Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(15-05-2018, 08:39 PM)Перун Пише:  Ево једно за тебе и Самарџића а, наравно, могу и остали да покушају.

Одакле потиче једна од ,,најхрабријих” реченица из времена комунистичке владавине:

,,Није шала пос*ати маршала...” ?

Ако неко зна нека опише у кратким цртама пошто се спрема један детаљнији текст о томе.

Биће детаљан текст о овом догађају кад за то дође време. До тада будите стрпљиви. Јок

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Рођен је у селу Губеревцу у срезу драгачевском у време кнеза Михаила. Ступио је у војску као редов, а догурао је до чина пуковника. У Првом балканском рату командовао је пешадијским пуком и први избио на Јадранско море и заузео Љеш. Он је?
Одговори

(16-05-2018, 09:19 PM)Вукашин Петковић Пише:  Рођен је у селу Губеревцу у срезу драгачевском у време кнеза Михаила. Ступио је у војску као редов, а догурао је до чина пуковника. У Првом балканском рату командовао је пешадијским пуком и први избио на Јадранско море и заузео Љеш. Он је?

Да није пуковник Плазина?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Милован Плазина, тада потпуковник и командант Летећег одреда Дринско-албанског пука Треће армије Српске војске.
Одговори

Јесте Милован Плазина, може даље...
Перун или Бенито, нека поставе следеће питање.
Одговори

Само мала исправка, село се зове Губеревци, општина горачићка, срез драгачевски.
Одговори

Заслужио сам поставити питање кад сам предухитрио Поручника у његовој области. Па каже:

Ратни песник опевао је смрт свог храброг команданта следећим стиховима:

Маче војску (име официра)
По пушчану цику и пламену
По крваву Мачкову камену.
Кршне момке, кршне Ужичане,
Бор до бора са високих гора
Жива леса заклони небеса,
Олуј хучни све пред собом смрви:
У ужасу и рођеној крви
Избодена гледаху телеса
Страшну ниску у помамну вриску.
И кад бура захухтала стаде
И чете се дочепаше врха,
Упорни се непријатељ скрха,
Онда силни (име официра) паде
Увек први, вас у чистој крви.

Лако је погодити ком официру и команданту пука је посвећена песма. Исти дан, заједно са својим командантом, гину и сва четири команданта батаљона тога пука.

Ко су команданти пука и батаљона? Ко је опевао песму у част команданта?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Командант пука је Душан Пурић, песму сачинио Милисав Јелић.
Одговори

(18-05-2018, 08:13 PM)Вукашин Петковић Пише:  Командант пука је Душан Пурић, песму сачинио Милисав Јелић.

Тако је. Знаш ли бар једног команданта пука који је тада погинуо?

Који познати политичар је тада рањен?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Команданте батаљона, на моју срамоту Blush нажалост не знам. У штабу код команданта Пурића, био је и Живко Топаловић, рањен је на Мачковом камену, претпостављам да си на њега мислио.
Одговори

(18-05-2018, 08:31 PM)Вукашин Петковић Пише:  Команданте батаљона, на моју срамоту Blush нажалост не знам. У штабу код команданта Пурића, био је и Живко Топаловић, рањен је на Мачковом камену, претпостављам да си на њега мислио.

Није било лако питање, свака част и за овај одговор. И Живка си погодио.

Команданти батаљона, мајори:

- Данило Ђерић
- Алекса Јанковић
- Јован Сретеновић
- Ђоко Божиновић

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Мени се чини да је било питање, немој да се љутиш. Али, без обзира, увек се вреди подсетити.
Одговори

Нема шта да се љутим. За Живка је вероватно било, то сам успутно онако поставио уз ово претходно.

Ево још једно од мене, право за тебе:

Вероватно један од најпознатијих инжењерских официра учесника ратова 1912-1918. Поред тога што је након ратова био професор на факултету, био је један од најзаслужнијих за развој саобраћаја у КС/КСХС/КЈ. Радно искуство је стицао радећи у Русији на великим пројектима.

Ко је овај великан?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Један институт носи његово име.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним