Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(29-11-2017, 06:30 PM)Бенито Пише:  Браво, нисам на то обратио пажњу. Или сам заборавио.
Друго питање из триптиха:
Ово место знамо по изузетној поеми српског песника Скендера Куленовића- Стојанка мајка Кнежопољка и по масакру над њена три сина.
Али,
Кнешпоље испод Козаре је родно место највећег јунака кога је страдални и миленијумски Београд икад видео у историји великог броја јунака и небројених јуначких дела.
Ко је тај изузетни јунак који је рођен у Кнешпољу подно Козаре?

Ђакон Авакум.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(29-11-2017, 07:47 PM)Бенито Пише:  Одакле је ово?

Matvejević, Predrag, Goranov odlazak u partizane, in: Život i djelo Ivana Gorana Kovačića, ed. Anđelko Novaković (1989), Zagreb: Globus, page 134
Одговори

Уф, Матвејевић. Е, то ти је иста екипа која је гурала ту причу да је тај емигрант заклао др Симу Милошевића и Ивана Горана Ковачића.

(29-11-2017, 07:48 PM)Перун Пише:  
(29-11-2017, 06:30 PM)Бенито Пише:  Браво, нисам на то обратио пажњу. Или сам заборавио.
Друго питање из триптиха:
Ово место знамо по изузетној поеми српског песника Скендера Куленовића- Стојанка мајка Кнежопољка и по масакру над њена три сина.
Али,
Кнешпоље испод Козаре је родно место највећег јунака кога је страдални и миленијумски Београд икад видео у историји великог броја јунака и небројених јуначких дела.
Ко је тај изузетни јунак који је рођен у Кнешпољу подно Козаре?

Ђакон Авакум.
Тако је, Еро.
Одговори

(29-11-2017, 07:10 PM)Бенито Пише:  Нисам знао да су мењали. Шта су мењали? Убацили четнике да направе једнакост са усташама из Стојанке м. К. ?
Поема ''Јама'' је драстично скраћена, с образложењем да је текст избледео, а у ономе што је објављено има преко 100 измена.
Међутим, Иван Горан Ковачић је преписао поему у још 4 примерка, тј. постоји 5 оригинала.
Одговори

Перуне, постави питање.
Одговори

Који познати политичар је једно време боравио у вили академског сликара Михаила Миловановића у близини Ужица?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(29-11-2017, 09:30 PM)Перун Пише:  Који познати политичар је једно време боравио у вили академског сликара Михаила Миловановића у близини Ужица?

Милан Стојадиновић.

п.с. Поручниче ајде неко питање, али да буде доброооо.Нешто као оно синоћ. Smile
Одговори

Тако је!

Ком архитекти су комунистичке власти срушиле највише пројектованих објеката и споменика? Ако неко зна број нека напише.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Момиру Коруновићу.

(29-11-2017, 09:54 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(29-11-2017, 09:30 PM)Перун Пише:  Који познати политичар је једно време боравио у вили академског сликара Михаила Миловановића у близини Ужица?

Милан Стојадиновић.

п.с. Поручниче ајде неко питање, али да буде доброооо.Нешто као оно синоћ. Smile

Треће о " родним пољима":
Рођен је у Осичком пољу. Србин, чудотворац још за живота. Због угледа и престижа много је требао и Бугарима, па су му направили и посветили манастир и тамо преместили његове свете мошти. У исто време, много су га ценили Немањићи , па се његов лик налази у доста манастира из периода Немањића.
Ко је овај српски великан?
Одговори

По једном извору 13. Требало би да је он, нисам сигуран. Ево неких његових радова који су уништени:

https://m.facebook.com/permalink.php?sto...9454407298

Свети Гаврил?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Момир Коруновић је највећи српски архитекта 20 века. Постављао сам неколико питања у вези њега у квизу.
Иначе, тачан ти је одговор.
Трећи српски светитељ рођен у пољу је Свети Гаврил Лесновски.
Ај даље.
Одговори

Која је прва фабрика у Србији у којој је, за погон машина, коришћена електрична енергија добијена из ХЕ? Ко је био њен власник? Ко је највише опустошио фабрику током ДСР?

Право за Поручника.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

ХЕ Ужице, фабрика оружја Ужице, акционарско друштво, највише је унаказили и покрали комунисти у октобру и новембру 41.
Одговори

Није то баш тако. Наставите па ћу сутра детаљно одговорити.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним