Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Титов Врбас ?
Одговори

(05-05-2018, 06:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  Која варош у Србији је, у модерно доба, најкраће носила своје име?
Не мислим на Краљево/Ранковићево/Краљево.

Познато је да су Плоче кратко биле Кардељево.
За Србију не знам, мада се сећам да је овај Врбас кратко време имао префикс Титов.
Одговори

Ма где кратко, трајало је то...
Ова варош је носила своје првобитно име тачно седам година.
Одговори

Ајде пукни, па где пукло. Видиш да је ударило по Чичиној Ивањици предвече, умало се не подавише.
Одговори

То је Деспотовица.
Варош је 1852. основао кнез Александар, тако што је из Бруснице спустио низ брдо, на десну обалу реке Деспотовице. Брусница је наравно остала на свом месту, само су неке нове зграде сазидане. У кнежевеом указу је писало да ће се варош звати Деспотовица, због реке.
Онда је 1859. кнез Милош донео указ да се варош зове Милановац, по његовом рано преминулом сину, кнезу Милану. Пошто је већ постојао један Милановац, такође по Милошевом сину, тај први тада добија име Доњи Милановац, а овај под Рудником Горњи Милановац.
Одговори

Ајде бре, све си нас збунио. Ми мислили да се односи на комунизам.
Одговори

(05-05-2018, 06:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  Која варош у Србији је, у модерно доба, најкраће носила своје име?
Не мислим на Краљево/Ранковићево/Краљево.

Да није Зрењанин, био је Петровград од 1935. или 1936. до 1941. или 1942. ?
Одговори

Ако је веровати Википедији, није:
''Од 1935. године град се назива Петровград, а од 1946. године Зрењанин, по народном хероју Жарку Зрењанину Учи.''
Одговори

(06-05-2018, 10:02 PM)Милослав Самарџић Пише:  Ако је веровати Википедији, није:
''Од 1935. године град се назива Петровград, а од 1946. године Зрењанин, по народном хероју Жарку Зрењанину Учи.''

Немци су вратили име Бечкерек по окупацији Краљевине Југославије,на жалост не знам да ли су то урадили 1941. или 1942. године. И то је трајало до те 46' коју помиње википедија.
Одговори

Признали су комнуисти немачку пормену?
То под окупацијом не би требало да се рачуна, мењали су они свашта.
Одговори

Једно питање за размишљање:
Који је највећи државни пројекат који су Срби остварили од Карађорђа до данас у оквиру свих државних система које су имали?
ПС питање се не односи на ратове, скупштине и уставе
Одговори

Ослобођење од Турака после скоро 500 година ( 1804-1813)

Република Српска ( 1992-1995).
Одговори

Па, написах да нису ратови у питању.
Нешто у вези самог унутрашњег уређења, националног утемељења у српски државни апарат.
Одговори

(07-05-2018, 09:46 PM)Бенито Пише:  Па, написах да нису ратови у питању.
Нешто у вези самог унутрашњег уређења, националног утемељења у српски државни апарат.

Знам. Ослобођење од Турака није се водили само ратом него и дипломатијом, уз помоћ Русије, народ је васпитаван на епским народним песмама у којим се српски јунаци боре за слободу од Турака...

Република Српска. Срби у БиХ су створили своју државу ратом али биле су тешке и допломатске борбе против најјаче силе света а савезник Јељцин и Жириновски. Подршку ВРС 1995. дао патријарх српски Павле а брачни пар Милошевић-Марковић је увео санкције РС да би СРЈ могла да се такмичи у спорту.
Да Путин није дошао на власт ко зна да ли би после неког "Дејтона 2" постојала РС.
У РС није био грб СР Србије већ је био Грб Немањића који је притиском ОХР-а промењен а такође химна "Боже правде" ( 1992-2008).
Референдумом су одбранили свој државни празник 9. јануар ( "Стевандан" ) без икакве подршке А. Вучића.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним