Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(31-05-2017, 10:13 AM)Перун Пише:  Војислав Бакић? Ако ке тачно терајте даље.

Тачно!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ђе и кад је коришћен први округли сто током дипломатских преговора (како се ниједна страна не би осјећала мање важном)? И између кога?

Иначе, било је 5 страна у овим преговорима
Одговори

Карловачки мир, крај 17-ог века.

Свака страна имала је засебне улазе.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(31-05-2017, 02:56 PM)Перун Пише:  Карловачки мир, крај 17-ог века.

Свака страна имала је засебне улазе.
Мислим да и данас постоји та зграда или објекат где се одржао.Само што мислим да је улаз одакле су Османлије улазиле заиздан.

Давно сма читао о овоме и питање ме је асоцирало на ово,али осим тога да је свака страна улазила на засебан улаз,ничега другог нисма могао да се сетим.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Да, све сте тачно рекли, 1699. Постоји капела и турски улаз је зазидан (симболично, како се више не би враћали на ове просторе). Више пута је та зграда спаљивана а капела је изграђена мислим у 19.в око 1815.
А учествовале су Турска, Млетачка, КК монархија, Русија и Пољска.
Одговори

(31-05-2017, 04:29 PM)Романија Пише:  Да, све сте тачно рекли, 1699. Постоји капела и турски улаз је зазидан (симболично, како се више не би враћали на ове просторе). Више пута је та зграда спаљивана а капела је изграђена мислим у 19.в око 1815.
А учествовале су Турска, Млетачка, КК монархија, Русија и Пољска.

Ајте ви даље. Немам времена да постављам питања и пратим одговоре.

Једно питање. Је ли Карађорђе, на истом месту, касније водио преговоре? Ако неко зна нека одговори.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Кад смо код Карађорђа: У које село у Срему је прешао 1813?
Одговори

Купиново.
Одговори

Засп'о Милослав.
Ајмо нови триптих:
Био је официр и пилот. Пензионисао се релативно рано и као јунак и војник, релативно заборављен. Пионир је по много чему, а и оснивач је једног спортског клуба, чија је најпознатија фудбалска секција.
Ко је био овај човек?
Одговори

(31-05-2017, 09:23 PM)Бенито Пише:  Купиново.
Мислим да је Јаково.
Одговори

(31-05-2017, 10:48 PM)Бенито Пише:  Засп'о Милослав.
Ајмо нови триптих:
Био је официр и пилот. Пензионисао се релативно рано и као јунак и војник, релативно заборављен. Пионир је по много чему, а и оснивач је једног спортског клуба, чија је најпознатија фудбалска секција.
Ко је био овај човек?

Јел српски клуб?

Који Србин је у својим записима говорио о непријатностима које су га задесиле док је боравио у Паризу јер је имао браду? Такође је и посјетио једну луку у Енглеској и тада први пут у животу видио бицикл, па је духовито записао своје виђење те "машине".
Одговори

Клуб је из Београда.
Одговори

(01-06-2017, 09:07 AM)Бенито Пише:  Клуб је из Београда.

Милош Илић - Чукарички.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је, капетан Милош Илић. Један од шест првих пилота српске војне авијације.
Идемо даље.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 28 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним