Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(09-04-2017, 02:56 PM)Chicot Пише:  Мислим да је то бројка за септембар - децембар 1941. Око 11 хиљада и нешто "устаника" , и преко 20.000 убијених ван борбе, за одмазду.

Перо Симић пише око 3500 + 11500. Ове цифре ми делују ниске па сам зато и питао.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Немачка евиденција:

Немачки командант Србије, генерал Паул Бадер, послао је 13. фебруара 1942. године следећи извештај о стрељањима и одмаздама:
„У времену од 1. септембра 1941. до 12. фебруара 1942. године непријатељ је претрпео следеће губитке:
а) погинули и стрељани: 7.756 особа.
б) приликом извођења операција за одмазду је стрељано: 20.149 особа.
Приликом борби са устаницима нису узимани заробљеници (онај који је затечен са оружјем у руци или је поседовао оружје или онај који је радио у служби непријатеља био је на лицу места стрељан)“.21
Међутим, према немачкој рачуници „стотину за једнога“, број стрељаних није био довољан. Зато је Бадер 20. фебруара послао допуну извештаја: „3.484 стрељања у циљу одмазде су у току“.22
Немци су израчунали на су у операцијама у Србији и Босни од 1. септембра 1941. до 1. септембра 1942. убили и стрељали за одмазду укупно 49.724 особе, које су окарактерисали као „устанике“.23
Одговори

Ајмо мало о лошим Србима.

Био је један од главних војсковођа АУ током Великог рата. Такође, угладан племић ове монархије. Стотине његових су усташе убиле током ДСР.

О ком официру је реч?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Фелдмаршал АУ војске барон Светозар Боројевић.
Одговори

(09-04-2017, 08:14 PM)Бенито Пише:  Фелдмаршал АУ војске барон Светозар Боројевић.

Тако је. Занимљив лик. Ајде даље.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Љуба Стојановић је био и министар и председник владе. Када би ујутру полазио на посао у владу имао је обичај да понесе лампу.
Зашто је Љуба Ужичанин носио лампу на посао у владу?
Одговори

(09-04-2017, 09:01 PM)Бенито Пише:  Љуба Стојановић је био и министар и председник владе. Када би ујутру полазио на посао у владу имао је обичај да понесе лампу.
Зашто је Љуба Ужичанин носио лампу на посао у владу?

Ово ће сачекати Влад-а до сутра.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Пробај, није тешко ако размислиш.
Одговори

Не знам. Смркло му се па да појача светлост Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Е, мој Србине. Smile
Ако је био узор по поштењу у политици до те мере да су Срби већином и толике године после његове смрти сматрали демократе поштењацима,, који би могао бити разлог?
Одговори

Заиста немам представу. Да осветла образ овима који нису били поштени као он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Љуба је био велики радохолик. Имао је некад толико посла да није могао да иде на време кући. После радног времена гасио је државну лампу, стављао своју приватну на астал да не оштећује државни буџет.
Због тога што ником не пада на памет зашто је то радио , смо и стигли до ове пропасти.
Ајде даље.
Одговори

Зашто је министар Лазар Пачу увек носио две оловке?
Одговори

Само једним пенкалом је потписивао државна акта.
Друго пенкало је служило за свако друго писуваније.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 58 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним