Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(30-04-2018, 09:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  На знам какве последице, али ево још једног занимљивог питања.
Али будите фер па не гледајте на Википедију, јер је реч баш о Википедији. Наиме, на њој је под категоријом историјски часописи уписан само један часопис са Балкана. Који?

Можда, Погледи.
Одговори

(01-05-2018, 05:54 PM)luka.luke Пише:  
(30-04-2018, 09:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  На знам какве последице, али ево још једног занимљивог питања.
Али будите фер па не гледајте на Википедију, јер је реч баш о Википедији. Наиме, на њој је под категоријом историјски часописи уписан само један часопис са Балкана. Који?

Можда, Погледи.
Јесте!
Одговори

На линку је фотографија жељезничке станице Пале из времена Аустроугарске.
http://www.palelive.com/wp-content/uploa...rijeme.jpg

Која војска и под чијом командом је 1914 спалила ову станицу?
Одговори

(30-04-2018, 07:33 PM)Ултрадесничар Пише:  
(30-04-2018, 06:46 PM)Бенито Пише:  Не.

Ајде, Ултра , постави питање, пошто си био упоран, иако ниси дао тачан одговор.
Одговор је Колашин. Наиме, новинари су се заинтересовали зашто један Србин има улицу на другом континенту, а нема у свом родном граду. Ради се о голману Миловану Јакшићу, који има улицу у Монтевидеу, а нема у родном Колашину. Истраживајући овај случај схватили су да су сви инфраструктурни топоними у Колашину названи по титоистима или по њиховом делу и да је то и дан-данас тако. Данашњи Колашинци су изузетно поносни на овакву ситуацију.

Знао сам да је Црна Гора. Бивша "Српска Српата".

Какве последице је оставила Велика светска економска криза ( 1929-1933) на Краљевину Југославију ?

(01-05-2018, 11:21 AM)Mitic Пише:  У области рачунарства је још крајем 19. века објавио у САД конструкцију "аналогног рачунара" (хидроинтегратора) за решавање диференцијалних једначина, за шта су му одали признање светски научници (Камке, Прајс, Морен). Руска, пољска и америчка наука одале су му признање као предсказатељу једне нове савремене науке "кибернетике"

Његови системи "шифровања" били су у употреби у војсци и дипломатији. Проналазак "даљинар" откупљен је и реализован за потребе Војнотехничког завода у Крагујевцу и Русији. Конструисао је и један тип "зупчастог преносника" који је био претеча аутоматских мењача на аутомобилима.

Бавио се криптографијом, његови шифарски системи су дуго година коришћени у војсци, све до Другог светског рата. Године 1941. он је поново позван у рат као резервни официр, Немци су га заробили али су га после неког времена пустили због болести.

О ком нашем научнику и математичару је реч?

(01-05-2018, 08:10 PM)luka.luke Пише:  На линку је фотографија жељезничке станице Пале из времена Аустроугарске.
http://www.palelive.com/wp-content/uploa...rijeme.jpg

Која војска и под чијом командом је 1914 спалила ову станицу?

Док се не одговори на ова три питања, нема постављања нових.Smile
Одговори

(26-04-2018, 08:30 PM)Перун Пише:  Који четнички командант је чувао Мирослављево јеванђеље?
Није ни ово одговорено.
Одговори

Знам, али је Перун добио неколико одговора за које вели да нису тачни, а да је тачан опште изненађење!!!Ваистину!
Ваљда ћемо једног дана сазнати. А до тада, ту су три питања на која се може одговорити.
Одговори

(01-05-2018, 08:48 PM)luka.luke Пише:  
(26-04-2018, 08:30 PM)Перун Пише:  Који четнички командант је чувао Мирослављево јеванђеље?
Није ни ово одговорено.

Тачан одговор је ниједан, чували су га љотићевци односно игуман Платон Милојевић. Кондор је више пута слао своје људе у манастир мислећи да се у њему крије злато. Када је сазнао о чему се ради хтео је да то преузме али је игуман манастира Јеванђеље проследио за БГ.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(01-05-2018, 09:38 PM)Перун Пише:  Тачан одговор је ниједан, чували су га љотићевци односно игуман Платон Милојевић. Кондор је више пута слао своје људе у манастир мислећи да се у њему крије злато. Када је сазнао о чему се ради хтео је да то преузме али је игуман манастира Јеванђеље проследио за БГ.

Па што си питао онда који четнички командант ? хахахахаха Кез
Одговори

(01-05-2018, 09:40 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(01-05-2018, 09:38 PM)Перун Пише:  Тачан одговор је ниједан, чували су га љотићевци односно игуман Платон Милојевић. Кондор је више пута слао своје људе у манастир мислећи да се у њему крије злато. Када је сазнао о чему се ради хтео је да то преузме али је игуман манастира Јеванђеље проследио за БГ.

Па што си питао онда који четнички командант ? хахахахаха Кез

Може ми се. Јок

Раније је већ постављано исто питање само је одговор био другачији.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(01-05-2018, 08:10 PM)luka.luke Пише:  На линку је фотографија жељезничке станице Пале из времена Аустроугарске.
http://www.palelive.com/wp-content/uploa...rijeme.jpg

Која војска и под чијом командом је 1914 спалила ову станицу?


Можда Црногорци, тамо су они дејствовали. Под Вукотићевом командом?
Одговори

Требало би да су Црногорци или Костини четници.
Ако су Црногорци, онда је неко од двојице Мартиновића.
Одговори

(01-05-2018, 08:10 PM)luka.luke Пише:  На линку је фотографија жељезничке станице Пале из времена Аустроугарске.
http://www.palelive.com/wp-content/uploa...rijeme.jpg

Која војска и под чијом командом је 1914 спалила ову станицу?

Неки од четничких одреда из састава Ужичке војске?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Тако је Храбро Срце. Вукотићеви Црногорци

http://www.palelive.com/evo-nas-braco-paljani/

http://www.palelive.com/wp-content/uploa...ojnici.jpg
Одговори

Књига Пеђе Остојића ово објашњава до у сам детаљ, много боље од овог текста. Чак мислим да су ови подаци узети из те књиге. На жалост, није ми при руци, али сигуран сам да је и бригадир Митар Мартиновић био на Палама.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 35 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним