Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Није ли гроф Ђорђе Бранковић тражио уједињење Срба?
Одговори

Јесте, Митићу. Помињао је он то озбиљно цару Леополду Првом. Али, није то питање. Питао сам за јавни скуп.
То је Темишварски сабор, из 1790. године. Тада је Леополд Други подражавао Србе да изнесу такав захтев да би сузбијао мађарске тежње. И то су Срби и урадили. Додуше, доста опрезно и мудро, али ипак јасно. Зато је управо ту годину професор Екмечић узео као почетну у дугом процесу уједињења, које се догодило 1918. године, без обзира, што га данас замагљују, са правом или не, што је уз српско стигло и уједињење и са другима.
На том Сабору је и Стефан Стратимировић изабран за митрополита, што ће бити наредних 46 година.
Митићу, ајде даље.
Одговори

За време анексије Босне и Херцеговине 1908. године, био је организатор и предводник патриотских зборова против анексије. Описао је тренутак када се, наоружан добошем и заставом, нашао са сарадницима испред споменика кнезу Михаилу.

Попео се на постоље споменика и изговорио: "Браћо, Отаџбина је у опасности зберимо се, здружимо се, загрлимо се и заједнички умримо за Отаџбину!"

У питању је један књижевник. О коме је реч?
Одговори

Бранислав Нушић
Одговори

Тако је, Нушић је у питању. Свака част

Тада га је народ ставио на коња и он је повео људе кроз Београд

Може даље
Одговори

Ако сам ја на реду, питао би једно питање за које чини ми се не постоји баш јасан или потпуно тачан одговор.

Да ли су Срби икада у рату побједили неки римо-католички народ или државу?
Одговори

(16-02-2018, 12:48 PM)Брада Пише:  Ако сам ја на реду, питао би једно питање за које чини ми се не постоји баш јасан или потпуно тачан одговор.

Да ли су Срби икада у рату побједили неки римо-католички народ или државу?
Краљ Твртко је побеђивао Млечане.
Одговори

Па, ваљда, су победили Аустроугарску. Шта је са вама људи???? Да су били алави и безобразни, могли су и у Беч да уђу. Западњаци им ништа не би замерили, јер и они тако схватају победу.
И Дража је победио НДХ-у , бар, тако ја то видим. Убили су на стотине хиљада Срба, многе и иселили и покатоличили, али је план био још амбициознији. Да није било четника, било би још горе. Дражин успех би био немерљиво већи да није било комуниста.
Одговори

(16-02-2018, 01:39 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(16-02-2018, 12:48 PM)Брада Пише:  Да ли су Срби икада у рату побједили неки римо-католички народ или државу?
Краљ Твртко је побеђивао Млечане.
Било је и одбране од Мађара у вријеме Немањића, чини ми се за Цара Душана.


(16-02-2018, 01:45 PM)Бенито Пише:  Па, ваљда, су победили Аустроугарску. Шта је са вама људи???? Да су били алави и безобразни, могли су и у Беч да уђу. Западњаци им ништа не би замерили, јер и они тако схватају победу.
Мислим да је исправније рећи да смо били на побједничкој страни, са нама су исто биле неке католичке земље а они једина међу централним силама.

(16-02-2018, 01:45 PM)Бенито Пише:  И Дража је победио НДХ.
Не би реко, нажалост.
Браво за Милосава, што се мене тиче он је на реду.
Одговори

Није Аустроугарска била обична земља са претежно римокатоличким становништвом, него је била заштитница римокатолицизма , и то преко две круне , оне у Бечу и оне у Будимпешти.
Под број два, није српска војска само била на страни победница, него је добила рат , пробијањем Јужног фронта, нама познатијег као Солунски. Дакле, и Италија и Грчка и Румунија, су биле на страни сила победница, али они нису добили рат. Нису рат добили ни Французи, ни Енглези. А ми , односно наши преци, на челу са регентом и ђенералштабом су успели немогуће и ослободили своју земљу.
А Милослав и треба да постави питање. Одавно није.
Одговори

Ајде оно да закукуљим као ви: Жену су му убили у атентату, син му се убио сам, нећака су му убили у атемтату, а све ово има везе са Србима. Који страни владар је у питању?
Одговори

Цар Франц Јозеф.
Ајде нешто мало теже.
Одговори

Да, тачно.
Година 1914, колико митраљеза имају Србија, Русија, Немачка? Цифре се лако памте, јер су сличне...
Одговори

1000
10000
30000
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 68 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним