Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Након завршетка школовања у Бечу ступа у војску КС као санитетски официр. У служби постепено напредује од лекара па до највише позиције ,начелника Санитетског одељења, коју је обављао од времена Балканских ратова па до своје смрти.

Ко је он?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Др Сима Карановић.
Одговори

Јесте.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ево на годишњицу Олује једно прикладно питање.
Хрватски књижевни критичари, професори језика и писци су почетком овога века одлучили да изаберу десет најутицајнијих и најважнијих хрватских писаца у 20 веку.
Од првих десет већина су или пореклом Срби или су се , чак, читав живот само тако и изјашњавали.
Резултати овог гласања су изненадили само другосрбијанске српске интелектуалце, јер Мирослав Крлежа није био на првом месту.
Како се зове писац који је у овој анкети заузео прво место и како се зове његово најпознатије дело?
Одговори

(04-08-2018, 03:44 PM)Бенито Пише:  Ево на годишњицу Олује једно прикладно питање.
Хрватски књижевни критичари, професори језика и писци су почетком овога века одлучили да изаберу десет најутицајнијих и најважнијих хрватских писаца у 20 веку.
Од првих десет већина су или пореклом Срби или су се , чак, читав живот само тако и изјашњавали.
Резултати овог гласања су изненадили само другосрбијанске српске интелектуалце, јер Мирослав Крлежа није био на првом месту.
Како се зове писац који је у овој анкети заузео прво место и како се зове његово најпознатије дело?

Ранко Маринковић - "Киклоп".
Одговори

Браво, тако је.
Изволи....
Одговори

Ево опет из књижевности. Smile

Неколико година после ДСР,један српски писац је написао књигу тј. роман о слому југословенске војске 1941. године и у тој књизи за то, пре свих, окривио хрватске официре иако никога именом није поменуо односно правим именом. Ипак један Брозов генерал-мајор се препознао у тој књизи и писца тужио суду. Ко је тај писац, која је књига у питању и ко је тај који се у књизи препознао и поднео тужбу?
Одговори

Да није тај писац Стеван Јаковљевић?
Одговори

(04-08-2018, 11:23 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да није тај писац Стеван Јаковљевић?

Јесте. Smile
Одговори

Онда је то роман ''Велика забуна'', једини његов роман о Другом светском рату. Али одавно сам га читао...
Одговори

(05-08-2018, 10:42 AM)Милослав Самарџић Пише:  Онда је то роман ''Велика забуна'', једини његов роман о Другом светском рату. Али одавно сам га читао...

Тачно!

А препознао се и тужбу поднео Петар Томац као бивши командант штаба Вардарске дивизије. Дезертирао је и постао пуковник у војсци НДХ а онда је 1944. прешао код комуниста и био генерал-мајор. Био је и предавач на Војној академији у Београду и постао директор Војноиздавачког института.Интересантно је да и то да је тај тип написао и књигу која се зове "Косовска битка" (1968) али је нажалост нисам прочитао па не знам какво је писаније начинио. Smile Једини податак који сам успео да нађем је да се за Косовски бој заинтересовао док је службовао у Приштини. Smile Иначе по преласку у партизане био је начелник "Обавјештајног одјела Главног штаба Хрватске". Такође, нисам успео да сазнам ништа о епилогу тужбе против Јаковљевића.

Може даље.
Одговори

Хајде да поставим питање док Милослав Самарџић не дође.
Подручје Равне Горе и њено подгорје на све четири стране у свету је познато по четницима и њиховом легендарном команданту Дражи Михаиловићу. Али, овај крај је одувек био познат по великим јунацима.
После Маричке битке 1371. године, многи српски великаши су одбили да буду вазали Турака па су се селили на север. Тако је и један српски племић напустио област Скопске Црне Горе, северно од Скопља, а јужно од Куманова, и ставио се под заштиту кнеза Лазара. Добио је на управу област Рудника. Тако је један широки појас који обухвата и Равну Гору добио назив Црна Гора. Дакле, део Рудника , Таково, па јужно све до данашњих Косјерића, који су до Другог светског рата и били средиште среза црногорског. Тај племић се женио два пута, с тим да је старијег сина довео још из старог краја. Тај његов син добио је на управу Теочин испод саме Равне Горе. И он и отац и његов ујак погинули су у Боју на Косову. Предводили су велике одреде. Овај младић је један од највећих јунака Косовског боја и актер је једног од највећих уметничких дела посвећених Косовском боју.
О ком јунаку је реч?
Одговори

Да није Павле Орловић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Павле Орловић?
А кад смо код Равне Горе, била је позната и по једној руди, која се тамо вадила. Којој?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 51 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним