Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Црвени крст.
Одговори

(16-02-2018, 10:55 PM)Бенито Пише:  А реци ти мени једну ствар:
Хитлер је волео те историјске реминисценције, па је Французе натерао да потпишу капитулацију у оном истом возу у коме је царска Немачка потписала примирје 1918. године.
Да ли је Хитлер то променио и у југословенском , тј српском случају, и ако јесте, где и како?

Ово сам остао дужан, па да одговорим.
Ради се о дворцу Белведере у Бечу, где су свечано, министар иностраних дела Александар Цинцар Марковић и председник владе КЈ Драгиша Цветковић, потписали приступање Тројном пакту.
Последњи важан Хабзбург који је живео у том дворцу и из њега чекао своје престолонаслеђе , био је Франц Фердинанд, који је убијен у Сарајеву, на Видовдан 1914. године.
Чисто да се зна како је Хитлер схватао наше " мирно састајање", док годинама , а сад већ и деценијама слушамо како су наши преци погрешили, а ми смо, после пола века титоизма, напрасно постали паметни, па би ми ово и ми би оно.
Одговори

(17-02-2018, 06:18 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(17-02-2018, 02:34 PM)Перун Пише:  
(16-02-2018, 11:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам, једино ако зграда у којој је била чехословачка амбасада није била нешто битна кад су ушли 1915. године?
Хајде нешто важније: Где је био Дража јануара 1946. године? И зашто је то битно.

То је познато, писали сте о томе већ. Ако се не варам Загорка Васић Вам је дала корисне податке.
Не само она...
Дража је ту био у јануару и део фебруара, због везе са иностранством, курири су ишли преко Београда. Има и она преписка са Живком Топаловићем.
А комнуисти кажу да је одмах после преласка Дрине, морао да се врати, негде дал беше у октобру 1945, да не тражим сад. И да се крио у неком димњаку у Рудом... Они су као све знали, само су чекали моменат.
Није у питању само Калабић, већ ово им руши цели концепт.
Још једно питање: У ком селу се Дража последњи пут шетао слободан?

Ово је остало.

Такође, Романијино за логор.

Да није Ниш?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(18-02-2018, 01:03 AM)Романија Пише:  Црвени крст.

Одговорио је Романија. Једино Милослав је остао дужан.


Ајде да почнем.нови трилинг:
Не могу да се сетим да ли је било ово питање, да не читам сад све. Познато је колико је 29. мај био кобан датум за Обреновиће. Али, ретко ко се сети да је на тај датум, осим два владара, тог дана настрадао још један човек који је био неформални , да не кажем тајни члан те династије. Он је то био јер је династији Обреновића учинио једну велику услугу.
Ко је он и које године је настрадао?
Одговори

Село Оскоруше на планини Варди, код Рудог, ту је Дража последњи пут био слободан. Били смо летос, снимили смо. Није био у земуници, већ у некој од кућа, тамо су сви били четници.
Одговори

(18-02-2018, 12:17 PM)Бенито Пише:  
(18-02-2018, 01:03 AM)Романија Пише:  Црвени крст.

Одговорио је Романија. Једино Милослав је остао дужан.


Ајде да почнем.нови трилинг:
Не могу да се сетим да ли је било ово питање, да не читам сад све. Познато је колико је 29. мај био кобан датум за Обреновиће. Али, ретко ко се сети да је на тај датум, осим два владара, тог дана настрадао још један човек који је био неформални , да не кажем тајни члан те династије. Он је то био јер је династији Обреновића учинио једну велику услугу.
Ко је он и које године је настрадао?

Сад ћу да лупим. Можда Миливоје Блазнавац?
Одговори

Ниси лупио, али није тачан одговор. Ајде рећи ћу и годину, погинуо је 1850. године.
Одговори

Да није неки брат књаза Милоша?
Одговори

Није ни у каквом крвном сродству, али му је учинио једну услугу коју му ни рођена браћа не би учинили.
Одговори

Нићифор Нинковић

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Браво, Граде, АЛИ НИЈЕ НИ ОН.
Овај му је учинио више и од Нинковића. И више од било кога другог.
Одговори

Лазар Зубан.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ма, све су то битни људи за Милоша.
Али, очигледно не видите који му је човек учинио највећу услугу. Спрам њега, сви су други неважни.

Ајде да вас не мучим више.
Новица Милетић, житељ села Опарића, у Левчу, је 29. маја 1850. године упао са све коњем у реку. По једној верзији мост је пукао, а по другој се одронила обала. Углавном, није се удавио. Повукао га је вир и набацио на воденицу , где је доживео стравичну смрт.
Е, сад , ко је тај???
То је, заправо, Никола Новаковић, убица Карађорђа. Њега је, крајем 1817. године, књаз Милош доселио у Опарић. Купио му је кућу, и нешто имања, и променио му идентитет. Никола, тј Новица се и оженио и добио три сина. Нико од сељака из Опарића до краја његовог живота нису знали шта је он урадио.
Неколико година после смрти, дошао је књаз у Опарић. Тада су мештани сазнали о коме се заправо ради. Хтели су прво да га ископају из свог гробља, али пошто су упозорени да је то грех, избрисали су му име са споменика. Тако то стоји и данас.
Одговори

Одлично, нешто ново да сазнамо. А које му је било право име: Никола или Новица? Увек је био познати као Никола Новаковић
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 41 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним