Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(14-05-2017, 12:08 AM)Вукашин Петковић Пише:  Стен­да­лов Парм­ски кар­ту­зи­јан­ски манастир.
Браво!
А зашто баш ту књигу?
Одговори

Зато што је добра. Кез
Баш сам је прочитао због Драже, јер кад човјек то прочита последње у животу, онда мора да ваља.
Колико се сјећам, то му је омиљена књига, јел због тога?
Одговори

(10-05-2017, 12:58 AM)Бенито Пише:  Ајмо онда нови триптих.
Биле су рођене сестре. Имале су широко образовање, говориле су више језика, једна од њих и енглески језик, када га није много Срба говорило. Бавиле су се истраживањем из једне области за коју је питање и данас да ли је наука, макар код нас. Показале су се у том свом делању као изузетно стрпљиве и свеобухватне, па су онима који су их наследили у томе оставили здраве темеље и одличан ослонац. Рођене су у Лешници. Читав свој професионални живот провеле су живећи заједно у Београду, у невеликом стану у Подрињској улици. Ту су и умрле, једна 14 година након друге.
Област којом су се бавиле и у којој су оставиле неизбрисив траг је само део једне науке. На жалост, не сећамо их се довољно.
Ко су ове заборављене Српкиње?

Да наставимо са триптихом, друго питање:
Овај професор Београдског универзитета, био је оснивач катедре једне науке код нас. Докторирао је у Прагу. Ова наука се код нас најчешће везује за његово име. Био је и редовни члан СКА. Можда је мање познато, да је после Мике Аласа, најпознатији научник који је умро у Београду током немачке окупације.
Ко је он?
Одговори

Јован ЕРДЕЉАНОВИЋ?
Одговори

(14-05-2017, 07:04 AM)Романија Пише:  Зато што је добра. Кез
Баш сам је прочитао због Драже, јер кад човјек то прочита последње у животу, онда мора да ваља.
Колико се сјећам, то му је омиљена књига, јел због тога?
Свакако зато што је добра и зато што му је била омиљена. Али питао зам зашто му је била омиљена. Smile
Одговори

(14-05-2017, 12:08 PM)Вукашин Петковић Пише:  Јован ЕРДЕЉАНОВИЋ?

Тачно. Имаш право на два питања.

(14-05-2017, 12:43 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(14-05-2017, 07:04 AM)Романија Пише:  Зато што је добра. Кез
Баш сам је прочитао због Драже, јер кад човјек то прочита последње у животу, онда мора да ваља.
Колико се сјећам, то му је омиљена књига, јел због тога?
Свакако зато што је добра и зато што му је била омиљена. Али питао зам зашто му је била омиљена. Smile

Ајде, реци.
Одговори

Ајде да видимо шта ће рећи Романија.
Одговори

Има ли везе са неком Дражином љубавном афером док је био у Француској?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Седма класа Артиљеријске школе (Војне академије) дала је пет ђенерала српске војске, а то су?
Одговори

Димитрије Цинцар Марковић, Јован Атанацковић, Милован Павловић....?
Одговори

Прва двојица јесу, Павловић није.

У међувремену, ево још једног питања, ког је ђувегију краљица Марија одбила, пре него што се удала за краља Александра?
Одговори

Ајд да се прикључим . . . Јок

(14-05-2017, 05:34 PM)Вукашин Петковић Пише:  Прва двојица јесу, Павловић није.
Јован Ј. Атанацковић, Димитрије К. Цинцар-Марковић, Василије Мостић,Лазар-Лаза Д. Лазаревић . . . Ко је пети?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Пети је Павле Бошковић. Бранке, терај даље!
Одговори

Ајде док не дође Бранке, да поставим и треће питање из области етнологије.
Овај српски песник сматра се и етнологом, иако је из те области написао само једно дело. Много је познатији као песник, а нарочито због песме којом је одговорио другом српском песнику.
Умро је млад, као и његова супруга, недуго после њега. Дуго се њихова љубав препричавала и добијала обрисе легенде.
Људски олош није му ни мртвом давао мира, па су му два пута у року од пола века , уништавали вечну кућу.
Ко је овај српски великан?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 60 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним