Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Син српског трговца из Трста, говорио је 14 језика и током живота био историчар, астроном, ратни извештач, писац, тајни агент и композитор...О коме је реч?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Спиридон Гопчевић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(26-05-2017, 08:00 AM)Перун Пише:  Спиридон Гопчевић?

Браво!!!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ово не би требало да буде тешко.

Реч је о двојици српских књижевника који носе исто име, деди и унуку. Нова времена која су долазила однела су лик и дела млађег књижевника. Да су околности биле другачије овај млађи, вероватно, би постао славнији од свог деде.

Ко су они?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(26-05-2017, 07:49 AM)смедерево Пише:  Син српског трговца из Трста, говорио је 14 језика и током живота био историчар, астроном, ратни извештач, писац, тајни агент и композитор...О коме је реч?

Било је питање у вези њега. Изузетно занимљива личност, али потрудите се да се не понављају питања.

(26-05-2017, 10:29 AM)Перун Пише:  Ово не би требало да буде тешко.

Реч је о двојици српских књижевника који носе исто име, деди и унуку. Нова времена која су долазила однела су лик и дела млађег књижевника. Да су околности биле другачије овај млађи, вероватно, би постао славнији од свог деде.

Ко су они?

Не би се рекло да је баш лагано.
Одговори

(26-05-2017, 10:39 PM)Бенито Пише:  
(26-05-2017, 10:29 AM)Перун Пише:  Ово не би требало да буде тешко.

Реч је о двојици српских књижевника који носе исто име, деди и унуку. Нова времена која су долазила однела су лик и дела млађег књижевника. Да су околности биле другачије овај млађи, вероватно, би постао славнији од свог деде.

Ко су они?

Не би се рекло да је баш лагано.

Нова времена - црвена времена.Скојевац

Сети се књижевника који су били у четницима а да носи име по деди. Презиме му је другачије. Што кажу, деда по мајкине линије или отац његове мајке.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јанко Туфегџић и Јанко Веселиновић
Одговори

Па, ајде Вуле, док си ту. Перун отишао да спава, закида заперке сутра рано.Smile
Одговори

(27-05-2017, 12:05 AM)Вукашин Петковић Пише:  Јанко Туфегџић и Јанко Веселиновић

Тачно.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(25-05-2017, 01:48 PM)Вукашин Петковић Пише:  Остао сам дужан питање од синоћ.
Познато је да се на данашњи дан у комунистичкој Југославији, славио тзв. Дан младости, шта се на данашњи дан пре рата славило у краљевини?
Слава Краљеве гарде.

Начелник штаба Врховне команде српске војске у Другом српско-турском рату, био је?
Одговори

Генерал Коста Протић.
Одговори

Tako je. Teraj dalje...
Одговори

Срби су , између два рата, извозили један пољопривредни производ у САД. У годинама пред ДСР, производња и извоз тог производа су се драстично увећали.
Који је то производ? Како се паковао и транспортовано?
ПС Ово је прво питање из триптиха посвећеног историји српске пољопривреде
Одговори

(27-05-2017, 12:49 AM)Бенито Пише:  Па, ајде Вуле, док си ту. Перун отишао да спава, закида заперке сутра рано.Smile

Завршио сам то. Имам других послова.Сирома'

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 32 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним