Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Зна ли неко одговор на поручниково питање или да нам човек каже одговор па да постави следеће?
Одговори

Ваљда у Пећи.

Тражио сам сад по неким мојим забиљешкама, ал нема гдје се замонашио, само гдје је био игуман итд.
Одговори

(27-11-2017, 07:40 PM)Романија Пише:  Ваљда у Пећи.

Тражио сам сад по неким мојим забиљешкама, ал нема гдје се замонашио, само гдје је био игуман итд.

Бенито поставља трик питања. Мени је Пећ била прва опција, али ако се узме где је рођен и број манастира у тој околини, могуће да се замонашио негде у свом крају око Цетиња. Зато нисам ни дао одговор да не млатим без везе.
Одговори

Није трик питање. Арсеније Чарнојевић замонашио се у манастиру Успења Пресвете Богородице у кањону реке Таре, познатији под именом Довоља, у епархији милешевској.

Друго:
Где се замонашио патријарх и митрополит Георгије Бранковић ?
Одговори

(27-11-2017, 08:29 PM)Бенито Пише:  Друго:
Где се замонашио патријарх и митрополит Георгије Бранковић ?

Сремски Карловци или Ковиљ ?
Одговори

У тим мојим биљешкама пише Ковиљ 1882.
Одговори

Ковиљ, ајде даље!
Одговори

Па ајде треће.
Одговори

У манастиру Раковица сахрањена су двојица српских патријараха: Димитрије и Павле. Али, у том манастиру замонашен је великан српске цркве, несуђени патријарх.
Ко је он?
Одговори

Отац Тадеј?
Одговори

Не. У ствари, не знам, али нисам мислио на њега.
Ова особа на коју мислим је , у једном тренутку, практично био незванични патријарх српске цркве.
ПС занимљиво је да су се сви историчари који су се бавили тим периодом, о њега страховито огрешили не помињући га , готово, уопште. Што је потпуно неоправдано, јер су његову улогу морали да сагледају.
Одговори

Митрополит Јосиф.
Одговори

(27-11-2017, 10:50 PM)Вукашин Петковић Пише:  Митрополит Јосиф.

Тачно.

(27-11-2017, 10:43 PM)Бенито Пише:  Не. У ствари, не знам, али нисам мислио на њега.
Ова особа на коју мислим је , у једном тренутку, практично био незванични патријарх српске цркве.
ПС занимљиво је да су се сви историчари који су се бавили тим периодом, о њега страховито огрешили не помињући га , готово, уопште. Што је потпуно неоправдано, јер су његову улогу морали да сагледају.

Скоро је рађена изложба у ИАУ посвећена митрополиту Јосифу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је , Вуле.
Митрополит скопски Јосиф Цвијовић, главни у Синоду у периоду док патријарх Дожић није био у могућности да управља српском црквом, 1941-1947. године. Митрополит је управљао српском црквом у једном од најгорих периода у историји Срба. Његов извештај који је поднео за тај период пред Синодом и патријархом Дожићем, један је од најбитнијих извора за сагледавање величине страдања Срба у Другом светском рату. Осим тога, био је први сарадник Томе Максимовића, председника комесаријата за избеглице. Али, гле чуда, он , по овим данашњим историчарима није један од најзаслужнијих Срба за спасавање Срба из НДХ-А и бугарске и италијанске окупационе зоне ( Косово и Метохија). Исто важи и за Милослава Самарџића који га, готово, и не помиње у својој Дража и општа историја четничког покрета.
Митрополит Јосиф, каснији страдалник и под комунистима, сахрањен је у манастиру Ваведење на Сењаку, чији је један од ктитора.
ПС Перуне, нек те је срамота, он је био твој Ера.Љутко
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 61 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним