Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Буин?
Одговори

(19-01-2018, 11:33 PM)Бенито Пише:  
(19-01-2018, 11:11 PM)Перун Пише:  
(19-01-2018, 06:21 PM)Перун Пише:  Који сликар је најпознатији војни ,,карикатуриста" из времена Великог рата?

Није М.М.

Има ли кога?

Живојин Павловић Жикишон.

Он јесте познат али не знам колико је радио ратних војничких карикатура. Имаш ли тај податак?

Поменути сликар био је Миловановићев цимер и колега, такође добровољац и ратни сликар.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(19-01-2018, 11:34 PM)Романија Пише:  Буин?

Романе, постави питање.
Одговори

Није ми ово баш најјаcније нити cам cигуран у тачноcт одговора, ал да видим да ли неко зна.
Знате ли ко је Радмило Мориc?
Одговори

(19-01-2018, 11:37 PM)Перун Пише:  
(19-01-2018, 11:33 PM)Бенито Пише:  
(19-01-2018, 11:11 PM)Перун Пише:  
(19-01-2018, 06:21 PM)Перун Пише:  Који сликар је најпознатији војни ,,карикатуриста" из времена Великог рата?

Није М.М.

Има ли кога?

Живојин Павловић Жикишон.

Он јесте познат али не знам колико је радио ратних војничких карикатура. Имаш ли тај податак?

Поменути сликар био је Миловановићев цимер и колега, такође добровољац и ратни сликар.

Одговор је Стефан Милосављевић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Помоћ у вези мог питања: То је ванбрачни син једног нашег владара.

Перуне дај неке карикатуре његове ако имаш.
Одговори

Књаза Милоша?
Одговори

Док не дође Романија, ајмо на ново питање.
Зашто је Броз издао наређење за општи сукоб комуниста са " реликтима буржоазије" у Црној Гори, и зашто је од њих тражио да у том сукобу иду " до коске"? Да подсетим, да би координисано што већи успех ове акције, слао је тамо и Пијадеа и Ђиласа.
Такође, није прошло ни годину дана, а управо Броз и његова камарила су ово прогласили " грешком другова из Црне Горе" и тим догађајима чак дали име " лијева скретања"?
Дакле, шта је Броз читавом овом ујдурмом покушао и успео да уради?
Одговори

Не, тешко је па ћу одговорити. Краља Петра. О томе је говорио Д.Живојиновић у неком документарцу на БК телевизији. Каже да cе говори о 4 ванбрачне дјеце краља Петра, али је уcпјео да идентификује cамо једно, Радмила Мориcа, у Француcкој је живио ја миcлим. Не могу да нађем ништа на интернету, нити ту емиcију, па зато и ниcам cигуран да ли cам добро cхватио cве. У питању је емиcија о животу краља Петра cнимана вјероватно 90-тих. Иначе интереcантан податак cам чуо да поcле cмрти краља ниcу могли да отворе музеј о њему, јер готово да и није имао личних cтвари. па ниcу могли да cакупе довољно. Био је cличан документарац о Пашићу, говори је Милан Cт. Протић. Иcто из 90-тих.

(21-01-2018, 01:28 AM)Бенито Пише:  Док не дође Романија, ајмо на ново питање.
Зашто је Броз издао наређење за општи сукоб комуниста са " реликтима буржоазије" у Црној Гори, и зашто је од њих тражио да у том сукобу иду " до коске"? Да подсетим, да би координисано што већи успех ове акције, слао је тамо и Пијадеа и Ђиласа.
Такође, није прошло ни годину дана, а управо Броз и његова камарила су ово прогласили " грешком другова из Црне Горе" и тим догађајима чак дали име " лијева скретања"?
Дакле, шта је Броз читавом овом ујдурмом покушао и успео да уради?

Cа једне cтране, решавао cе cвојих будућих противника револуције и режима, а cа друге cтране, решавао cе cвојих будућих противника а тадашњих cабораца око влаcти. Мада ниcам знао да је то већ поcле годину дана оcуђено као cкретање, миcлио cам да је то било тек поcле рата.
Одговори

Ништа не разумем. Шта си ово написао???
Одговори

(21-01-2018, 12:35 PM)Бенито Пише:  Ништа не разумем. Шта си ово написао???

Није лако дати одговор на овакво питање. Одговори и појасни.

(20-01-2018, 03:36 PM)Романија Пише:  Помоћ у вези мог питања: То је ванбрачни син једног нашег владара.

Перуне дај неке карикатуре његове ако имаш.

Немам. Податке о њему сам прочитао у књизи ,,Академски сликар Михаило Миловановић" а нешто сам нашао и на нету.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ајде да одговорим, пошто нема Романије.
Броз је пребегао црногорским комунистима у децембру 41. године. Прво се изненадио колико их има. Друго је да је схватио да је већи проценат комуниста него у Ужицу или било где по Србији. Иако је Стаљин био против оснивања пролетерских бригада, Броз оснива прву, а након неколико месеци и другу пролетерску бригаду.
Али, видео је да су они већи стаљинисти чак и од његове демагогије. Тада је схватио да су они опасна конкуренција, да са њима може лако манипулисати демагогијом и да са таквим политичким ставовима они неће бити прихваћени ни у једној средини. Попалио их је да је дошло време за другу етапу револуције, односно уклањање симбола предратног режима. Они су то једва чекали и креће масакр познат по симболичном " пасјем гробљу". Наравно, народ се масовно приклонио четницима и креће истрага стаљиниста из Црне Горе. Брозу је одлично дошао договор усташа и Италијана и померање војних зона и убацује се на терен западне Босне. Тамо су једино и могли да опстану.
" Лијева скретања" у Црној Гори и Херцеговини имала су за последицу велико неповерење у једној конзервативној средини, слабљење народа убијањем елите, али и један скривени резултат. Броз је хтео да се ослободи што више стаљиниста, старих чланова партије из двадесетих година, јер су већина њих комунизму и пришли због старих веза између Русије и Црне Горе и њима је свака власт у Русији била богомдана и за Црну Гору. Броз је, наиме, одавно био играч и неких других служби, а не само Коминтерне. Какво је стање било у рату, оваквим манипулацијама , са сигурношћу се може рећи, да је могао потпуно да истреби стаљинисте у Црној Гори, али ипак је држао малу резерву шта ће бити после рата, па их је донекле задржао. Када га је Стаљин откачио , тек 47 и 48 године, отворила се прилика да се стаљиниста из Црне Горе сасвим ослободи. Тако је настао и Голи Оток.
Ето, Броз ниједног тренутка није губио из вида главни разлог своје владавине, а то је откачити Србе од Руса у било каквом облику.
Одговори

Сматра се да је један српски књижевник, и велики национални радник по питању уједињења Јужних Словена у заједничку државу, отрован од стране АУ власти почетком 20. века. Разлог тровања је свима добро познат...

Ко је он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Владимир Гаћиновић.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 67 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним