Оцена Теме:
  • 17 Гласов(а) - 4.41 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Мисија Халјард - дискусија

Не знам шта ти оно значи, да ли сам те нечим испровоцирао ?
Ипак хвала.
Одговори

Nisi, nego je pitanje zvučalo neodređeno.
Znači on je pao kod četnika, u kom kraju?
Одговори

(08-01-2019, 06:11 PM)Мића Адмирал Пише:  Ватхра, да ли ти је познат амер.оф. Александар Г. или Алекс Г. ?
Могући орјентир - четници, Херцеговина, пореклом из Херцеговине...

Сад сам опет проверио, немам у целој Југославији на списку нити једног који одговара опису Алекс/Александар Г.
Код четника у близини Чачка је пао Alex Chesbowitz.
Одговори

За оне који се баве овом темом, питање - да ли су уписани у списак евакуисаних сл.Аустралијски официри :
HARRI LESAR и ROSS SAIERS ?
И у опште има ли овде уређен списак евакуисаних од ЈВуО ?
Одговори

(13-01-2019, 04:14 PM)Мића Адмирал Пише:  HARRI LESAR ?

Тај је спашен и евакуисан,али није много анониман. Он је са групом аустралијских официра побегао из логора у Грацу и прешао југословенску границу и ту дошао у контакт,како сам каже са хрватским партизанима.

Ово је рута његовог бега.

[Слика: Screen%20Shot%202018-03-22%20at%2011.58.30%20am.png]

А ово је капа коју је чувао за успомену.
[Слика: puk_cap_770.jpg]


Тачно 62 дана је трајао његов бег а онда је из Бања Луке(или околине) евакуисан америчким авионом DC-3 и слетео у Бари.

Нигде није помињао ЈВуО.Мада је Бања Луку назвао српским градом у Босни.

Своје симпатије према комунистима морао је да крије по повратку у Аустралију.
Одговори

Мићо,
иако није најтачнији, на ово си добро налетео,
http://www.anzacpow.com/Part-5-Other-Eur...yugoslavia

Ови ликови су изгледа били међу 10 Британаца, од којих један пилот и 9 бегунаца, који су евакуисани из Прањана приликом повлачења мисија 29. маја. Од њих имам име једног бегунца, остале још тражим. То би требало да су биле занимљиве приче, јер су доста бежали.
Одговори

(13-01-2019, 09:37 PM)ватхра Пише:  Мићо,
иако није најтачнији, на ово си добро налетео,
http://www.anzacpow.com/Part-5-Other-Eur...yugoslavia

Ови ликови су изгледа били међу 10 Британаца, од којих један пилот и 9 бегунаца, који су евакуисани из Прањана приликом повлачења мисија 29. маја. Од њих имам име једног бегунца, остале још тражим. То би требало да су биле занимљиве приче, јер су доста бежали.

У праву си, на то сам налетео мада сам јурио R.H. D. Jones.
Дакле, по оном извору, Лесар и Саиерс су заробљени на Криту и успели су да побегну из немачког транспорта, негде између Земуна и Београда. Прихватају их сељаци и одводе их четницима. Код њих остају 6 месеци, онда се повезују са неком од британских савезн. мисија и с њима остају 10 месеци. Најзад евакуисани су у Бари.
Одговори

Мислим да је неколико десетина британских бегунаца побегло у Србији пре устанка. Нашао сам већ неколико занимљивих прича.
Међутим мислим да је мало ко од њих није дочекао контакт са британским мисијама. Има једна група која је била код четника и погинула од Немаца.
Одговори

(13-01-2019, 10:23 PM)ватхра Пише:  Мислим да је неколико десетина британских бегунаца побегло у Србији пре устанка. Нашао сам већ неколико занимљивих прича.
Међутим мислим да је мало ко од њих није дочекао контакт са британским мисијама. Има једна група која је била код четника и погинула од Немаца.

Да није то онда када је погинуо и онај пољски официр?

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(13-01-2019, 10:23 PM)ватхра Пише:  Мислим да је неколико десетина британских бегунаца побегло у Србији пре устанка. Нашао сам већ неколико занимљивих прича.
Међутим мислим да је мало ко од њих није дочекао контакт са британским мисијама. Има једна група која је била код четника и погинула од Немаца.
Средите мало ове реченице пре објављивања. Овако могу различито да се тумаче.
Која група Пољака је погинула од Немаца? На који терен се то односи?
Одговори

Писали смо мислим прошле године у теми Питајте М.С.
Сад не могу да нађем у списку, сахрањени су у Београду.
Имају нека тројица погинули 9. септембра 1941, могу бити они. Lutton Parker, Scott.
Одговори

Vathra, da li imas podatke ( sudbina ) o Rusu, gard porucniku Aleksejevicu Aripovu, bio u Nisavskom korpusu pridodat engl savezn misiji ( Hok ) pri tom korpusu.
Одговори

Немам.
Имам извештај да је укупно 17 Руса евакуисано током Халјарда, али немам имена.
Одговори

ЈВуО-КГ
Чини ми се да сте прва особа у историји овог форума и овог сајта, који је успио да угради слику КОМУНИСТИЧКЕ капице. И то на Четничкој страни форума.

Да ли је ово спонтани и ауторефлексни облик понашања, и да немате способност да то контролишете, вероватно то може наставити да вас прогања читав живот?

Занимљиво!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 8 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним