Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

На конкурсу за најбољу песму из тзв. НОБ победила је песма ''Ноћ у планини'' резервног капетана, песника Јанка Туфегџића. То је у ствари песма коју знамо под насловом...
Јанко Туфегџић
НА ЦЕРУ
Ноћ звездана врх бездана,
међу тамно Церје слази,
бескућниче с’ Рајне пази,
овуда се не пролази.
Ту ми с’ вуком другујемо,
на планинској уској стази
и са песмом умиремо,
овуда се не пролази.
Ту се блузе твоје плаве,
лобања се сунцу плази,
из костура ничу траве,
овуда се не пролази.
Ниси пит’о старе своје,
па ти нога дрско гази,
овде наше чете стоје,
овуда се не пролази!

Оригинални наслов песме ''На Церу'' је ''Ноћ у планини''. Наслов је вероватно променио Дража, или можда др Ђура Ђуровић'', приликом слања за Радио Лондон. Тако да сам је у Војном архиву пронашао под тим насловом, онда сам је послао Мићи петровићу, и он је тако и отпевао.

А на оном конкурсу нека скојевка је ту песму пријавила као своју. Ипак је неко схватио ко је аутор и она је кажњена, а после је као победничка проглашена нека друга песма.
Одговори

Пошто видим да нисте прочитали Туфегџићеву књигу, ајде још једно питање.
Једна од 14 прича зове се ''Стрељање''. Које стрељање Јанко описује?
Одговори

Неког од његове породице?
Одговори

Не. Разумљиво је што мислиш да су напи стрељани. Али овде су четници стрељали.
Одговори

(08-09-2017, 10:54 AM)Vlad Alekš Пише:  Будући да ме дуго није било, Бенито се неће љутити ако поставим питање преко реда. Smile
Жан Пол Сартр је био левичар, и волео је да посећује комунистичке државе. Само да их посећује, али не и да се у њих пресели. Једном приликом је дошао и у Београд. У Клубу књижевника (Француска 7) било је доста званица, разуме се. Књижевници и политичари. У неком тренутку појавио се један човек, обучен у мајсторски комбинезон. Стао је близу Сартра, слушао је шта овај говори и пушио је. Сартр је тражио од њега упаљач, и он је хтео да припали. "Мајстор" му је пружио упаљач и обратио му се на француском. Тако је почео разговор. Причали су дуго и нашироко. Сартр се у неком тренутку обратио домаћинима питањем: "Ако ваши мајстори овако добро говоре француски језик, како га тек говоре ваши интелектуалци?!"
Ко је био тај српски "мајстор"?

Ово питање чека одговор.
Одговори

Пекић, ваљда. Требао би Влад да одговори, стоји данима ово питање.
Узгред, Влад добро дошао поново на Погледе.

(11-09-2017, 06:44 PM)Бенито Пише:  Идеалан тренутак да завршим са трилингом о СПЦ.
Како гласи званична титула митрополита црногорско-приморског, која таква стоји од 1750 године до дана данашњег?

Затрпа ми Милослав ово питање.
Није могуће да нико не зна. Ово је важно питање које се ретко помиње у последње време.
Одговори

(13-09-2017, 12:36 PM)Бенито Пише:  Пекић, ваљда. Требао би Влад да одговори, стоји данима ово питање.
Узгред, Влад добро дошао поново на Погледе.

(11-09-2017, 06:44 PM)Бенито Пише:  Идеалан тренутак да завршим са трилингом о СПЦ.
Како гласи званична титула митрополита црногорско-приморског, која таква стоји од 1750 године до дана данашњег?

Затрпа ми Милослав ово питање.
Није могуће да нико не зна. Ово је важно питање које се ретко помиње у последње време.

Митрополит црногрско-приморски и скендеријски и Егзарх Пећкога Трона ?
Одговори

Митрополит црногорски, скендеријски и приморски и егзарх светог пријестола православне Пећке патријаршије.
Чисто да се зна како је Црној Гори припао добар део Метохије након Балканских ратова, а требао је и добар део новоосноване државе Албаније, а најмање Скадар са околином. Дакле, краљ Никола је своје државно право на ове територије вукао само из историјских извора, пошто је удео црногорског оружја у ослобођењу од Турака тих крајева био мизеран.
Међутим, данашњи Монтенегрини, иако су им пуна уста краља Николе, признају независно Косово, иако је таквим фактом њима отет добар део државе.
Браво, Ултра. Постави питање.
Одговори

Хвала Бенито.
Ретки су били Британци који су "сетили" савезништва и ђенерала Михаиловића када је он био пред комунистичким "Хашким трибуналом" и тражили од нове британске владе да учини и спречи "судско убиство" у Београду. Један од њих је познати енглески писац ( и који се чак бори на страни комубиста у Шпанском грађанском рату) а друга је позната ирска песникиња. Верујем да је било још Британаца који су били против "стаљинистичког процеса" у Београду па у одговору може да и дода нека имена.
Одговори

Харлод Пинтер, чини ми се?
Одговори

(12-09-2017, 05:28 PM)Милослав Самарџић Пише:  Пошто видим да нисте прочитали Туфегџићеву књигу, ајде још једно питање.
Једна од 14 прича зове се ''Стрељање''. Које стрељање Јанко описује?
У једној причи Јанко описује Битку за Бању Ковиљачу, почетком септембра 1941. Четници су је ослободили 6. септембра. Заробљеници су саслушани и неки су изведени пред суд. Стрељани су тројица усташа, један белогардејац и за двојицу се не сећам.
Одговори

(13-09-2017, 01:50 PM)Ултрадесничар Пише:  Хвала Бенито.
Ретки су били Британци који су "сетили" савезништва и ђенерала Михаиловића када је он био пред комунистичким "Хашким трибуналом" и тражили од нове британске владе да учини и спречи "судско убиство" у Београду. Један од њих је познати енглески писац ( и који се чак бори на страни комубиста у Шпанском грађанском рату) а друга је позната ирска песникиња. Верујем да је било још Британаца који су били против "стаљинистичког процеса" у Београду па у одговору може да и дода нека имена.
Ребека Вест и Џорџ Орвел?
Одговори

Да, да... Пинтер је бранио Србе у новије време... Најбољи британски драмски писац.
Одговори

(13-09-2017, 05:36 PM)Вукашин Петковић Пише:  
(13-09-2017, 01:50 PM)Ултрадесничар Пише:  Хвала Бенито.
Ретки су били Британци који су "сетили" савезништва и ђенерала Михаиловића када је он био пред комунистичким "Хашким трибуналом" и тражили од нове британске владе да учини и спречи "судско убиство" у Београду. Један од њих је познати енглески писац ( и који се чак бори на страни комубиста у Шпанском грађанском рату) а друга је позната ирска песникиња. Верујем да је било још Британаца који су били против "стаљинистичког процеса" у Београду па у одговору може да и дода нека имена.
Ребека Вест и Џорџ Орвел?

Да и ја потврдим Smile Вукашине ти си на реду да поставиш питање.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним