Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Зашто данас има највише Срба који славе Светог Николу?
Одговори

Јер је на зиму Кез Не знам зашто баш св.Никола, али лако је закључити што је нашим прецима већина слава била зими.
Одговори

(19-12-2017, 12:33 PM)Бенито Пише:  Зашто данас има највише Срба који славе Светог Николу?

Не знам колико је то тачно али причали су ми да је највише Срба прихватило Хришћанство уочи Светог Николе. Примајући нову веру узимали су свеца као заштитника куће и породице и славили су одређену славу.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ајде мало да укључимо и мождане вијуге. Не може на овом квизу да се одговара флоскулама.
Одговорите на два питања и бићете близу одговора:
1. Шта се догодило на данашњи дан, а у вези је Светог Николе?
2. Чији заштитник је Свети Никола?
Одговори

Дјеце, путника и морепловаца.
Одговори

Тако је, а зашто овај датум? Шта се обележава?
Одговори

1. Вјероватно нешто у Византији, па смо од њих преузели поштовање према св.Николи.
Одговори

Слави се пренос моштију Светог Николе из Ликије у Бари, 1096. године. Иначе, тада је Бари био православан.
Шта мислиш куда је та литија прошла?
Одговори

аха, па вјероватно кроз.Немањине земље па је народ прихватио култ
Одговори

Зар није пренос моштију Св. Николе 22.маја.?

Св. Никола је вратио вид Св. Стефану Дечанском

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(19-12-2017, 02:38 PM)Романија Пише:  аха, па вјероватно кроз.Немањине земље па је народ прихватио култ

То је век пре Немање.Љутко
Јесте кроз земље Немањића, али које су то земље?

(19-12-2017, 02:38 PM)смедерево Пише:  Зар није пренос моштију Св. Николе 22.маја.?

Св. Никола је вратио вид Св. Стефану Дечанском

Па, у прво време се више славило у пролеће. Ово око зиме је разлог што се више слави зими.
Одговори

А знам и више случајева где су два брата, један слави зими а други лети.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Ајде, поентирајте, стигли смо до суштине.
Куда је прошла литија са моштима?
Одговори

А не знам стварно на шта тачно циљаш, можда у неком мјесту подигнута црква или тао нешто.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 56 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним