Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Тако,брате!
Питања су била одлична и стварно је бесмислено да прођу онако , неприметно. На ово Романијино питање сам знао одговор и имало би још доста тога да се дода о тој теми.
У вези оног осветљења Тешњара у Ваљеву, тачан одговор је дао Смедерево.
Зато, Граде од старина, постављај питање.
Одговори

Ево пренего неко постави следеће питање мала разонода.


Да чујете ову анегдоту о принцу Томиславу од Владике Андреја:


А ево још једне анегдоте али овог пута о самом Владики Андреју код је био у Немачкој,да не буде да само постављам видео верзију мог питања Smile :


Обавезно погледајте ова 2 видеа !
Јер упамтите драге колеге:
Смех продужава живот ! Ваистину! Јок

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Био је професор права, судија, председник владе Србије.Осуђен на смрт, али је убрзо помилован и осуђен на 10 година робије.
О коме је реч?
п.с мислим да није помињан у квизу...

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Аћим Чумић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(24-08-2017, 07:08 AM)смедерево Пише:  
(23-08-2017, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тачно. Срушили су је 1975. године и на том месту направили зграду за електродистрибуцију Ваљева, управну зграду. Као да није могло поред. Чак су и језеро затрпали. Остао је само један део централе, испред те зграде, као споменик.

- Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?

2.Ваљево

(24-08-2017, 01:12 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(24-08-2017, 08:46 AM)Перун Пише:  
(23-08-2017, 06:54 PM)Милослав Самарџић Пише:  Тачно. Срушили су је 1975. године и на том месту направили зграду за електродистрибуцију Ваљева, управну зграду. Као да није могло поред. Чак су и језеро затрпали. Остао је само један део централе, испред те зграде, као споменик.

- Који град у Србији је први осветљен сијалицама (оно у смислу барем 20-так)?
- Који град у Србији је први осветљен масовно (у смисли десет трафостаница и много сијалица)?

1. Већ сте питали.

2. Постојала је и ТЕ у БГ-у која је била старија од ове две ХЕ горе поменуте. Али рекосте није БГ. Преносом једносмерне струје остварују се велики губици снаге и падови напона тако да она није погодна за уличну и кућну расвету. Не знам колико је сијалица могло да светли пуном снагом напајајући се из ваљевске ХЕ али сам сигуран да то није ни приближан број у односу на Ужице само неки месец касније. Ужичка ХЕ дању је напајала ткачку радњу а ноћу је коришћена за расвету. Ако се не варам, краљ је тада долазио у посету тако да је вероватно Ужице светлило у његову част.
Прво је осветљено Ваљево, са око 20 сијалица на улицама. После три месеца Ужице, али био је исти ред величина, јер није било трафостаница.
Први град осветљен у данашњем смислу речи, са десет трафостаница и можда хиљаду сијалица, био је Ниш, чини ми се 1909.
- Који наш град је први имао две хидроцентрале?
- Где је био први далековод у Србији, а можда и у Европи?
- Колико хидроцентрала је имала Србија пре Првог светског рата?

(25-08-2017, 09:01 AM)Перун Пише:  Аћим Чумић?

Тај је!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Је ли остало нешто неодговорено? Ако јесте нека одговори ко је поставио. Ако није, може даље ко год жели па ћу се касније укључити.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Друго из трилинга- ко тебе хлебом, ти њега каменом.
Ово је лагано, можда је и било, али треба стално овај случај понављати.
Био је талентован, али није био једини. Али, био је сиромашан и његов ментор- професор гледао је да га " вуче навише". Дошао је рат и ученик је отишао са разбојницима, а професор је остао и , између осталог, спасио неколико десетина уметничких слика великих мајстора и то тако што их је ноћу износио преко крова.
А, онда се рат завршио. Ученик се вратио и , под његовим утицајем, један од првих ухапшених и убијених, био је његов професор-ментор. Али, то није било довољно. Професорова удовица и три сина истерани су из стана, а ученик је исте вечери направио забаву. Пило се вино, а ученик је усхићен викао:" Пијте вино из чаша...."
Из чијих чаша?
Ко је био професор? Ко је био ученик?
Одговори

Бранко Поповић и Ђорђе Андрејевић Кун
Одговори

Ајмо даље.
Одговори

Ево једно теже:
Који наш владар је као псеудоним користио име једног византијског владара?
Одговори

Помоћ: Обојица су остали познати по својим законодавним и књижевним радовима (није Порфирогенит).
Одговори

Одлично питање. Ајде одговори, видиш да нико не зна.
Одговори

Despot Stefan Lazarevic?
Одговори

Јесте

Управо сам после тебе написао пун одговор па обрисах Smile знаш ли који виз.владар или да напишем?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 61 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним