Владимире, јел су били Ацко и Каћа на годишњем помену премијера Зорана Ђинђића?
Њ.К.В. Престолонаследник Александар Други Карађорђевић је донео следеће саопштење, поводом годишњице мартовског погрома над Србима на Космету.
Поводом једанаесте годишњице од насиља над Србима на Косову и Метохији, Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар издаје следеће саопштење:
„Данас се са тугом присећамо немилих догађаја над Србима на Косову и Метохији, када је убијено 19, а више од 950 особа је повређено, запаљено више од 900 српских, ромских и ашкалијских домова, протерано 4000 људи, срушено и оскрнављено 39 српских цркава и манастира. Ни данас, 11 година после погрома, Срби који су због страха од наставка насиља и погрома напустили своје родне куће, не смеју да се врате на огњишта својих прадедова. Њихова судбина је тешка и неизвесна, а туга за изгубљеном родном грудом велика.
Стога апелујем на све представнике међународних организација, на представнике власти и све политичке партије, да учине све што је у њиховој моћи да се ови сукоби и проблем превазиђу и да се настави живот тамо где је сурово прекинут. Да сви људи, без обзира на своје верско или етничко порекло, живе у слози и међусобном уважавању и да се омогуће услови за живот достојан човека.
Данас сви заједно морамо упутити своје молитве Господу да се оваква катастрофа никад не понови, али и не заборави” – истакао је Престолонаследник у свом саопштењу.
Принц тражи кућицу, нуде му ормар
Владимир Карађорђевић каже да му се оспоравају законска права да као унук Блаженопочившег Витешког Краља Александра Првог Ујединитеља, живи на имању свога ђеда на Дедињу.
- Многи чланови породице Карађорђевић одседали су у комплексу на Дедињу, али увек смо били прихватани само као „гости“ Претендента Александра и његове супруге Катарине – каже Владимир Карађорђевић.
– Чим бисмо, на основу својих законских права, затражили да добијемо собу у којој бисмо оставили своје ствари и улазили са својим сопственим кључем, Претендент Александар и његова жена би нас отворено и хладно одбили. Неколико пута сам се састајао с њима, покушавајући да на миран начин решимо овај проблем. Претендент Александар би, међутим, увек почињао да виче: "Пошто-вање, пошто-вање" и да се свађа, и притом би ми или окренуо леђа и отишао или би одбио да разговара о томе.
Владимир Карађорђевић открива да му је Претендент Александар понудио ормар у остави у коме би могао да држи своје ствари и да их узима и износи сваки пут када дође у посету:
- Размислите о томе! У комплексу на Дедињу постоји више од двадесет празних соба, а Претендент Александар са својом женом нам ускраћује право да живимо на имању које је припадало нашем деди. Са друге стране, грчко-јеврејска породица Батис његове друге жене Катарине долази и одлази. Понашају се као да цео комплекс припада породици Батис.
Принц Владимир је од Преетндента затражио да добије празну кућицу у оквиру комплекса, али он му је одговорио да никоме није дозвољено да тамо живи.
Пред читаоцима је још једна књига са ломаче – “Ко су љотићевци“ аутора Предрага Д. Ивановића, премијерно објављена 1954. године у Чикагу. Књига је изузетно ретка, јер су је љотићевци, чим се појавила, сестематски набављали и спаљивали. Тај њихов чин се може разумети, јер су у књизи бројни сведоци описивали конкретна кривична дела љотићеваца, док је аутор директно позивао на задовољење правде. Међутим, тешко је разумети факат да ово дело практично не постоји за званичну историографију у Србији после 1990. године, када је освојена каква-таква слобода говора. Штавише, државни историчари, на катедрама и у институтима, и данас користе и препоручују студентима љотићевску емигрантску литературу, поред, наравно, комунистичке литературе.
Сем тога, љотићевске књиге су у Србији више пута прештампаване и релативно лако су доступне, док и даље нико не прештампава брошуре и књиге у којима је љотићевска пропаганда директно демантована, чији су аутори, поред Предрага Д. Ивановића, пуковници Бранислав Пантић и Јован Тришић, Војин К. Јаничић и други.
Предраг Д. Ивановић, предратни правник у Министарству унутрашњих послова и резервни официр који је рат провео у заробљеништву, био је један од лидера српске политичке емиграције у Америци. Још од послертаних избегличких логора постао је близак сарадник др Слободана Драшковића. Као правник, Ивановић је сачинио стручну анализу љотићевских (не)дела, нарочито настојећи да сакупи писане изјаве што већег броја сведока очевидаца. Занимљиво је да је већина тих сведока током рата припадала Српској државној стражи Милана Недића, међу којима су најпознатији потпуковник Манојло Кораћ и потпоручник Сава Јуришић, командант 2. гвозденог пука. Сви они заједно успели су да створе дело трајне вредности.
Милослав Самарџић
http://www.pogledi.rs/predrag-d-ivanovic...joticevci/
STRAŠNO!!!Šta uradiše sa svetom grbom...
Karađorđevići kraljevski grb trampili za jogurt i kese za smeće
Više od 70 domaćih i stranih kompanija može da ponese epitet dvorskog liferanta i da na proizvodima odštampa grb i preporuku prestolonaslednika Aleksandra II Karađorđevića.
Zato nikog ne treba da iznenadi ako u prodavnicama naiđe na kese za smeće, mlečne proizvode, med, vino, meso i mesne prerađevine sa preporukom Njegovog kraljevskog visočanstva. Iako zvuči prestižno i nedostižno, do titule dvorskog liferanta ne dolazi se toliko teško. Dovoljno je samo da poklonite nešto Dvoru.
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/54321...e-za-smece
(18-03-2015, 06:56 PM)Ројалист Пише: [ -> ]Свако има право на своје мишљење...
Не слажем се са Вашим мишљењем, господине, али ћу се целог живота трудити да имате право на Ваш став!!!
Није то лично мишљење, већ општа чињеница! То се не може сакрити!

ФИНАНСИЈЕ КАРАЂОРЂЕВИЋА- ДРЖАВА, ЛИФЕРАНТИ И ПРИЈЕМИ
Из буџета се издваја око 40 милиона динара за одржавање дворског комплекса. – Тајна колико се зарађује изнајмљивањем простора за свечаности
„Дошли смо да дамо, а не да узимамо”, изјавила је принцеза Катарина Карађорђевић у разговору с новинаром „Политике” пре неколико година. Њен супруг престолонаследник Александар Други Карађорђевић у јавности увек истиче да сам плаћа сопствене трошкове. Да ли грађани Србије финансирају ову породицу?
Истина је да се из буџета за, бар не на имена чланова породице Карађорђевић не издвајају средства. Престолонаследник, нити било ко од чланова његове породице, не прима апанажу од државе. Међутим, држава издваја 40 милиона динара годишње за Фонд „Краљевски двор” чији запослени брину о одржавању дворског комплекса на Дедињу.
Осим тога, ту су и дворски лиферанти који снабдевају Карађорђевиће својим производима у замену добијајући то звање, а известан приход остварује се од изнајмљивања атрактивних дворских простора за пријеме.
На двору престолонаследник је, могло би се рећи, нека врста заштићеног станара, јер је имање конфисковано 1947. године и не зна се да ли ће икада бити враћено династији. Александар Карађорђевић, више пута је у јавности изјављивао да је одузимањем имовине држава на себе преузела одговорност одржавања дворског комплекса који је проглашен за споменик културе. Обавестио је владу да ако му буде враћена имовина, „нашао би начина да је одржава”.
Управо је престолонаследник председник Управног одбора Фонда „Краљев двор”, али не прима накнаду за свој рад, истичу представници двора. Плату не прима ни петнаест чланова Крунског савета, међу којима су Емир Кустурица, Матија Бећковић, Чедомир Антић, Предраг Марковић… Кажу да обично попију кафу и киселу воду на састанцима који одржавају једном у две недеље.
У фонду наглашавају да они брину о представљању дворског комплекса, одржавању зграда, текућим трошковима и зарадама 18 запослених, али да не финансирају породицу Карађорђевић. На крају сваке године фонд је у обавези да упути Министарству културе и информисања детаљан финансијски извештај о наменском трошењу средстава.
Дворски комплекс је само прошле године обишло 40.000 посетилаца.
Поједине агенције организују обилазак дворова по цени од 450 динара, у ову цену укључена је само услуга водича и превоза, јер се улаз у дворски комплекс не наплаћује.
– Осим средстава из буџета, новац прикупљамо из донација. Организоване групе, ђаци, студенти и пензионери бесплатно обилазе двор. Под одређеним условима, дозвољено је издавање просторија Белог двора. Овај приход иде директно фонду – кажу представници двора, не желећи да открију колики приход остварују од донација и евентуалног издавања свечане сале.
Честе пријеме и коктеле који се организују у Белом двору, финансира их „онај у чијој је надлежности гост, у супротном се двор труди да из сопствених средстава обезбеди пристојан дочек гостију и делегација”, кажу у фонду.
У финансијском извештају за прошлу годину, на сајту Агенције за привредне регистре, наведено је да је ова фондација, током 2013. године, остварила приход од 57, 6 милиона динара, али пословала у губитку од седам милиона динара. Претходне године фонд је био у минусу чак 19 милиона динара, а приходовао је 50 милиона динара. То и није много у односу на 2010. годину, када је држава драстично скресала давања за дворски комплекс, па је фонд био у минусу рекордних 30,8 милиона динара.
Министарство културе је од 2005. до 2009. године, на основу Програма и пројекта заштите, очувања, функционисања Дворског комплекса издвојило је 395 милиона динара (2005– 120 милиона динара, 2006 – 135 милиона, а 2007 – 90 милиона, 2008 – 20 милиона динара, а 2009. године – 30 милиона динара). Тај новац је утрошен на поправку крова, хидроизолације Белог двора и дворске цркве, реконструкцију терасе Белог двора, поправку стаза, уређење терена, делимичну поправку воденог огледала, поправка крова жандарске кућице… Док држава није почела да издваја средства за дворски комплекс, од 2001. до 2004. године, породица Карађорђевић уложила је у имање на Дедињу 3,5 милиона евра и то, како истичу, из личних средстава.
Представници Фонда „Краљев двор” нису коментарисали губитке у пословању, већ су, у писаном допису „Политици” навели да буџетска средства апсолутно нису довољна за покривање трошкова. Из тог разлога је број запослених са 56, колико их је било пре седам година, пао на 18 особа које брину о скупоценој уметничкој збирци, одржавању и чишћењу 8.000 квадратних метара стамбеног простора и 135 хектара земљишта прекривеног зеленилом. Зараде запослених такође се финансирају из годишњег буџета фонда.
У последњих неколико месеци у јавност је доспела информација о милионском дугу за струју који има двор. Дуг се уредно исплаћује, кажу у фонду.
– Велики дуг за струју последица је величине Краљевског и Белог двора. Сваки пут када комплекс посети делегација не пали се једна сијалица него десетине њих, како би се представила зграда и уметничка дела у њој. Због сигурности комплекса током целе ноћи су упаљена спољна светла – кажу у фонду.
Дуг према ЕПС-у уредно се исплаћује, као и нови рачуни, а пре две недеље држава је уплатила Карађорђевићима дуг за организацију сахране и преноса моштију чланова краљевске династије. У ту сврху држава је уплатила фонду 3,1 милион динара, подаци су Министарства културе.
Карађорђевићи се финансирају од сопствених прихода у које саветодавна тела ни фонд немају увид. „Претпоставља се” да престолонаследник има британску пензију и да принцеза има фирме које послују у иностранству.
Лиферант поклонио шест аутомобила
Приликом организовања разних пријема двор се ослања на лиферанте. Око стотинак фирми носи ову престижну титулу, па снабдевају двор производима и пружају им услуге. Многи од њих производе, зарад рекламе и могућности коришћења краљевског грба на својим производима, не наплаћују своје услуге. Један од снабдевача, из аутомобилске индустрије каже да је двору поклонио шест аутомобила и тако је добио лиферантску титулу. Списак фирми које снабдевају двор објављен је на порталу краљевске породице и веома је шаролик. Међу лиферантима се налази хрватски трговински ланац „Идеа”, „Кока-Кола”, „Хенкел”, „Мерцедес”, пекаре „Тома” и „Трпковић”… Ту су и нека државна предузећа, између осталих, „Зеленило”, „Србијашуме” и „Железнице Србије”.
Извор: ПОЛИТИКА
Краљевски пар приредио свечану доделу награде Војводе од Единбурга у Краљевском Двору
Њихова Краљевска Височанства Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина приредили су вечерас у Краљевском Двору свечану церемонију доделе Награде Војводе од Единбурга ученицима Британске интернационалне школе из Београда.
„Радује ме што сте своје усавршавање схватили озбиљно и што радите на својим личним и пословним вештинама јер то гарантује да ћемо имати добре савезнике у напорима да модернизујемо нашу земљу“ изјавио је Њ.К.В. Престолонаследник Александар у свом говору на церемонији и истакао значај образовања у процесу изградње модерне Србије.
Подршка Њ.К.В Престолонаследника Александра и Њ.К.В. Принцезе Катарине иницијативама које подстичу младе да усавршавају своје знање и вештине део је ширих напора да се допринесе бржој модернизацији нашег друштва као и да се младима помогне да своју будућност граде у Србији.
“Тешко је пронаћи речи којима бих могла да изразим своју радост и узбуђење због чињенице да су ученици британске интернационалне школе постигли изузетан резултат на овако захтевном и важном такмичењу. Ово је један од највећих успеха у историји школе и по други пут на Балкану“ – истакла је директорка Британске интернационалне школе магистар Александра Кесеровић.
Овом приликом уручено је укупно 12 награда Војводе од Единбурга најбољим ученицима Британске интернационалне школе. Ова престижна награда установљена је 1956. године и додељује се сваке године младима од 14 до 24 године који успешно заврше образовне програме осмишљене тако да их науче животним и пословним вештинама неопходним за лакше запошљавање. Ови програми у исто време имају за циљ и да повећају физичку спремност младих.
Више од 275.000 младих широм света такмичи се годишње за ову Награду Војводе од Единбурга која се додељује у три ранга – као бронзана, сребрна и златна. Како би се квалификовали за награду ученици су волонтирали у хуманитарним акцијама, радили на развоју физичке културе и развијали личне таленте и склоности како би били корисни чланови друштва. Млади добитници су такође учествовали у програмима радне праксе како би стекли и развили радне навике и вештине и тако лакше дошли до посла.
Њ.К.В. Престолонаследник Александар један је од добитника Награде Војводе од Единбурга а освојио је током свог школовања у Шкотској.
Fondacija Princeze Katarine domaćin prijema povodom Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke u Kraljevskom dvoru
Beograd, 19. mart 2015. - Nj.K.V. Princeza Katarina i njena Humanitarna Fondacija organizovali su prijem kojim je obeležen Nacionalni dan borbe protiv raka dojke na Kraljevskom dvoru u Beogradu. Tom prilikom predstavljena je i knjiga „Živeti kao pre“, koja prenosi životne priče članica Društva za borbu protiv raka iz Sombora koje su preživele ovu često smrtonosnu bolest.
Pored Njenog Kraljevskog Visočanstva Princeze Katarine koja je u Kraljevskom Dvoru bila domaćin ovog događaja, prisustvovali su i dr Đerđi Šarić, predstavnica NALOR-a iz Sombora, g-đa Sara Gojković, istaknuta članica Kola Srpskih sestara (majka predsednice Narodne skupštine Srbije), dr Tamara Klikovac, psiholog Instituta za onkologiju i radiologiju, g-din Jovan Knežević, pomoćnik sekretara za zdravstvo grada Beograda, g-đa Ljiljana Habjanović Đurović, spisateljica, g-đa Ljiljana Stjepanović, istaknuta dramska umetnica, članice asocijacije NALOR čije su priče ispričane u knjizi, kao i veliki broj predstavnica diplomatskog kora.
U svom obraćanju prisutnima, Nj.K.V. Princeza Katarina je istakla: „Rak dojke je bolest koja pogađa mnoge žene, ali zahvaljujući ovim divnim ženama znamo da nijedna bitka nije unapred izgubljena. Želim da vam kažem da moja Fondacija nastavlja rad na projektima koji će omogućiti da se stopa oboljevanja od raka dojke smanji. Ključ za uspešnu borbu protiv raka dojke je rano otkrivanje ,zato žene treba redovno trebaju raditi sve preglede.“
Humanitarna Fondacija Nj.K.V. Princeze Katarine je veoma angažovana na polju prvencije i lečenja raka dojke u Srbiji. Do sada je donirala prvi moblni digitalni mamograf u Srbiji vredan preko 700.000 evra Kliničkom centru Niš 2009. godine, na kome je pregledano preko 100.000 žena iz južne Srbije. Analogni mamograf doniran je Kliničkom centru Bežanijska kosa 2007. godine, a poklonila ga je organizacija Radiology Mammography International iz Akrona u Ohaju, SAD. Osnivač ove organizacije, prof. dr Ričard Hirš, zajedno sa svojim timom, organizovao je i obuku za naše radiologe i tehničare tokom svoje posete Srbiji. Još jedan analogni mamograf doniran je Zdravstvenom centru u Ćupriji 2009. godine. Ultrazvučni aparat sa biopsijom doniran je Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije u Beogradu u januaru 2012, dok je još jedna takva mašina donirana Kliničkom centru Niš u maju 2013.
U saradnji sa Memorijalnim Sloan Ketering centrom za rak u Njujorku, i pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Srbije, organizovane su tri medicinske konferencije, 2008, 2009 i 2011. godine, posvećene skriningu raka dojke, raka grlića materice i raka pluća, na kojima je učestvovalo preko 1.000 lekara iz naše zemlje.
Zahvaljujući Memorijalnom Sloan Ketering centru za rak iz Njujorka, Suzan G. Komen Fondaciji i humanitarnoj organizaciji Lajflajn Njujork, obezbeđene su donacije od 100.000 američkih dolara, zahvaljujući kojima je 15 naših lekara otišlo na usavršavanje u Njujorku.
Još dvadeset lekara bilo je na obuci u Anderson i Memorijalnoj Herman bolnici u Hjustonu u Teksasu, a ova saradnja biće nastavljena i u budućnosti. Drago nam je što možemo da najavimo da će prvi sekvenator za BRKA testiranje gena za rak dojke biti u Srbiji za manje od mesec dana na Institutu za Onkologiju i radiologiju. Ova vredna masina je kupljena zajednickim naporima Foncaije Princeze katarine, Hemofarm Fondacije, kompanije Astra Zeneka i stipendijom Stavros Niarhos Fondacije iz Njujorka.
Organizovanjem ovog događaja, Nj.K.V. Princeza Katarina i njena Fondacija žele da naglase značaj prevencije i potrebu redovnih pregleda. Takođe, značaj podrške koju žene koje pate od ove teške bolesti treba da dobiju od svojih porodica, kao i od društva, tokom njihovog lečenja i oporavka.
Карађорђевић: Баш зато што смо гинули од НАТО-а морамо да се окренемо западу
БЕОГРАД- Принц Александар Карађорђевић изјавио је данас, поводом обележавања 16 година од почетка НАТО бомбардовања, да се Србија зарад успомене на настрадале мора окренути – Европи и Европској унији.
![[Слика: karadjordjevic-650x389.png]](http://www.pravda.rs/wp-content/uploads/2015/03/karadjordjevic-650x389.png)
Принц Карађорђевић (Фото: Јутјуб)
„Изгубљени животи људи, као и бројни повређени, никада не смеју бити заборављени и заувек ће остати у нашим срцима. Ипак, зарад успомене на пострадале, морамо се окренути бољој будућности за све наше грађане, Европи и ЕУ – великој породици народа којој се морамо придружити и где нам је сасвим сигурно место“, рекао је принц Карађорђевић у писаној изјави.
Он је истакао да је бомбардовање још једном показало да
насиље само рађа ново насиље, а да се до трајних решења на простору бивше Југославије може доћи само мирним путем.
Навео је да се Србија са великом тугом сећа ужасне агресије и патње које су претрпели сви грађани, као и оних који су трагично настрадали, и њихових породица.
Прочитајте још:
Немачка посланица тражи да ЕУ уведе санкције према САД и Британији
Москва: Украјина крши примирје Париз и Берлин морају да реагују
„То је био случај свеобухватне агресије какав Европа не памти од времена Другог светског рата, а која није била одобрена од стране УН“, навео је принц Карађорђевић.
Он је оценио да се Србија и даље бори да се опорави од разарања које је претрпела бомбардовањем својих грађана, земље и разарањем инфраструктуре.
Извор: Танјуг
Нек им се извини. Опростите што сте морали да нас убијате. Извините за зграде које сте срушили. И родоначелник моје династије. Полудео тотално. Није никако разумео да насиље само ствара насиље.