Једна од тема коју нико од наших историчара није истраживао и о којој има изразито мало помена јесте улога четника Драже Михаиловића и Југословенске војске у Вардарској Србији, током фашистичке бугарске окупације делова наше земље.
Није тајна да наше удбашке елите размишљају искључиво у авнојевским границама и да је тешко објаснити данашњим Србима, да је Вардарска Србија била српска земља до 1945. године, да су у њој живели искључиво Срби и да су тамо деловали Дражини четници, као што су деловали широм српског простора.
Захваљујући историчару Хаџи Милошу Маринковићу, данас имамо податке о борбама Југословенске војске тј. четника Драже Михаиловића против Бугара у Поречу, данашња Северна Македонија.
Пореч је историјска Немањићка жупа у западном делу данашње Северне Македоније, која обухвата долину реке Треске и њено поречје по чему и носи име. Средиште и највеће место Пореча је варош Брод.
Бугарски потпуковник Стојан Илиев у својим мемоарима "Спомени за Поречието, Вардарска Македония, 1943-1944 г." описује свој боравак на простору окупиране Вардарске бановине и борбе против четника Драже Михаиловића.
Илиев у својим мемоарима и за комунистичке и за монархистичке снаге користи назив "партизани" (међународни термин за герилце, невезано za идеолошку припадност), али прави разлику између њих јер на пар места једне назива "партизани комунисти" и "партизани дражевисти".
За четнике бугарски потпуковник углавном користи само термин "дражевисти". Поред осталог спомиње број од 2000 четника у Поречу под командом капетана Војислава Сајковића.
Описује и две борбе, једну током извиђачке акције против четника, у којој је погинуо бугарски капетан Занков и 13 бугарских војника, а затим спомиње и једну већу борбу против четника, у којој је погинуло 65 Бугара.
Илиев ту наводи да је четничке ("дражевистичке", како он каже) снаге чинио Косовски корпус и поречки "србомани". Међутим, у питању је грешка јер Косовски корпус Југословенске војске није оперисао на простору Вардарске Србије.
Илиев даље пише о томе да су "дражевисти" водили борбе и против комуниста у поречком крају. Пише и како је у Прилепу било много "србомана", како му је девојчица од 5-6 година, након што је питао да ли је Српкиња или Бугарка рекла да је испред њега Бугарка, али да је код куће, код родитеља, Српкиња.
Ово и још много занимљивих података налази се у мемоарима овог бугарског официра.
https://www.facebook.com/istorijasrba/ph...000606628/
Извор: Фејсбук страница "Историја Срба"