Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(26-08-2018, 10:26 PM)Бенито Пише:  Стојан Новаковић?
Јесте, браво!
Одговори

(27-08-2018, 04:49 PM)Бенито Пише:  Ред би био и да Бенито постави неко питање? Smile
Ајде рецимо, не сећам се да смо помињали овог занимљивог лика, још једно о необичним Србима.
У време када се Краљевина Србија спремала за свој велики национални успон у Балканским и Првом светском рату, један човек, пореклом Србин, на сасвим другом крају света смишљао је начин како да преживи и " успе у животу". И нашао је решење.
Он је са својим ортаком основао " Биоскоп на крају света" и тако основао први биоскоп на целом континенту. Такође, снимио је и први филм на том континенту. На жалост, тај филм је изгубљен, а данас би се радило о непроцењивој културној вредности јер је снимао један народ који данас не постоји, а етнолози старост тог народа процењују на 10000 година. У својој даљој филмској каријеру наставио је да снима документарне филмове о необичним и данас изгубљеним народима.
Како се звао овај необични човек, пореклом Србин, и на који континент је први донео филм, најважнију уметност 20 века ?
Одговори

Zukor?
Одговори

(26-08-2018, 10:31 PM)Ђорђе Ивковић Пише:  
(26-08-2018, 02:23 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(26-08-2018, 12:33 PM)Ђорђе Ивковић Пише:  
(24-08-2018, 08:17 PM)Милослав Самарџић Пише:  Него једно питање за Калабића.
Према могућностима, настављамо да снимамо за филм о Калабићу. Људи га баш обожавају, барем у тим срезовима које је највише држао, Топола и Аранђеловац. Питање би било где то Калабића мрзе због наводног кабадахијског понашања, пљачки, силовања, шта су му све приписали... Дакле, које је то село, варош, ма шта, где га мрзе? Стварно нисам наишао на такво место. А нашли смо у једном слеу комплет собу где је спавао некада. Исти намештај, нетакнуто. Smile
Да га не мрзе у Друговцу?
Био је овде један члан форума из Друговца. Он нам је и помогао да расветлимо шта је било тамо. Калабић иначе није био у Друговцу - насупрот уобичајеног веровања - а ево шта се дешавало у том селу:
https://www.pogledi.rs/drugovac/

На почетку, ја сам се потписивао са "Друговац". Али, чини ми се да је податке дао беше Девић из Мале Крсне или тако нешто.
У иначе детаљном чланку недостаје једна важна ствар: Са партизанима је тог дана побегла једна група од 20-25 дечака/младића којима је то био једини ратни дан у животу. Они су нестали, и никада нису пронађени. Комунисти пишу да су се ти момци "сакрили у шуму и ми не знамо шта је даље било са њима". Међутим, после рата нити су их тражили, нити су породицама дозвољавали да их траже.
Сећам се, али нисам мислио на тебе, већ на Ивана из Друговца, а Девић је из Смедеревске Паланке.
Одговори

(27-08-2018, 06:34 PM)Прст_у_ока_латиници Пише:  Zukor?

Није он.

Одговор:
Антонио Радоњић, негде испод Анда, усред зиме , ваљда 1909. године, са Немцем Беком је размишљао шта да уради са својим животом. Позајмили су новац и отишао је у центар светског филма тог доба- у Париз. У центру светске културе провео је 10 месеци, обучио се за рад на кинопројектору који је купио уз неколико филмова и однео за Чиле. Тамо је Бек закупио салу кафане Радоњићеве тетке, где је основан " Биоскоп на крају света", први биоскоп у Јужној Америци. То Радоњићу није било довољно, него је из Париза донео и камеру. Снимио је први јужноамерички филм " Јавајска свадба". Бек је , касније, отишао у Буенос Аирес, па у Холивуд, где је био продуцент, редитељ и глумац у раној фази Холивуда. Радоњић је наставио да снима занимљиве филмове у Чилеу и околини.
Одговори

А да не знаш одакле води порекло?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Па, из Ерске. Одакле би друго био? КидањеКидање

Немој да се љутиш, али Радоњић је типично херцеговачко презиме.
Одговори

Бенито хвала на одговор и објасњење, ја сам сумљао у Јужне Америка, а сам гледао у Аргентини, у тим првим насељенике. Изабрао Зукор, зашто је рођен у Астро-Угарске, снимио филм Squaw у САД, и његова Лански Корпорација је домирала Холивуда.
Одговори

