Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Имао познатог ујака. Smile
Одговори

Радослав Веснић
Одговори

Станислав Краков.
Одговори

(12-01-2018, 11:53 PM)Бенито Пише:  Станислав Краков.
Тако је. Изволи даље...
Одговори

Ево ја ћу пошто нисам одавно.

Једно за Поручника из опште културе.

Наведите бар три случаја у којима су четници опљачкали ергелу и одвели коње који су били у власништву Немаца и њихових сарадника. Значи место где је то извршено, може и територија бригаде, и ко је то извршио.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ко је од ових наших авијатичара са Солунског фронта имао највиши чин?

(13-01-2018, 12:18 AM)Перун Пише:  Ево ја ћу пошто нисам одавно.

Једно за Поручника из опште културе.

Наведите бар три случаја у којима су четници опљачкали ергелу и одвели коње који су били у власништву Немаца и њихових сарадника. Значи место где је то извршено, може и територија бригаде, и ко је то извршио.

Јаворац, Милутин и Кондор. Најмање два од ове тројице су то урадили у ергели на Златибору.
Одговори

(13-01-2018, 12:18 AM)Бенито Пише:  Ко је од ових наших авијатичара са Солунског фронта имао највиши чин?

(13-01-2018, 12:18 AM)Перун Пише:  Ево ја ћу пошто нисам одавно.

Једно за Поручника из опште културе.

Наведите бар три случаја у којима су четници опљачкали ергелу и одвели коње који су били у власништву Немаца и њихових сарадника. Значи место где је то извршено, може и територија бригаде, и ко је то извршио.

Јаворац, Милутин и Кондор. Најмање два од ове тројице су то урадили у ергели на Златибору.

Је ли регент одговор на твоје питање?

Ајде мало више о првој двојици ако имаш података. Сетио сам се да то помиње и Душан Трбојевић у мемоарима.

Не Кондор него Коларевић, али добро. Изнећу сутра изворе које сам пронашао.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Није регент, овај је био пилот, и то звезда, што би рекао Митић, и био је потпуковник.
Одговори

Коста Милетић?
тешко, ал ајд да лупим
Одговори

Петар Мирковић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јован Југовић

Они су се међу првима школовали у Француској, колико сам успео да нешто прочитам

Михајло Петровић (пилот)
Јован Југовић
Милош Илић
Миодраг Томић
Војислав Новичић
Живојин Станковић
Одговори

(13-01-2018, 12:18 AM)Перун Пише:  Ево ја ћу пошто нисам одавно.

Једно за Поручника из опште културе.

Наведите бар три случаја у којима су четници опљачкали ергелу и одвели коње који су били у власништву Немаца и њихових сарадника. Значи место где је то извршено, може и територија бригаде, и ко је то извршио.

Цитирам Кондорев дневник из 13. јула 1943. године:

Цитат:Драги Пиле (кап. Коларевић)... Ергелу на Златибору нападни и одузми све коње и имовину. Управник исте је комунац. Од тих коња и седала пошаљи и мени десетак за моју пратњу...

Б. Тодоровић, Последњи рапорт:

Цитат:Командант Златиборске бригаде послао ми је дивног коња. Диван трогоди алат, чистокврни Енглез, само у доста бедној кондицији. Заплењен је са још 20 коња из државне ергеле ,,Љубичево'' да би се предухитрили Немци да коње за себе користе.

Вероватно има још података у књизи Златибор у РП али и ово је сасвим довољан доказ. Мислим да Бра греши у последњој реченици када каже да су предухитрили Немце да коње узму за себе. Ти коњи су скоро две године, непосредно, били у њиховом власништву али су вероватни били чувани и храњени од стране некога из Недићеве управе.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Највиши чин у српском војном ваздухопловству у Солуну имао је потпуковник Милорад Д Веселиновић.
Не знам даљу његову судбину, ако неко нешто пронађе нека напише.

(13-01-2018, 11:12 AM)Перун Пише:  
(13-01-2018, 12:18 AM)Перун Пише:  Ево ја ћу пошто нисам одавно.

Једно за Поручника из опште културе.

Наведите бар три случаја у којима су четници опљачкали ергелу и одвели коње који су били у власништву Немаца и њихових сарадника. Значи место где је то извршено, може и територија бригаде, и ко је то извршио.

Цитирам Кондорев дневник из 13. јула 1943. године:

Цитат:Драги Пиле (кап. Коларевић)... Ергелу на Златибору нападни и одузми све коње и имовину. Управник исте је комунац. Од тих коња и седала пошаљи и мени десетак за моју пратњу...

Б. Тодоровић, Последњи рапорт:

Цитат:Командант Златиборске бригаде послао ми је дивног коња. Диван трогоди алат, чистокврни Енглез, само у доста бедној кондицији. Заплењен је са још 20 коња из државне ергеле ,,Љубичево'' да би се предухитрили Немци да коње за себе користе.

Вероватно има још података у књизи Златибор у РП али и ово је сасвим довољан доказ. Мислим да Бра греши у последњој реченици када каже да су предухитрили Немце да коње узму за себе. Ти коњи су скоро две године, непосредно, били у њиховом власништву али су вероватни били чувани и храњени од стране некога из Недићеве управе.

Јаворац је коње запленио у истој ергели септембра 41, можда до десетак. Јанковић је узео неколико коња, али још мање сигурно, у пролеће 42 када је ишао у источну Босну.
Одговори

У мом крају 1944. командант ЈВуО општине Жиче Ратко Сретовић је запленио од Црвеноармејаца неколико коња. Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Monarhist, Лука Калиманац, 3 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним