Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(26-02-2019, 01:52 PM)Бенито Пише:  Да се вратимо мало цитатима. Једна важна историјска личност у Србији је изјавила:
" Ја никад нисам желео да Србија буде руска провинција.... А шта нам Руси нуде за узврат. Неће дати ништа осим свога пријатељства, које је једна некорисна гарантија...."
Ко је ово рекао?

Карађорђе?
Одговори

Не.
Лаган је одговор.
Одговори

Кнез Михаило?
Одговори

(26-02-2019, 01:52 PM)Бенито Пише:  Да се вратимо мало цитатима. Једна важна историјска личност у Србији је изјавила:
" Ја никад нисам желео да Србија буде руска провинција.... А шта нам Руси нуде за узврат. Неће дати ништа осим свога пријатељства, које је једна некорисна гарантија...."
Ко је ово рекао?
Краљ Милан Обреновић, кад је чуо за могућност да краљ Александар Обреновић и Никола Пашић буду примљени код цара АлександраIII, током 1894. године.
Ајде, ЈВуО, неко питање....
Одговори

(26-02-2019, 09:18 PM)Бенито Пише:  Ајде, ЈВуО, неко питање....

Не могу брате,праштај ако можеш.Нека неко други постави, ја сам максимално демотивисан. Ја купусарим по књигама, старим бројевима Одбране и Војске да бих пренео нека сазнања у дигитални свет и да би то на форуму остало забележено зарад наше борбе а овамо ми неко све уништава хистеричним копирањем и константним тражењем сукоба са мном. А ја према њему морам да будем фин а он према мени не мора, него удри по 100 линкова сваки дан.Мораћу да одморим пар дана или мало више,праштајте, а терај ти са питањима, недај бар да се ова тема уништи и унакази.Можете ти,Вукас,Милослав,Пожежанин,Митић и екипа пар дана и без мене. Терај нешто паметно, па да научим нешто ново када се вратим за неки дан.
Одговори

Милослав Самарџић Пише:Хвала Лука! Јесте и тај Београд важан за Србе, због четири свеца пре свега.
У каквом је стању сада тврђава? Може ли се наћи нека слика? Треба да је поред реке?
Тврђава више не постоји. Прочитао сам на нету да, према ономе што је препричао ранији парох тог места, она је некада срушена од једне поплаве. Од ње је остала, како је јављала Мила, само она која је сада звонарска кула месне римо-католичке цркве.
Фотографија је ова:
[Слика: images?q=tbn:ANd9GcSmarMHxWqOtfrf4zAbch5...u-Vpw6RoQQ]

Ово је река Таљаменто у близини Белграда:
[Слика: 8acc8a23-fdc4-4867-928e-3604b601c06a.jpg...uto=format]

А то је како је највероватније изгледала у средњем веку тврђава Београд према једном старијем документу:
[Слика: belgrado-varmo.png]

Занимљиво је да у једном документу из 11-ог века помињу се ту неке "Villae Sclavorum", то јест села Словена, зато што су изгледа бискупи из Аквилеје насељавали Словене у тој територији већ неколико векова пре доласка Срба.
Одговори

(26-02-2019, 10:49 PM)ЛукаЛоко Пише:  
Милослав Самарџић Пише:Хвала Лука! Јесте и тај Београд важан за Србе, због четири свеца пре свега.
У каквом је стању сада тврђава? Може ли се наћи нека слика? Треба да је поред реке?
Тврђава више не постоји. Прочитао сам на нету да, према ономе што је препричао ранији парох тог места, она је некада срушена од једне поплаве. Од ње је остала, како је јављала Мила, само она која је сада звонарска кула месне римо-католичке цркве.
Фотографија је ова:
[Слика: images?q=tbn:ANd9GcSmarMHxWqOtfrf4zAbch5...u-Vpw6RoQQ]

Ово је река Таљаменто у близини Белграда:
[Слика: 8acc8a23-fdc4-4867-928e-3604b601c06a.jpg...uto=format]

А то је како је највероватније изгледала у средњем веку тврђава Београд према једном старијем документу:
[Слика: belgrado-varmo.png]

Занимљиво је да у једном документу из 11-ог века помињу се ту неке "Villae Sclavorum", то јест села Словена, зато што су изгледа бискупи из Аквилеје насељавали Словене у тој територији већ неколико векова пре доласка Срба.

Хвала Лука!
Иначе Мила каже да су и ти Словени били Срби.
Одговори

Питање:
- Када и где су љотићевци први пут употребили већину свог корпуса на једном месту?
Одговори

(26-02-2019, 10:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Питање:
- Када и где су љотићевци први пут употребили већину свог корпуса на једном месту?

Приликом повлачења или неке параде пред Немцима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

У овој кафани је 1889. настала чувена песма о Светом Сави која почиње овако: "Ко удара тако позно у дубини ноћног мира". Ова кафана се помиње у књижевном делу о једном професору.

Која кафана је у питању?
Одговори

(27-02-2019, 07:28 AM)Перун Пише:  
(26-02-2019, 10:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Питање:
- Када и где су љотићевци први пут употребили већину свог корпуса на једном месту?

Приликом повлачења или неке параде пред Немцима.

Не, била је борба.
Одговори

(27-02-2019, 01:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-02-2019, 07:28 AM)Перун Пише:  
(26-02-2019, 10:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Питање:
- Када и где су љотићевци први пут употребили већину свог корпуса на једном месту?

Приликом повлачења или неке параде пред Немцима.

Не, била је борба.

Хајка?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ко је од Дражиних официра, пре рата био командир авио чете у оквиру чувеног Шестог ловачког пука?
Одговори

(27-02-2019, 01:18 PM)Перун Пише:  
(27-02-2019, 01:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(27-02-2019, 07:28 AM)Перун Пише:  
(26-02-2019, 10:59 PM)Милослав Самарџић Пише:  Питање:
- Када и где су љотићевци први пут употребили већину свог корпуса на једном месту?

Приликом повлачења или неке параде пред Немцима.

Не, била је борба.

Хајка?
Није Хајка, већ операције против Млавског корпуса почетком 1943.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 51 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним