Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(03-07-2017, 10:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  Знао сам то тачно, негде 5-6 пробисвета, а 1.000 и нешто у четнике.

Седморица ако сам добро избројао. Занимљиво је 41. седморица а 44. и 45. стотине. Притом, ови други, већином, нису били добровољци.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Знам да нема никакве везе али морам да додам.Сад кад је Перун споменуо да нису били добровољци,сетио сам се нечега.

Након АР НДЏ је прикупила бивше припаднике Југословенског Краљевског Ратног Ваздухопловства хрватске навионалности.
то су углавном били младићи од 20 па на више.
Дошли са усташама и официри Луфтвафеа и све их постројише.
Упитао један усташа ко је добровољац да зајендо са Немцима оде на Источни фронт у борбу против Својета.
Рекао је да ко неће да иде у борбу нека иступи.
Притом у говору је сугерисао да ко неће да иде у борбу биће стрељан,не сећам се како им је то тачно нагласио и којим речима.
Уплашени младићи се нису макли.
Услаше и Немци их све прогласе добровољцима и пошаљу на Источни фронт.

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Идемо на друго питање:
Један од најважнијих четника које смо икада имали требао је постати владика српске цркве и то на предлог српске владе.
Овог четника и несуђеног владику до сада нисмо помињали у квизу.
Ко је овај заборављени великан српске историје,чија је смрт била на срамоту наше нације???
Одговори

(03-07-2017, 10:46 PM)Перун Пише:  
(03-07-2017, 10:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  Знао сам то тачно, негде 5-6 пробисвета, а 1.000 и нешто у четнике.

Седморица ако сам добро избројао. Занимљиво је 41. седморица а 44. и 45. стотине. Притом, ови други, већином, нису били добровољци.

И тако и на осталих 5-6 страна. Нико из Кремана није био члан КП и СКОЈ пре рата.

[Слика: kremna.png]

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Пошто нико не зна Бенитово, док он не одговори ево једно доста значајно, вјероватно ће неко знати:
Када је створена идеја о уједињењу Срба и Хрвата у Југославију, ко је, и коме, рекао чувену реченицу да је та идеја сипање воде у најбоље вино?
Одговори

(04-07-2017, 06:34 PM)Романија Пише:  Када је створена идеја о уједињењу Срба и Хрвата у Југославију

1830.

Ако мислиш на то. На други део питања не знам одговор.
Одговори

А не, било би превелика помоћ када бих рекао годину. То уствари није било питање, већ увод у питање.
Постоји велика полемика када је настала идеја југословенства, и то у распону од 1790-тих и Доситеја, све до 1914-1918. Сигурно да нема један одговор и једна година.
У питању је много каснији период, када је та идеја била на прагу остварења.
Ал није питање која је година, већ ко је коме рекао ову реченицу. Као што сам рекао, за годину не постоји одговор.

Да преформулишем:
У периоду кад је идеја уједињења Срба и Хрвата била на прагу остварења, ко је, и коме, рекао чувену реченицу да је та идеја сипање воде у најбоље вино?
Одговори

Стојан Протић регенту Александру?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не. Један је био Србин (бар га тако сви знамо), а други је био странац. Обојица су једне од најзначајнијих личности у историји свог народа.
Иначе Протић је написао један текст, који је, ако је тачан и искрен, фантастичан, у погледу Југославије. Текст је допао у руке његовом праунуку др Милану Протићу, историчару и политичару, 1990-тих. Протић пише да је, иако смо побједници у Великом рату, немогуће ујединити све Србе у једну државу Србију, због противљења великих сила, али то можемо урадити тако да то не изгледа као уједињење, а то је управо преко Југославије. Створити КЈ, у којој би се створио такав систем, да би у сваком тренутку Срби могли да одвоје свој дио и створе Велику Србију.
Међутим, сви знамо да смо отишли у погрешном правцу, и да су Хрвати успјешно урадили управо оно о чему пише Протић.
Тако да Протић у суштини не би могао да каже ту реченицу.
Одговори

Штурм Франшу Депереу?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, много познатије личности, практично кључне, свако за свој народ. Странац је рекао ту реченицу Србину.
Одговори

Требало би да је руски цар Николај Други Романов то рекао Николи Пашићу. Ако се добро сећам.
Одговори

Да, браво Smile
Одговори

Мало си ме збунио са овим ,, Један је био Србин (бар га тако сви знамо) ". Након Бенитовог одговора схватио сам на шта си мислио у вези са Пашићем.

Бенито, четник је мало широк појам. За који период се везује ова личност?

Вероватно ПСР и међуратни период?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 69 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним