Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Е, одлично. Ајмо одмах друго питање из триптиха:
Сви знате да је Србија још у 18 веку извозила свиње Аустрију. Шта је од пољопривредних производа извозила крајем 19 века?
Одговори

(27-05-2017, 08:51 PM)Бенито Пише:  Е, одлично. Ајмо одмах друго питање из триптиха:
Сви знате да је Србија још у 18 веку извозила свиње Аустрију. Шта је од пољопривредних производа извозила крајем 19 века?
Суве шљиве гарант! Smile
Плус јабуке и још неко воће.
Одговори

Ајвар? Кидање

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не.
Извозили су заклане свиње и полутке.
Дакле, за један век својом " корак по корак", " мудром политиком", Обреновићи су успели да од извоза живих свиња стигну до извоза свињске полутке. Притом су најмање двојица, хоџа Милош и краљ Милан, били међу богатијим људима Европе.
Извоз полупроизвода, па готових производа, почео је тек почетком 20 века. Комунисти су успевали, врло условно, донекле, да извозе готове пољопривредне производе, али не најбогатијим клијентима Запада, него земљама " трећег света". Какву су руину оставили, и у пољопривреди, као и свему осталом, није ни чудо што су ови после њих стигли најдаље до сировине. Први извозни производ Србије је данас кукуруз.
Ето, мали пример кад смо имали, а кад нисмо имали државу.

Ајде, онда и треће:
Један инжињер измислио је и конструисао прву српску сушару за шљиве. За овај конструкт добио је награду на сајму у Паризу, 1900. године. Ово није једина његова заслуга за српску пољопривреду.
Како се звао овај српски великан?
Одговори

(27-05-2017, 06:55 PM)Бенито Пише:  Видовдан и Савиндан.

Откуд ти то побогу? Кез
Тачан одговор је Илиндан, национални празник Македонаца (Илинден)
Одговори

Ајде, онда и треће:
Један инжињер измислио је и конструисао прву српску сушару за шљиве. За овај конструкт добио је награду на сајму у Паризу, 1900. године. Ово није једина његова заслуга за српску пољопривреду.
Како се звао овај српски великан?
[/quote]
Био је , после свих ових професионалних успеха, посланик, председник општине београдске, министар, комесар Народне банке..... Пионир је у нашој пољопривреди у једној изузетно важној ствари која је наше сељаштво подигло за сто година унапред.
Помињали смо га у квизу, ајде немој да се брукате.
Одговори

Коста Главинић
Одговори

Тако је. Уз Михајла Аврамовића, Главинић је утемељивач савременог српског задругарства. Мислио сам да ће Смедерево ово први одговорити.
Ајде, Вуле.
Одговори

Нема Вула. Ево два од мене.

1. Која је била последња Његошева жеља, односно шта је тражио да му донесу?

2. Када је Дража унапређен у бриг. ген. од стране Владе из Лондона заједно са њим, у виши чин, унапређен је још један официр. Ко је он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(28-05-2017, 04:29 PM)Перун Пише:  Нема Вула. Ево два од мене.

1. Која је била последња Његошева жеља, односно шта је тражио да му донесу?

Да се на Ловћену подигне мала капела у којој ће бити сахрањен.

На друго нека одговори неко други јер се тренутно не могу сетити. Smile
Одговори

Знао сам да ћете ово одговорити. Прочитај питање. Шта је тражио да му донесу?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(28-05-2017, 04:29 PM)Перун Пише:  Нема Вула. Ево два од мене.

1. Која је била последња Његошева жеља, односно шта је тражио да му донесу?

2. Када је Дража унапређен у бриг. ген. од стране Владе из Лондона заједно са њим, у виши чин, унапређен је још један официр. Ко је он?

Захарије Остојић ?
Одговори

Нисам сигуран за Захарија. Мислим да је касније унапређен.

Овај командант је унапређен у потпуковника. Веома је био значајан за први период рата. Лако је.

(28-05-2017, 04:29 PM)Перун Пише:  1. Која је била последња Његошева жеља, односно шта је тражио да му донесу?

Кака је лепа Анка, бол боловала мајка је појила том водом. Smile

Његош је тражио да му донесу воду са...

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Иванових корита. То је био стимуланс Захару да напише песму Иванова корита.
За оно прво је Драгослав Павловић.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 25 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним