио и да је ранила пар људи, али нисам на то мислио, већ је бомба као бомба важна за нас по нечему. По чему?
Одговори

(07-04-2017, 10:39 PM)Романија Пише:  у вези бомбе Чабриновићеве, опште је познато да је бацио и да је ранила пар људи, али нисам на то мислио, већ је бомба као бомба важна за нас по нечему. По чему?

Ајде да лупим али немам представу. Домаћа производња као и четничке за време ДСР.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да није била Васићка?
Одговори

Тако је. Ево дио чланка ко не зна:

Српска "васићка" - прва савремена ручна бомба

Прву ручну бомбу са ударним упаљачем 1904. конструисао је српски генерал Васић. Личи на бочицу парфема, али то није, јер су од ње гинуле десетине људи. Звали су је "васићка" или "крагујевка".

Ту бомбу је користио и Недељко Чабриновић у покушају атентата на Франца Фердинанда. Бомба је експлодирала под возилом у пратњи надвојводе и ранила 20 особа. Поред тога што је била веома разорна, међу српским војницима била је омиљена и због четвртастог облика.

Уредница РТС-а и ауторка филма о Милунки Савић, Слађана Зарић, каже да је наилазила на писане доказе о томе колико је "васићка" била популарна.

"Милунка Савић и разни други бомбаши говорили су да су много више волели "васићку", него што су волели француску бомбу. Зато што кад баце "васићку", пошто је четвртаста, она остаје на истом месту за разлику од француске која се котрљала".
Одговори

(07-04-2017, 10:38 PM)Бенито Пише:  Био је највећи опонент једном краљу.
Образовање је стекао у царској Русији, где је тада провео 7 година. Касније је био приморан да тамо поново живи неко време.
Одговори

Je li Arsen?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не.
Службовао је за време четири владара, четири Обреновића.
Одговори

Mitropolit Mihailo.
Одговори

Тако је. Задужбина је зграда школе у Сокобањи, која још служи сврси, а школа се зове Митрополит Михаило.
Даље....
Одговори

(07-04-2017, 09:28 PM)Бенито Пише:  Био је један од најмаркантнијих људи свога доба. Духовни траг који је оставио, осећа се чак и данас у Српству. Међутим, и поред огромног ангажовања које га је пратило читав живот, као и немирне и нестабилне судбине, нашао је снаге да за собом остави и материјалну задужбину. Та задужбина се налази у његовом родном месту и данас, након толико времена, стоји и служи сврси због које је и направљена.
Ко је овај великан српске историје?

Бенито, питај све историчаре, које познајеш, ово питање и ако ти неко одговори тачно имаш од мене печено прасе.Smile

Признајем, од почетка сам био на погрешном путу. Одговор сам тражио у књижевницима, политичарима... Касније, како си помагао, био сам све даље од тачног одговора.

Ако није проблем, убудуће кад будеш постављао питања, асоцирај нас на нешто што ће нам бити од користи да тачно одговоримо.

Циљ постављања питања је да нешто научимо и да, при томе, неко да одговори на њега а не да збуњујеш ,, младе и неискусне " умове.Smile

Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесам намерно сакрио, али кад сам написао да је био највећи опонент једног краља, историчари би евентуално само Пашића ставили испред митрополита.
Митрополитова " каријера" је праволинијска , а биографија чиста, тако да се тешко ту човек може дохватити детаља који искаче, а непознат је. Зато је, рецимо, за њега, Светог Петра Цетињског, Светог Саву, Светог Василија Острошког итд.. тешко добро формулисати питање, а да се одмах не досетите.
Ајде, постави ти неко питање.
Одговори

(08-04-2017, 10:38 AM)Бенито Пише:  Јесам намерно сакрио, али кад сам написао да је био највећи опонент једног краља, историчари би евентуално само Пашића ставили испред митрополита.
Митрополитова " каријера" је праволинијско , а биографија чиста, тако да се тешко ту човек може дохватити детаља који искаче, а непознат је. Зато је, рецимо, за њега, Светог Петра Цетињског, Светог Саву, Светог Василија Острошког итд.. тешко добро формулисати питање, а да се одмах не досетите.
Ајде, постави ти неко питање.

У реду то. Признао сам да сам на почетку био на погрешном путу, после сам све више срљао.

Ево једно, требао би да није тешко.

Која три Србина, чланови краљевских породица, су била школски (класни) другари у француској, престижној, школи?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 73 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним