Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(21-12-2017, 11:48 AM)Бенито Пише:  Да, Дубровник је тачан одговор. Ту судбоносно катастрофалну одлуку донели су када су Наполеонове трупе улазиле у град и завршиле са вишевековном историјом Дубровачке републике. До почетка 20 века број аутохтоних дубровачких породица постао је симболичан. Зато данас кад видимо Франу Ласића, као да смо видели неку ретку зверку.
Ајде ЈВуО, поведи Жикинац. Хармоника

Видиш поручниче тек сад сам се сетио да сам код Ћоровића прочитао податак да је 1926. године у Дубровнику било само осам старих фамилија.

Ајд једно индиректно везано за Дубровник.

За ког нашег средњевековног владара се везивала прича или стварао мит да је имао рођену сестру која је била толико ружна,да се тако изразим,да су је због тих деформитета на лицу послали у Дубровник да живи и слали јој апанажу? Да ли зна неко? Smile
Одговори

Цар Душан.
Одговори

(21-12-2017, 11:48 AM)Бенито Пише:  Да, Дубровник је тачан одговор. Ту судбоносно катастрофалну одлуку донели су када су Наполеонове трупе улазиле у град и завршиле са вишевековном историјом Дубровачке републике. До почетка 20 века број аутохтоних дубровачких породица постао је симболичан. Зато данас кад видимо Франу Ласића, као да смо видели неку ретку зверку.
Ајде ЈВуО, поведи Жикинац. Хармоника
Знао сам то, тј. мислио сам да је нобавеза важила за ''госпаре'', а не за све грађане, како си навео?
Одговори

Написао сам " најугледнији" и слично, јер нисам могао отворено госпари.

(21-12-2017, 05:59 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Цар Душан.

На твоја питања се најтеже одговара, изгледа.
Ајде још једно или Милослав, ако хоће, дугује од Темишвара.
Одговори

У питању је познати српски сликар, римокатолик, необичног презимена. Једно време био је и учитељ будућем краљу. Током Великог рата прогањан од стране АУ власти. Преминуо је за време ДСР. Ко је он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Спиридон Шпиро Боцарић?
Одговори

Не, овај је био учитељ краља Александра.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да није Емануел Муановић?
Одговори

(21-12-2017, 09:06 PM)Бенито Пише:  Да није Емануел Муановић?

Не. Представљао је Србију заједно са Пајом Јовановићем на изложби у аризу почетком 20-ог века. Пробај још једном.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Марко Мурат?
Одговори

(21-12-2017, 09:25 PM)Бенито Пише:  Марко Мурат?

Да. Нисам хтео да помињем ,,Долазак цара Душана у Дубровник", било би превише лако.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(21-12-2017, 07:32 PM)Бенито Пише:  
(21-12-2017, 05:59 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Цар Душан.

На твоја питања се најтеже одговара, изгледа.

Није редак случај да наши историчари избегавају нека питања и остављају их недореченим. Пишући националну историју деси се и да прескоче поједина поглавља из неког разлога. Нисам хтео да продубљујем питање које сам поставио а које би можда ишло у правцу сестрића цара Душана односно сина његове сестре.А то би могао да буде и сам Лазар Хребељановић,по некима. Smile Да је дат на одгајање Прибцу Хребељановићу а опет није да нема логике неке просте ако имамо у виду да одједанпут ставилац постаје кнез и лагано почиње да заузима велике области. Smile Једна од многобројних мистерија наше историје. Због тога сам и написао "везивала прича или стварао мит".
Одговори

Био је официр, лекар, ратни заробљеник, активни члан Соколског друштва и учесник ратова 1912-1915. Најпознатији је по томе што је оженио ћерку једног од најпознатијих официра КС. Ко уе он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Богдан Анђелковић?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 37 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним