Погледи форум

Пуни Облик: Активности српске Династије Карађорђевић
Тренутно прегледате lite облик форума. Погледајте пуни облик са одговарајућим обликовањима.

Владимир Петровић

ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИК АЛЕКСАНДАР II ПОКРОВИТЕЉ ПРОЈЕКТА ‘АЛБУМ СЕЋАЊА НА НАШЕ ПРЕТКЕ ИЗ ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА’


Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар II објављује да је са задовољством прихватио покровитељство над пројектом ‘Албум сећања на наше претке из Првог светског рата’ који реализује Савез потомака ратника Србије 1912-1920.
„Веома сам срећан што је Савез потомака ратника Србије 1912-1920. покренуо један овакав пројекат у години када се навршава сто година од избијања рата који је у историји и људском сећању остао обележен као Велики рат, као први оружани сукоб који је понео назив Светски и који је оставио трагичне трагове широм земљиног шара! Историја нас обавезује да ово катарзично искуство не препустимо забораву, већ да се освестимо и покренемо обнову општих вредности: љубав, част, културу сећања, стваралаштво и надасве – хуманост. Историја нас позива да преузмемо личну одговорност за будућност наших потомака, а овај пројекат представља један велики корак на том путу. Као потомак Њ.В. Краља Петра I који је заједно са својим синовима и својим народом прошао сву голготу Великог рата, као потомак Њ.К.В. Регента Александра, (касније Краља Александра I) који је био врховни командант српске војске у Првом светском рату, имао сам обавезу да прихватим покровитељство над овим изузетно важним пројектом“ – истакао је Престолонаследник Александар.
Пројекат „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“ је настао са циљем да оствари промоцију, видљивост и одрживост историјског културног наслеђа српског народа као значајног дела културне баштине европских народа из периода Првог светског рата. Један од приоритетних задатака пројекта јесте и да кроз приказ релевантних писаних и материјалних историјских извора омогући грађанима да својим учешћем дају лични печат обележавању сто година од почетка Првог светског рата.
Стварање Албума сећања на наше претке из Првог светског рата пружа прилику грађанима да онлајн достављају скениране фотографије својих предака, аутобиографске списе, споменице, дневнике, ордење, разгледнице, писма војника и остали материјал из периода Првог светског рата, који је од изузетног значаја за српску и светску историју.
Завршница пројекта подразумева да 100 одабраних фотографија пристиглих по јавном позиву буду штампане и изложене на отвореном простору у местима од историјског значаја за овај период.
Портал и база материјала остварена на пројекту остаје историчарима и осталој стручној јавности на даље коришћење и употребу у истраживачке и друге сврхе, а нама и генерацијама трајну успомену на наше претке који су се часно борили за слободу.
Општи циљ:
Преношење европске вредности помирења, сећања и посвећености у контексту комеморације Првог светског рата. Очување српског идентитета и културе као дела европске и светске културне баштине. Одрживост историјског и културног наслеђа.
Специфични циљеви:
* Обележавање сто година од почетка Првог светског рата кроз промовисање историје Србије, развој позитивне међународне слике, промовисање слободарске и емотивне вредности српског друштва, идентитета и осећаја припадности у европској породици народа;
* Помирење у процесу изградње поверења и сарадње у процесу интеграције у Европску унију;
* Јачање свести о пореклу, очување и неговање српског културног идетинтета;
* Повећање заинтересованости младих за српску историју;
* Подсећање на корене и јачање веза у српској породици
* Јачање моралних вредности српског друштва;
* Повезивање и умрежавање младих у Србији са младима из дијаспоре
* Стварање јединствене интернет базе фотографија из Првог светског рата.

Владимир Петровић

Ауторски текст Престолонаследника Александра II:

Престолонаследник Александар II о стогодишњици од почетка Првог светског рата
Навршило се сто година од избијања рата који је у историји и људском сећању остао обележен као Велики рат, као први оружани сукоб који је понео назив Светски и који је оставио трагичне трагове широм земљиног шара! Победничке силе су му накнадно доделиле још један назив: Велики рат за цивилизацију!

Рат је започео нападом Аустроугарске на Србију. Србија је преживела, Аустроугарска није.

Рат неравноправних, страдање недужних, подвизи хероја и патње милиона, борба за опстанак и слободу и жеђ за доминацијом и освајањем, пратили су читав зараћени свет током дугих година од лета 1914. до пролећа 1919. године. Рат је општи назив за феномен који се састоји од глади, болести, разарања и смрти; Српски народ и Србија су добро упознали рат као стање духа и као цену која се мора платити да би се опстало и живело достојно слободних људи и заједнице којом управљају право и правда! Наши преци су платили ту велику цену, и ми ни сто година нисмо заборавили ни њихову жртву, ни пример којим су нас задужили.

Године 1914. Србијом је владао мој прадеда Краљ Петар Први. Током Првог и Другог Балканског рата ослобођени су вековног јарма наши крајеви и људи који су ту слободу сневали столећима! Ново ратно искушење нико у Србији није желео нити му је тежио, али када је час дошао, дочекан је онако како се дочекује незвани гост: храбро, одлучно и трпељиво!

Данас смо сведоци како нова времена и нови односи снага мењају сећање, мерила и односе. Стара савезништва нестају, нова настају и престају. Неке старе омразе оживљавају, неке старе страсти поново делују, неки нови интереси траже храну у старим идејама и заблудама. Ништа ново и ништа што већ није виђено. Ипак, свест о слободи, праву и правди, иако стари и древни појмови, за нас нису изгубили своју вредност. Ми нисмо измислили демократију, и нисмо је увек ни примењивали нити јој били верни и достојни ње. Али демократија јесте суштина нашег друштва и нашег бића, и још увек то јесте.

Ми смо Срби, и скупа са припадницима других народа са којима делимо отаџбину и судбину, не дочекујемо ову годишњицу као слављење рата и ратне победе, већ као дужну почаст жртвама, борцима, вољним и невољним учесницима борбе за право једне мале земље да постоји слободно међу народима. Ми славимо њихову жртву, савест и свест коју су следили. Ми славимо њихову веру и увереност. Ми славимо то што смо имали част да будемо на исправној страни у Великом рату за цивилизацију!

АЛЕКСАНДАР ДРУГИ

Памтимо Крајину!
Да се не понови "Олуја".

We remember “Krajina”!
Let “Oluja (Operation Storm)” never ever happen again.

Престолонаследник Александар Други Карађорђевић - Фејсбук

Владимир Петровић

ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИК: УЧИНИТЕ ВИДЉИВИМ ДУХ И ДЕЛО ВАШИХ СЛАВНИХ ПРЕДАКА УЧЕСНИКА ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА

Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар II позива све потомке учесника Првог светског рата да учествују у стварању Албума сећања на наше претке који су своју крв проливали и живoте дали борећи се за опстанак своје Отаџбине и свог народа у Великом рату.

Пројекат „Албум сећања на наше претке из Првог светског рата“ је настао са циљем да оствари промоцију, видљивост и одрживост историјског културног наслеђа српског народа као значајног дела културне баштине европских народа из периода Првог светског рата. Један од приоритетних задатака пројекта јесте и да кроз приказ релевантних писаних и материјалних историјских извора омогући грађанима да својим учешћем дају лични печат обележавању сто година од почетка Првог светског рата.

Стварање Албума сећања на наше претке из Првог светског рата пружа прилику грађанима да онлајн достављају скениране фотографије својих предака, аутобиографске списе, споменице, дневнике, ордење, разгледнице, писма војника и остали материјал из периода Првог светског рата, који је од изузетног значаја за српску и светску историју.

Фотографије и остала документа се могу послати преко сајта http://славним-прецима.срб/ где се и може видети сав материјал који је до сада прикупљен.

„Историја нас обавезује да катарзично искуство које Србија носи из Првог светског рата не препустимо забораву, већ да се освестимо и покренемо обнову општих вредности: љубав, част, културу сећања, стваралаштво и надасве – хуманост. Историја нас позива да преузмемо личну одговорност за будућност наших потомака. Овом приликом апелујем на све потомке наших див јунака да се заинтересују за прошлост својих предака и да у разговору са својим ближњима прикупе што више информација и докумената о својим храбрим прецима, јер је сваки документ, фотографија, споменица, дневник, орден, аутобиографски спис или разгледница непроцењиве вредности и велики доприносостварењу лепог и узвишеног обнављања наше историјске самосвести као одбране и потврде истине и правде. Тим чином ћете показати да сте важан део наше заједнице, да сте свесни значаја и утицаја историје на савремени тренутак, да сте савесни и одговорни пред изазовима свога времена, али и да сте спремни да пружите јасан и недвосмислен одговор на питање шта значи чувати и неговати сопствени идентитет. Учините видљивим дух и дело ваших славних предака. Учествујте у стварању Албума сећања на наше претке из Првог светског рата“ – истакао је Престолонаследник Александар II у свом јавном позиву.

Владимир Петровић

ФОНДАЦИЈА ПРИНЦЕЗЕ КАТАРИНЕ ДОПРЕМИЛА ХУМАНИТАРНУ ПОМОЋ У МАНАСТИР СВЕТЕ ПЕТКЕ ИЗВОРСКЕ КРАЈ ПАРАЋИНА

Фондација Принцезе Катарине донела је данас хуманитарну помоћ штићеницима манастира Света Петка у Извору поред Параћина у коме се монахиње брину о деци ометеној у развоју.
Испоруци је, поред особља Фондације Њ.К.В. Принцезе Катарине, присуствовала и г-ђа Данијела Челиковић, чланица одбора Лајфлајн Њујорк хуманитарне организације која ради под покровитељством Њ.К.В. Принцезе Катарине. Штићеницима су донели брашно, хигијенске рукавице и инвалидска колица. Драге госте су дочекали игуманија мати Гликерија, монахиње и штићеници. Манастиру је испоручен и агрегат за струју, који је купљен новцем прикупљеним на хуманитарном догађају који је у марту ове године организовала хуманитарна организација Лајфлајн Њујорк у Патерсону, Њу Џерси.
Манастир Свете Петке изворске подигнут је у 16. веку, а у њему ради и болница за бригу о деци и особама ометеним у развоју. Тренутно у њој борави око 90 штићеника. Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар II и Принцеза Катарина посетила су овај манастир више пута, и често му помажу.

Владимир Петровић

Ко данас сачињава Краљевски Дом Србије?

Краљевска породица Карађорђевић има своју Старију линију која произилази директно од Карађорђа преко његовог сина Кнеза Александра, унука Краља Петра I, праунука Краља Александра I, чукунунука Краља Петра II и чукун-чукунунука, садашњег старешине Краљевске породице, Александра II.
Старија линија такође укључује све директне потомке било ког Краља из породице Карађорђевић, што се у овом тренутку односи на директне потомке Краља Александра I и Краља Петра II. Старија линија Краљевске породице данас се грана на три стране. Грану блаженопочившег Краља Петра II која је владајућа и данас је представљају Њ.К.В. Престолонаследник Александар II, његови синови Принчеви Петар, Филип и Александар и његова супруга Принцеза Катарина.
Грану блаженопочившег Краљевића Томислава представљају његови синови Принц Никола са својом супругом Принцезом Љиљаном и кћерком Принцезом Маријом, Принчеви Ђорђе и Михајло, кћерка Принцеза Катарина (г-ђа Дезмонда де Силве) и Принцеза удова Линда. Грану блаженопочившег Краљевића Андреја представљају његови синови Принц Владимир са својом супругом Принцезом Бригитом, Принц Димитрије и кћерке Принцезе Татјана и Лавинија, као и његова Принцеза удова Ева Марија.
Старешина гране блаженопочившег Краљевића Томислава је Њ.К.В. Принц Никола. Старешина гране блаженопочившег Краљевића Андреја је Њ.К.В. Принц Владимир.
Млађа линија Краљевске породице Карађорђевић, која нема никаквих наследних права, потиче од Карађорђа, а наставља се преко његовог сина Кнеза Александра и његовог сина Кнеза Арсена и унука Кнеза Павла, до праунука Кнеза Александра. Ту линију данас представља Њ.К.В. Кнез Александар са својом супругом Кнегињом Барбаром, његови синови Кнежеви Димитрије, Михаило, Сергије, Душан, његова кћерка Јелена, као и његова сестра Кнегиња Јелисавета (г-ђа Мануел Уљоа).

Владимир Петровић

Какав је имовински статус Краљевских Дворова на Дедињу?

Имовински статус Краљевског Двора и Белог Двора у Београду (Дедиње) је следећи. Након смрти Његовог Височанства Краља Александра I и током Намесништва Њ.К.В. Кнеза Павла, др Раденка Станковића и др Иве Перовића, Окружни суд Града Београда који је био надлежан за оставинску расправу иза блаженопочившег Краља Александра I, издао је 27. октобра 1938. године решење број О.428/34, којим се одређује укупна непокретна и покретна имовина Краља Александра I, описана детаљно у горе поменутом решењу београдског Окружног суда.
Решење наводи у тачкама 1-7 сву непокретну имовину на Дедињу, наводећи бројеве парцела из земљишних књига, укључујући Двор са околним земљиштем и шумом, као и зграду Белог Двора са пратећим објектима. Горе поменутим решењем Окружног суда Града Београда проглашени су за наследнике целокупне приватне непокретне и покретне имовине блаженопочившег Краља Александра I Ујединитеља његови малолетни синови Њ.В. Краљ Петар II, Њ.К.В. Принц Томислав и Њ.К.В. Принц Андреј у једнаким деловима.
Ово решење постало је правоснажно 4. марта 1939. године. Сва ова имовина, као и остала имовина Краљевске породице конфискована је на основу декрета Председништва президијума Народне скупштине Федеративне Народне Републике Југославије пов. бр. 1433 од 2. августа 1947. године, који у тачки 6, члан А, наводи да су ”Двор на Дедињу и Бели Двор регистровани у земљишним књигама Града Београда бр. 7 на име Петра, Томислава и Андреја Карађорђевића, изводи из земљишних књига бр. 82, 86 и 89 за 9 парцела”. Горе наведени декрет стављен је ван снаге Законом о стављању ван снаге декрета о конфискацији имовине и одузимању држављанства породици Карађорђевић из 2001. године. Овај закон одредио је да ће услови за повраћај конфисковане имовине бити одређени посебним законом.
Овакво стање остало је непромењено до данас.

Владимир Петровић

Саветодавна тела Круне

Саветодавним телима Круне председава Круна, која за послове координирања именује Канцелара, или послове Канцелара делегира неком од чланова Крунског већа. Круну отелотворује Старешина Краљевске породице.
Чланови Крунског већа су Њ.К.В. Принц Наследник Петар, Њ.К.В. Принц Филип, Њ.К.В. Принц Александар, Драгомир Ацовић, Ђорђе Новаковић, Бранко Терзић, Душан Т. Батаковић и Душан Бабац.
Чланови Крунског савета су академик Матија Бећковић, проф. др Мирослав Гашић, проф. др Драгољуб Кавран, академик Душан Ковачевић, Предраг Марковић, проф. др Никола Моравчевић, проф. др Павле Николић, проф. др Предраг Палавестра, др Милан Париводић, академик Слободан Перовић, проф. др Богољуб Шијаковић и академик Драгомир Виторовић.
Чланови Крунског кабинета су Зоран Трифуновић, др Игор Георгијев, Ђурђе Нинковић, Ђорђе Ђуришић, Мирко Петровић, Владан Живуловић, Владимир Гајић, Милорад Савићевић, проф. др Коста Чавошки, Чедомир Антић, Владан Вукосављевић и Драгослав Мицић.

Владимир Петровић

[Слика: 10312422_10154014151860324_2163721117737431700_n.jpg]

Владимир Петровић

ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИК И ПРИНЦЕЗА ЧЕСТИТАЛИ КНЕЗУ АЛЕКСАНДРУ 90. РОЂЕНДАН


Његово Краљевско Височанство и Принцеза Катарина упутили су најискреније честитке и најбоље жеље Његовом Краљевском Височанству Кнезу Александру који ће сутра напунити 90 година.

Њ.К.В. Кнез Александар рођен је 13. августа 1924. у Вајт Лоџу у Ричмонд парку у Великој Британији. Он је прво дете Њихових Краљевских Височанстава Кнеза Павла од Југославије, који је био регент Југославије у име Његовог Величанства Краља Петра II од Југославије, и Њеног Краљевског Височанства Принцезе Олге од Грчке и Данске.

Њ.К.В. Кнез Александар је најстарији члан Краљевске породице.

Владимир Петровић

Да ли је после 1970. Круна додељивала било какве титуле и ранг?

Не. После смрти блаженопочившег Краља Петра II ниједна титула није била додељена било коме. Само су три сина (Принц Петар, Принц Филип и Принц Александар) Њ.К.В. Престолонаследника Александра II рођени са титулама. Штавише, Круна је прихватила да женски чланови Краљевске породице који су рођени са титулама Принцеза могу да наставе да користе своје титуле чак и после склапања брака, а такође и у случају развода брака. Ова почаст је личне природе и не може бити пренета ни на њихове супруге, нити на њихово потомство.
Пошто је Круна једини извор свих почасти Краљевске породице, ниједна титула нити ранг немају ваљаност уколико нису одобрени од стране Старешине Краљевске породице.

Владимир Петровић

XIII godina u Otadžbini - Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar



RoyalSerbianChannel

Владимир Петровић

Ко данас сачињава Краљевски Дом Србије?


Краљевска породица Карађорђевић има своју Старију линију која произилази директно од Карађорђа преко његовог сина Кнеза Александра, унука Краља Петра I, праунука Краља Александра I, чукунунука Краља Петра II и чукун-чукунунука, садашњег старешине Краљевске породице, Александра II.

Старија линија такође укључује све директне потомке било ког Краља из породице Карађорђевић, што се у овом тренутку односи на директне потомке Краља Александра I и Краља Петра II. Старија линија Краљевске породице данас се грана на три стране. Грану блаженопочившег Краља Петра II која је владајућа и данас је представљају Њ.К.В. Престолонаследник Александар II, његови синови Принчеви Петар, Филип и Александар и његова супруга Принцеза Катарина.

Грану блаженопочившег Краљевића Томислава представљају његови синови Принц Никола са својом супругом Принцезом Љиљаном и кћерком Принцезом Маријом, Принчеви Ђорђе и Михајло, кћерка Принцеза Катарина (г-ђа Дезмонда де Силве) и Принцеза удова Линда. Грану блаженопочившег Краљевића Андреја представљају његови синови Принц Владимир са својом супругом Принцезом Бригитом, Принц Димитрије и кћерке Принцезе Татјана и Лавинија, као и његова Принцеза удова Ева Марија.

Старешина гране блаженопочившег Краљевића Томислава је Њ.К.В. Принц Никола. Старешина гране блаженопочившег Краљевића Андреја је Њ.К.В. Принц Владимир.

Млађа линија Краљевске породице Карађорђевић, која нема никаквих наследних права, потиче од Карађорђа, а наставља се преко његовог сина Кнеза Александра и његовог сина Кнеза Арсена и унука Кнеза Павла, до праунука Кнеза Александра. Ту линију данас представља Њ.К.В. Кнез Александар са својом супругом Кнегињом Барбаром, његови синови Кнежеви Димитрије, Михаило, Сергије, Душан, његова кћерка Јелена, као и његова сестра Кнегиња Јелисавета (г-ђа Мануел Уљоа).

Владимир Петровић

93 ГОДИНЕ ОД УПОКОЈЕЊА Њ.В. КРАЉА ПЕТРА I ОСЛОБОДИОЦА


Његово Преосвештенство Владика шумадијски Г. Јован служио је данас са свештенством у Цркви Светог Ђорђа на Опленцу Свету архијерејску литургију и опело поводом 93 године од упокојења Њ.В. Краља Петра I Ослободиоца.
Потом је у име Његовог Краљевског Височанства Престолонаследника Александра II, праунука Њ.В. Краља Петра I, венац положио г-дин Предраг Марковић, члан Крунског савета, као и представници Министарства рада, запошљавања, борачких и социјалних питања у име Владе Србије, представници Министарства одбране и Војске Србије, Задужбине Краља Петра И на Опленцу и чланови Удружења за неговање традиције ослободилачких ратова и други поштоваоци Краља Петра I.
Краљ Петар Први Ослободилац који је преминуо 1921. године у Београду био је један од најзначајнијих нововековних српских владара. На престо је дошао након Мајског преврата. Владавину Петра Првог обележили су Анексиона криза, Царински рат са Аустроугарском, као и Балкански и Први светски рат из којих је Србија, након великих победа на Куманову, Брегалници, Церу, Колубари и Солунском фронту и великих људских жртава, своју државност унела у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца.
Краљ Петар Први Ослободилац и данас ужива велики углед и симпатије у народу због свог херојства, демократских схватања (Краљ је превео чувени есеј Џона Стјуарта Мила „О слободи“), непосредности и скромности.

Владимир Петровић

Фондација Принцезе Катарине обезбедила хуманитарну помоћ житељима Обреновца и Забрежја


Београд, 18. август 2014. – Фондација Принцеза Катарина обезбедила је хуманитарну помоћ за Здравствени центар Обреновац и 62 породице из села Забрежје код Обреновца. Помоћ је обезбеђена захваљујући активностима које је организовала Хуманитарна организација Лајфлајн Чикаго која ради под покровитељством Њ.К.В. Принцезе Катарине.

Испред хуманитарне организације Лајфлајн Чикаго, испоруци су присуствовали чланови одбора г-дин Зоран Гушић, г-ђа Мира Гушић и г-ђа Гордана Бараћ.

Представници хуманитарне организације Лајфлајн из Чикага заједно са представницима хуманитарне Фондације Принцезе Катарине донели су помоћ житељима села Забрежје које је у мајским поплавама претрпело велику штету. Њима су испоручена средства за личну хигијену, средства за чишћење, постељина, јастуци, ћебад, пешкири, гардероба, опрема и пелене за бебе…У Здравственом центру Обреновац испоручене су рукавице, хируршке маске и завоји.

Ово је још једна у низу хуманитарних акција којом Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар II и Принцеза Катарина настављају да помажу породице у поплављеним подручијима које су се услед катастрофалних мајских поплава нашле у веома тешкој материјалној ситуацији.