Ајде још једно:
Познато је да се потпуковник Велимир Вемић, чувени црнорукац и својеручни убица краља Александра и краљице Драге, понео , у најмању руку, неколегијално према свом пријатељу Драгутину Димитријевићу Апису на суђењу у Солуну. Међутим, он у том судском сведочењу није напоменуо да су већ више од годину дана били у озбиљној свађи. То није на суду потенцирао ни Апис.
Када, где и због чега су се жестоко сукобили Вемић и Апис?
Одговори

Мораћу полако да се искључим са квиза, јер кад ме нема питања и одговори само пљуште. Кад поставим питање, као да сам партибрејкер , нигде никог нема.
На почетку Првог светског рата, Војска Краљевине Србије имала је два инжењеријска батаљона. Један од њих био је стално уз Трећу армију, а пре свега уз Дринску дивизију првог позива. Њихов командант био је пуковник Радисав Зечевић. Ко има неке биографске податке о њему, нека допуни овај пост.
Пуковник Зечевић се затекао, у селу Кусјак, чим су прешли реку Маћу, 1916. године, у Албанији, у једној кафани где је било више официра. Ту је био и потпуковник Драгутин Димитријевић Апис са официрима из свог Штабног одељења. У једном тренутку, пристигао је и коњички потпуковник Велимир Вемић са својом пратњом. Ушао је у кафану и и обавестио Аписа да није могао да изврши поверени му задатак. Задатак је био да убије регента Александра у Скадру. Зечевић је тврдио да је Апис скочио као опарен и " замало што није дошло до оружаног обрачунавања".
Они који имају код себе податке са суђења у Солуну нека виде да ли је Зечевић сведочио на суђењу у Солуну.
Може даље, ко хоће.
Одговори

Када је Београд први пут постао део Србије и који је српски владар за то заслужан ?
Одговори

(28-08-2018, 11:15 AM)Бенито Пише:  Мораћу полако да се искључим са квиза, јер кад ме нема питања и одговори само пљуште. Кад поставим питање, као да сам партибрејкер , нигде никог нема.

То није тачно! Ако се одлучиш на такав корак,замоли Самарџића да закључа ову тему. Испали смо из форме баш зато што ниси био ту,а претходних пар питања које си поставио нисмо знали одговор. Може да те завара слика да одговарамо на нека питања,али одустаћемо и од тога, бар ја.Ево видиш,одмах након твог уписа уследило је питање које има вредност као да квиз играју неки полудебили.
Одговори

(28-08-2018, 04:53 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(28-08-2018, 11:15 AM)Бенито Пише:  Мораћу полако да се искључим са квиза, јер кад ме нема питања и одговори само пљуште. Кад поставим питање, као да сам партибрејкер , нигде никог нема.

То није тачно! Ако се одлучиш на такав корак,замоли Самарџића да закључа ову тему. Испали смо из форме баш зато што ниси био ту,а претходних пар питања које си поставио нисмо знали одговор. Може да те завара слика да одговарамо на нека питања,али одустаћемо и од тога, бар ја.Ево видиш,одмах након твог уписа уследило је питање које има вредност као да квиз играју неки полудебили.

Ти ниси полу...
Одговори

(28-08-2018, 04:53 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(28-08-2018, 11:15 AM)Бенито Пише:  Мораћу полако да се искључим са квиза, јер кад ме нема питања и одговори само пљуште. Кад поставим питање, као да сам партибрејкер , нигде никог нема.

То није тачно! Ако се одлучиш на такав корак,замоли Самарџића да закључа ову тему. Испали смо из форме баш зато што ниси био ту,а претходних пар питања које си поставио нисмо знали одговор. Може да те завара слика да одговарамо на нека питања,али одустаћемо и од тога, бар ја.Ево видиш,одмах након твог уписа уследило је питање које има вредност као да квиз играју неки полудебили.

Не постоје глупа питања, него глупи одговори.
Хвала на подршци.

(28-08-2018, 04:24 PM)Ултрадесничар Пише:  Када је Београд први пут постао део Србије и који је српски владар за то заслужан ?

Нас су учили да је то било за време краља Драгутина.
А на шта си ти мислио?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним